Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-09-2017, 09:31
mfzachorska mfzachorska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez julikat Pokaż post
Dla mnie denerwującym zwyczajem językowym jest nieodmienianie nazwisk męskich.
Zdaniem prof. Miodka (...) największy kłopot jest w tym, że wiele osób nie życzy sobie odmieniania ich nazwiska. - Genialny matematyk i świetny aforysta Hugo Steinhaus powiedział takim, którzy nie życzyli sobie odmieniania ich nazwiska: "Pan jest właścicielem swojego nazwiska tylko w mianowniku liczby pojedynczej. Pozostałymi przypadkami rządzi gramatyka!". To tak samo, jakbym ja zażyczył sobie, że w telewizji ma być plansza "Był to program pana Miodek". To jest przecież nonsensowna prośba! Przypominam wszystkim - w języku polskim nazwiska należy odmieniać.
Czytaj więcej: [url]http://www.nto.pl/magazyn/reportaz/art/4161843,prof-jan-miodek-nazwiska-trzeba-odmieniac,id,t.html[/url]
Często ludzie, którzy nie chcą, żeby odmieniano ich nazwiska argumentują, że nieodmienione nazwisko brzmi bardziej "światowo" A wychodzi raczej "nie po polsku"...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-02-2018, 23:09
m.stepuch m.stepuch jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Podpisuję się pod Waszymi opiniami obiema rękami! Nie cierpię MEGA, MASAKRA, i braku odmiany nazwisk, np. Dyplom dla Jana Nowak... Jak to brzmi?! Dorzucę jeszcze wszędobylskie słowo DOKŁADNIE i używane przy różnego rodzaju sprzęcie słowa DEDYKOWANY. Zawsze myślałam, że dedykować można komuś książkę czy piosenkę, a nie urządzenia!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-10-2018, 14:22
zuzikowanna zuzikowanna jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

A mnie drażni OPCJA. Zawsze myślałam, że jest to raczej zarezerwowane dla informatyki, a tutaj już opcja jest wszędobylska.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-11-2018, 08:30
mDominika mDominika jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mnie w język pisanym drażni nadużywanie przecinków po członach inicjalnych zdań. Niektórzy używają ich jak tylko im pasuje lub brzmi, w ogóle nie zwracając uwagi na reguły.

Poza tym jest jeszcze kwestia używania słowa "tak?" do podkreślania każdej swojej wypowiedzi, mam wrażenie, że częstsze wśród kobiet. To coś jakby niepewność, czy to, co mówimy, na pewno jest akceptowane przez słuchaczy...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-14-2018, 14:29
eani eani jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Bardzo mnie drażni nadużywanie zdrobnień. Muszę się zmuszać żeby chodzić do kosmetyczki, bo kiedy słyszę "brewki", "włoski" i temu podobne przewraca mi się w żołądku. Bardzo mi też nie odpowiada zwyczaj spoufalania się z klientami przez kosmetyczki (nie tylko one to robią, ale w takich okolicznościach najczęściej się z tym spotykam). Moje imię ma prawo zdrabniać najbliższa rodzina, a nie jakaś obca baba.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-21-2018, 21:43
Biuro.Tlumaczen.Polglish's Avatar
Biuro.Tlumaczen.Polglish Biuro.Tlumaczen.Polglish jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mnie znów drażnią przenikające do języka anglicyzmy w spolszczonej naprędce wersji...dziś w Milionerach było pytanie o "obdżektora" ... no czy nie można dla tego terminu znaleźć lepszego, bardziej polsko brzmiącego zamiennika? No chyba, że chodziło o specjalne utrudnienie, wtedy zwracam honor
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-23-2018, 14:48
karolina4328 karolina4328 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mnie bardzo denerwuje nadużywanie zdrobnień oraz popełnianie błędów językowych takich jak: "poszłem", "w każdym bądź razie" czy "włanczać"
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-24-2018, 09:25
Biuro.Tlumaczen.Polglish's Avatar
Biuro.Tlumaczen.Polglish Biuro.Tlumaczen.Polglish jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jeszcze gorszy chyba jest slang młodzieży, która z zachodu przejęła modę na skracanie wszystkiego - jak można traktować poważnie osobę, która pisze "Cb", "Tb", "wgl" i wszystkie te inne dziwadła językowe?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-25-2018, 00:51
Aga12 Aga12 jest offline
Nadszyszkownik Kilkujadek

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Biuro.Tlumaczen.Polglish Pokaż post
Jeszcze gorszy chyba jest slang młodzieży, która z zachodu przejęła modę na skracanie wszystkiego - jak można traktować poważnie osobę, która pisze "Cb", "Tb", "wgl" i wszystkie te inne dziwadła językowe?
Nie można cały czas być poważnym, zwłaszcza jak się jest młodzieżą i czasem chce się powygłupiać.
A niezależnie od tego czasem bardzo potrzebne są skróty np kiedy piszesz smsa na jakimś nudnym zebraniu i chcesz to zrobić jak najszybciej zanim to zauważą. Sms rządzą się swoimi prawami i nie można wymagać od ich użytkowników, aby stosowali tajniki dawnej (!!!) sztuki epistolarnej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-02-2018, 15:37
Kruk95 Kruk95 jest offline
Kumotr

Miejscowość: Katowice
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Aga12 Pokaż post
Nie można cały czas być poważnym, zwłaszcza jak się jest młodzieżą i czasem chce się powygłupiać.
A niezależnie od tego czasem bardzo potrzebne są skróty np kiedy piszesz smsa na jakimś nudnym zebraniu i chcesz to zrobić jak najszybciej zanim to zauważą. Sms rządzą się swoimi prawami i nie można wymagać od ich użytkowników, aby stosowali tajniki dawnej (!!!) sztuki epistolarnej.
Jestem wielkim fanem skrótowców typu CB, szczególnie że widzę jak niektórych ludzi doprowadza to do szału
Mnie natomiast denerwują zdrobnienia używane w stosunku do dzieci typu mleczko, łóżeczko, bobasek, dzieciątko - matki mają ten nieładny dla mnie zwyczaj traktowania dzieci jakby były nieco upośledzone co oczywiście jest nieprawdą i powinno się je traktować na równi z dorosłymi, także językowo. Wiadomo że przez język chce się też pokazać uczucie dla dziecka ale niekoniecznie powinno się to robić w tak infantylny sposób

Do kompletnego szału doprowadza mnie z kolei jak ktoś używa takich zdrobnień w stosunku do dorosłego człowieka
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.