Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-16-2018, 10:31
KamilaJagoda KamilaJagoda jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zgadzam się, że między C1 a C2 są tak drobne różnice, że często nawet niezauważalne. Wydaje mi się, że w C2 chodzi o znajomość idiomów i codziennego słownictwa. Taki poziom znajomości języka, że jesteśmy w stanie posługiwać się nim codziennie, prawie na tym samym poziomie co naszym językiem ojczystym.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-31-2018, 19:47
bfree bfree jest offline
Szyszkownik

Domyślnie

Co Wy tutaj wypisujecie... Jakie lekko widoczne różnice... Różnice są ogromne. Zdanie certyfikatu C1 na ocenę Grade A nie daje żadnej gwarancji, że ktoś zda egzamin C2! To nie są żadne drobne niuanse. Różnica jest ogromna. Trzeba wykazać się lepszą pamięcią, szerszą wiedzą ogólną, szybszą reakcją, większą płynnością. Trzeba właśnie wyłapywać opinie, niuanse, żarty, ironię. A co najważniejsze, w każdej sprawności językowej trzeba zdobyć prawie wszystkie punkty - to oznacza, że możemy stracić bardzo mało punktów (możemy popełnić bardzo mało błędów). Mam dużą pewność, że większość osób wypowiadających się w tym wątku nie przystąpiła to testu próbnego na poziomie C2 (link podałem w mojej poprzedniej wypowiedzi). Prawda jest taka, że na 230 punktów, musimy uzyskać minimum 200 punktów. C2 jest w przedziale 200-230 punktów: a dokładniej: 200–212 Grade C, 213–219 Grade B, 220–230 Grade A! Z samego pisania bardzo łatwo stracić nawet z 10 punktów, bo często są zadania bardzo specjalistyczne, testy o różnej stylistyce, kierowane to specyficznych odbiorców, a mają być gotowe do publikacji! Nie wszyscy rodzimi użytkownicy języka są w tanie zdać taki egzamin. Z założenia wymagane jest ukończenie studiów wyższych. Dlatego często są zadania typu: słuchamy wykładu na studiach i mamy zrobić notatki dla koleżanki/kolegi. W treści wykładu występuje bardzo dużo specjalistycznych pojęć, bardzo dużo zapożyczeń z innych języków, pisownia zagranicznych, np. rosyjskich nazwisk. Jakiś czas temu do napisania był tekst skierowany do informatyków odnośnie propozycji wdrożenia usprawnień produktu, którym był program komputerowy. Tu trzeba było znać pojęcia typu kompilacja programu, czy cykl życia produktu.
Warto spróbować swoich sił, czy ktoś uzyska wspomniane 200/230 z testu C2, a następnie się wypowiadać, po przeanalizowaniu błędów, jakie są różnice między C1 a C2, bo są ogromne... w zakresie wymaganych umiejętności.

Kod HTML:
http://www.cambridgeenglish.org/exams-and-tests/proficiency/preparation/
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-31-2018, 22:15
WhiskeyJack WhiskeyJack jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mam wrażenie , że niewiele osób posługujących się tylko polskim wie co to jest cykl życia produktu czy kompilacja programu , wiec oni na tym CPE sprawdzają umiejętność posługiwania się językiem obcym czy zakres wiedzy delikwenta z rożnych dziedzin?. Poza tym elementy z biznesu czy rozumienie ludzi mówiących różnymi akcentami jest już testowane na CAE.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-06-2018, 01:56
Natala3003 Natala3003 jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Bydgoszcz
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez bfree Pokaż post
Co Wy tutaj wypisujecie... Jakie lekko widoczne różnice... Różnice są ogromne. Zdanie certyfikatu C1 na ocenę Grade A nie daje żadnej gwarancji, że ktoś zda egzamin C2! To nie są żadne drobne niuanse. Różnica jest ogromna. Trzeba wykazać się lepszą pamięcią, szerszą wiedzą ogólną, szybszą reakcją, większą płynnością. Trzeba właśnie wyłapywać opinie, niuanse, żarty, ironię. A co najważniejsze, w każdej sprawności językowej trzeba zdobyć prawie wszystkie punkty - to oznacza, że możemy stracić bardzo mało punktów (możemy popełnić bardzo mało błędów). Mam dużą pewność, że większość osób wypowiadających się w tym wątku nie przystąpiła to testu próbnego na poziomie C2 (link podałem w mojej poprzedniej wypowiedzi). Prawda jest taka, że na 230 punktów, musimy uzyskać minimum 200 punktów. C2 jest w przedziale 200-230 punktów: a dokładniej: 200–212 Grade C, 213–219 Grade B, 220–230 Grade A! Z samego pisania bardzo łatwo stracić nawet z 10 punktów, bo często są zadania bardzo specjalistyczne, testy o różnej stylistyce, kierowane to specyficznych odbiorców, a mają być gotowe do publikacji! Nie wszyscy rodzimi użytkownicy języka są w tanie zdać taki egzamin. Z założenia wymagane jest ukończenie studiów wyższych. Dlatego często są zadania typu: słuchamy wykładu na studiach i mamy zrobić notatki dla koleżanki/kolegi. W treści wykładu występuje bardzo dużo specjalistycznych pojęć, bardzo dużo zapożyczeń z innych języków, pisownia zagranicznych, np. rosyjskich nazwisk. Jakiś czas temu do napisania był tekst skierowany do informatyków odnośnie propozycji wdrożenia usprawnień produktu, którym był program komputerowy. Tu trzeba było znać pojęcia typu kompilacja programu, czy cykl życia produktu.
Warto spróbować swoich sił, czy ktoś uzyska wspomniane 200/230 z testu C2, a następnie się wypowiadać, po przeanalizowaniu błędów, jakie są różnice między C1 a C2, bo są ogromne... w zakresie wymaganych umiejętności.

