Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 11-08-2015, 20:42
kasia.dragon kasia.dragon jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie Dialektologia polska - specyfika oraz znaczenie dialektów i gwar

Co uważacie na temat dialektów oraz gwar polskich? Czy są potrzebne i należy je pielęgnować? Do jakiego stopnia? (matura z języka łemkowskiego). Jakie najważniejsze cechy/ różnice/podobieństwa znacie?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-27-2015, 23:27
AnetaS AnetaS jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Myślę, że dialekty polskie jak najbardziej warto pielęgnować. Czy są potrzebne? Są wartościowym elementem kultury regionów, więc z całą pewnością tak.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-28-2015, 00:19
peggy peggy jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jestem za tym, żeby pielęgnować gwary i dialekty. W mojej okolicy czasami nawet każda dolina ma swoją nieco inną gwarę. Szkoda by było, gdyby gdzieś po drodze się to zgubiło, a ludzie nie potrafili tego odtworzyć.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-28-2015, 13:24
Starszy Kumotr

Domyślnie

Niestety prawda jest taka, że w wielu częściach kraju te cechy dialektalne gdzieś się gubią. Ludzie czasem przestają mówić w dialekcie, bo ten uważany jest przez niektórych za śmieszny - w konsekwencji te "śmieszne" formy nie są przekazywane młodszym pokoleniom. A wtedy już blisko do sytuacji, kiedy trudno będzie odtworzyć dawne formy z dialektów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-05-2016, 14:03
macgrabarian's Avatar
macgrabarian macgrabarian jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Pamiętajmy, ze w Polsce regionalne dialekty, gwary i akcenty zostały niemal całkowicie unicestwione w okresie powojennym, m. in. na skutek stalinowskiego przesiedlania i mieszania ludności. To dlatego w innych krajach, np. w Anglii, każda mieścina ma swój własny, niepowtarzalny i łatwo rozpoznawalny akcent, podczas gdy u nas występuje to zaledwie w szczątkowej formie. Szkoda. Pokazuje to jak dużo utraciliśmy pierwotnego kolorytu i bogactwa kulturowego w naszym kraju.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-09-2016, 00:48
lola12145 lola12145 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Pamiętam, że u mnie w regionie mieliśmy swój unikalny dialekt. Nawet wydano książkę, która go szczegółowo opisywała. Niestety już prawie nikt nim nie mówi.

Ostatnio edytowane przez RePe : 10-04-2016 o 16:06. Powód: niepoprawny szyk zdania
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-09-2016, 01:51
sibeling's Avatar
sibeling sibeling jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jestem z Kurpii i mam słabość do naszej gwary Moim zdaniem brzmi bardzo melodyjnie, miękko. Co prawda jedynie starsze osoby nadal jej używają, ale do języka w moim otoczeniu przeszło parę zwrotów, np. kiecka - sukienka, potoknąć - umyć.

Ostatnio edytowane przez RePe : 10-04-2016 o 16:09. Powód: niewłaściwa interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-11-2016, 23:49
Starszy Kumotr

Domyślnie

Zdarzyła mi się kilka razy taka sytuacja: byłam zdziwiona, gdy jakiś znajomy z innej części Polski nie zrozumiał słowa, którego użyłam w rozmowie - a potem okazywało się zawsze, że przecież użyłam słowa z dialektu. Poza tym, że chętnie takie słowo tłumaczyłam, cieszyłam się, że przekazano mi w domu choć część dialektalnego słownictwa i że znajduje ono czasem zastosowanie. Choć żałuję, że znam tylko tę niewielką część słów z dialektu, którym mówiono trzy-cztery pokolenia wcześniej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-12-2016, 00:54
peggy peggy jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez sibeling Pokaż post
Co prawda jedynie starsze osoby nadal jej używają, ale do języka w moim otoczeniu przeszło parę zwrotów, np. kiecka - sukienka, potoknąć - umyć
Wygląda na to, że słowo 'kiecka' przeszło nie tylko do języka w Twoim otoczeniu, bo gdzie indziej też jest używane
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-12-2016, 01:15
Starszy Kumotr

Domyślnie

"Kiecka" jest chyba rozpowszechniona na sporym obszarze Polski, bo i w moich stronach używa się tego słowa.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.