Narzędzia wątku Wygląd
Stary 11-17-2011, 20:48
marytyna marytyna jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie "Granice mojego języka są granicami mojego świata"

Zachęcam do zapoznania się z bardzo ciekawym artykułem dotyczącym teorii relatywizmu językowego, czyli tego w jakim stopniu język wpływa na nasze myślenie oraz postrzeganie świata. Artykuł odwołuje się do tematu wielokrotnie poruszanego, jednak traktuje go z innej perspektywy. Autorka opierając się na nowych badaniach percepcji i rozumienia przeprowadzonych na przedstawicielach różnych kultur, zadaje pytanie, jak w takim razie postrzegają świat osoby uczące się języków obcych. Badania Uniwersytetu w Hongkongu wykazały, że ucząc się kolejnych języków, nabywamy nowych zdolności poznawczych oraz rozwijamy naszą osobowość. Chińczycy porozumiewając się po angielsku wykazują się większą otwartością oraz asertywnością niż kiedy komunikują w języku ojczystym. Jest to związane z przyswajaniem pewnych norm kulturowych, których nabywa się wraz z nauką języka obcego. Można zatem stwierdzić, iż przyswajając nowy język obcy, wykształcamy w sobie również nowy sposób myślenia oraz postrzegania świata.

Link do artykułu w języku niemieckim:
[url]http://uepo.de/2011/07/27/die-muttersprache-pragt-das-denken/[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.