Kod HTML:
http://www.cambridgeenglish.org/exams-and-tests/proficiency/preparation/
Przeczytałam Twoją wiadomość i masz sporo racji- ten poziom wymaga również sporo ogólnego oczytania, wiedzy o świecie i inteligencji, ale wszystkie tego typu testy tego wymagają już od niższych poziomów. Do tego rzeczywiście wiele informacji nie jest podana wprost i trzeba się bardziej "domyślać". Mimo wszystko, nie demonizowała bym tego aż tak, bo przecież na zdanie egzaminu liczy się łączny wynik z wszystkich części i nawet jak jedna pójdzie trochę słabiej, to jeszcze nie wszystko stracone (trochę słabiej, ale nie masakrycznie źle). Poza tym uważam, że akurat bardzo dobre przygotowanie do egzaminu na C1 jest tutaj akurat bardzo ważne, żeby nie tracić czasu na nadrabianie zaległości. Zrobienie testu to zawsze dobry pomysł, żeby zobaczyć skąd w ogóle się startuje.

P.S. Tak dla ścisłości jestem szczęśliwą posiadaczką certyfikatu C2.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-12-2018, 12:40
Oriana Oriana jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ja zgadzam się z opinią, że różnice są ogromne. Mnie też zdziwiło ile osób tu pisało o drobnych różnicach. Poza tym, co pisał mój poprzednik, żeby ocenić trudność egzaminów należy spojrzeć na liczbę osób zdających egzaminy na certifikaty. Wydaje mi się, że bardzo duża część osób uczących się angielskiego raczej bez problemu zdaje Advance'a, podczas gdy do tzw. Profa podchodzi niewielu, a zdaje jeszcze mniej. Gdyby to było takie proste, a poziomy różniły się niuansami każdy posiadacz certyfikatu C1 zaraz robiłby C2. A z resztą, skoro to tylko niuanse, po co robić C1, skoro można od razu C2?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-12-2018, 21:46
Artickman Artickman jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wiele osób uważa, że C2 to poziom typowego native speakera danego języka. Nic bardziej mylnego. Niemal każdy rodowity Polak posiada zdolności słuchania i czytania na poziomie C2, lecz nawet od tej zasady są wyjątki wśród ludzi żyjących na wsi, lub wychowanych w bardzo biednych lub wręcz patologicznych rodzinach. Znacznie gorzej sprawa się ma w przypadku mówienia i pisania. Bardzo często widuje się w reportażach telewizyjnych osoby, którym wyrażenie własnego zdania w kilku zdaniach sprawa spory kłopot, gdy zmuszeni są do wyjścia poza utarte nawyki i słowa, których używają na co dzień. Najtrudniejszą zdolnością jest pisanie. Poproście przypadkową osobę z ulicy o napisanie dla was krótkiego eseju na wybrany temat. Otrzymany w ten sposób dokument (oczywiście zakładając, że udało wam się ją do tego przekonać) nawet nie zbliży się do wymogów poziomu C2. Na podstawie tych obserwacji uważam, że istnieje ogromna różnica między poziomami C1 a C2, lecz jest ona trudna do uchwycenia i opisania, ponieważ już poziom C1 pozwala na bardzo dużą swobodę w użyciu języka, więc nie ma wyraźnego kontrastu między użytkownikami na tych dwóch poziomach w większości sytuacji. Co nie zmienia faktu, że użytkownik na poziomie C2 wie znacznie więcej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-13-2018, 11:02
KNiziurska's Avatar
KNiziurska KNiziurska jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Gdańsk
Domyślnie

