Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 02-20-2018, 16:26
eani eani jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zawsze przypominam sobie w tym kontekście Molly Wesley z Harrego Pottera i jej sławną kwestię "Not my daughter, you bitch!", która została w polskim tłumaczeniu ugrzeczniona. Zupełnie zniszczyło to cały efekt i charakter sceny - chodziło to przecież o to, że dobra, łagodna Molly zmieniała się zupełnie, kiedy jej dzieci były w niebezpieczeństwie. Trudno, z prawem nic nie zrobimy, ale w sytuacji, w której uczniowie podstawówki klną gorzej jak studenci, trudno się nie zastanawiać, kogo to prawo właściwie chroni...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-20-2018, 18:36
zuzikowanna zuzikowanna jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja nie bardzo wiem, dlaczego miałoby się ich nie tłumaczyć, "spłycać", czy "pogłębiać. Skoro zamysł scenarzysty był jaki był, to po co aż tak ingerować i bawić się w - jak dla mnie - zmiany na poziomie przekazu emocji ? Film może dużo stracić, a same przekleństwa ostatecznie pełnią bardzo ważną funkcję. Zupełnie inaczej odbieramy "kur**", a zupełnie inaczej "kurczę".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-21-2018, 11:44
karo06 karo06 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jestem za tłumaczeniem wulgaryzmów i nie podoba mi się ich 'ugrzecznienie' a chyba taka jest tendencja w polskim. Czasem takie złagodzone przekleństwo może śmiesznie brzmieć lub w ogóle nie pasować do postaci, która je wypowiada.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-21-2018, 23:04
Biuro.Tlumaczen.Polglish's Avatar
Biuro.Tlumaczen.Polglish Biuro.Tlumaczen.Polglish jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Oj tak, ugrzecznianie jest bardzo słabe i nie pasuje do klimatu wielu filmów. W tym momencie na myśli mam przede wszystkim film "Obcy" i nazwanie potwora "skurczybykiem" (w oryginale - mother****)
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-03-2018, 23:50
agatap agatap jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

W większości przypadków "łagodzenie" nie wychodzi na dobre, jednak edytorzy maja zawsze inne zdanie...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-05-2018, 09:27
mDominika mDominika jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wydaje mi się, że np. popularne angielskie f... ma nieco mniejszy ciężar gatunkowy od np. polskiego k... Może nasza kultura jest trochę bardziej pruderyjna? W tym kontekście uważam, że - do pewnego stopnia - ugrzecznianie ma sens.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-05-2018, 12:30
Biuro.Tlumaczen.Polglish's Avatar
Biuro.Tlumaczen.Polglish Biuro.Tlumaczen.Polglish jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Gdzieś słyszałem, że to nie do końca tak - po prostu dla użytkownika danego języka wulgaryzmy w jego własnym języku mają silniejszy wydźwięk i powodują większe emocje
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-08-2018, 23:45
Harry96 Harry96 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Tego "łagodzenia" języka w tłumaczeniu uczą anglistów na uniwersytetach. Ośmieliłem się przetłumaczyć wulgaryzm na zajęciach, w moim odczuciu w skali 1:1 i zostałem upomniany, że w języku polskim należy zejść nieco z tonu. Nie wiem sam co o tym sądzić. Według tego toku myślenia, znaczyłoby to, że przekleństwa angielskie są mniej wulgarne niż nasze.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-15-2018, 00:28
agugors agugors jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Według mnie nie należy ugrzeczniać wypowiedzi bohatera, zwłaszcza, gdy "rzucanie mięchem" jest jego wyrazistą cechą. Myślę np. o Debrze z "Dextera", czasem pomijano ćwierć jej wypowiedzi i to było w sumie niekomfortowe. A jak według Was tłumacze radzą sobie z bardziej finezyjnymi "wiązankami"? Przykładowo, Penny z "The Big Bang Theory" i jej "holy crap on a cracker!" - "jasny gwint!" nie śmieszy jak powinno. Zwróciliście na coś takiego uwagę?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-15-2018, 15:54
aniatwardowska12 aniatwardowska12 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Warto zwrócić na wachlarz przekleństw użyanychw danym jezyku i jezyku docelowym. Niekiedy bogactwo słownictwa jest drastycznie różne.

Ugrzecznianie z kolei to chyba najgorsza rzecz jaką mozna popełnić przy tego typu sytuacjach. Dajmy na to - mamy film akcji, scenę z krwawą jatką między głównym bohaterem a jego nemezis. Ciężko mi sobie wyobrazić aby ktokolwiek wtedy zwracałby się do siebie w stylu : "idz sobie głupolu".
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.