Zgadzam się z poprzednikami! Granica między C1 a C2 może nie jest przepaścią, ale jest bardzo widoczna, gdy na poważnie zacznie się myślenie o certyfikacie. Moim pierwszym wrażeniem było wykorzystanie języka bardziej "wyrafinowanego". To coś podobnego do momentu w nauce gdy już znamy dość słownictwa, by zacząć wykorzystywać synonimy. Zastąpienie "important" słowem "essential" to klasyk z czasów mojej nauki. Przechodząc do C2 widzę tę samą sytuację, tylko że "bardziej" spotykam się z językiem literackim, (rzadko używanym w języku mówionym) czy wręcz poetyckim. Jest to zastąpienie zwykłych słów, które dobrze znamy ich "kwiecistymi" odpowiednikami.
Co do wymowy spotkałam się z różnymi szkołami. Tymi, które twierdzą że akcent już nie ma znaczenia i przeciwnikami. Ja stosuję się do tej pierwszej. Szlifuję wymowę słownikową, nie starając się symulować akcentu np. brytyjskiego. Ważne dla mnie jest, by zostać zrozumianą i wymawiać słowa poprawnie, przynajmniej bez akcentu polskiego. Do tej pory nikt się do mnie nie przyczepił za wymowę, więc to chyba jest jakaś metoda.
Jeśli chodzi o słownictwo specjalistyczne, to jego niestety nie brakuje. Można się spierać, że w języku polskim również nie znamy niektórych pojęć, jednak podchodząc do egzaminu o najwyższym stopniu trudności warto wykazać trochę pokory. Niemożliwym jest opanowanie wszystkich dziedzin słownictwa, polecam jednak na początek pobieżne zapoznanie się z kilkoma i szukanie zależności czy podobieństw w nazewnictwie.
Trzeba pamiętać, że nigdy nie poznamy języka na 100% (polskiego też nie!), dlatego trudne może być określenie swojego poziomu. Jeśli chodzi jednak o egzaminy, moim zdaniem wystarczy spojrzeć na arkusze. Jeśli widzisz użyte słowa nie po raz pierwszy, jest to już jakiś początek! Wystarczy brnąć w to dalej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-19-2018, 19:24
filip970622 filip970622 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mimo, że czuję się bardzo dobrze w języku angielskim to uświadomiłem sobie jaka jest różnica między poziomem C1 a C2 gdy próbowałem zdobyć miejsce na praktykach w jednej z większych korporacji w Poznaniu. Na teście językowym od razu zobaczyłem, że mimo rozumienia większości zadań i tak widziałem, że jest jeszcze poziom wyżej do którego trochę mi brakuje. Wiem, że jeśli chce zdobyć dobre stanowisko to będę musiał jeszcze bardziej oswoić się z tym językiem i przyswoić jeszcze więcej profesjonalnego słownictwa.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-19-2018, 21:18
WhiskeyJack WhiskeyJack jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja kiedyś się spotkałem z zabawnym stwierdzeniem, a mianowicie jedni są zdania, że aby mysleć o pójściu na filologię trzeba mieć zaliczone CPE, a drudzy że aby zdać CPE trzeba byc po filologii :P. Nie wiem na ile w tym prawdy, ale CPE jest mocno ukierunkowany na literaturę, a nie koniecznie na użycie języka jako takie. Zresztą były gdzies w Brytfannie jakieś badania, z których wyszło, że tylko 17% Brytyjczyków jest wstanie zdać FCE :P.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-19-2018, 22:03
bolly_wood bolly_wood jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zdałam egzamin CPE (C2). Z tego, co pamiętam, CAE jest na poziomie C1. Przygotowując się do egzaminu rozwiązywałam testy zarówno na CAE, jak i CPE. Myślę, że, rzeczywiście, dobrym miernikiem dla sprawdzenia swoich umiejętności językowych jest rozwiązywanie testów na poziomie C2. Ludzie, którzy tworzą w Cambridge egzaminy językowe naprawdę przykładają się do tego, żeby były one (możliwie!) jak najbardziej miarodajne. Inaczej wiarygodność tych certyfikatów zaczęłaby być podważana w świecie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.