Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10-09-2011, 19:32
agatha agatha jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Literatura skandynawska

Pytanie do fanów literatury skandynawskiej- jakie książki uważacie za wyjątkowo godne polecenia? Mi bardzo przypadła do gustu trylogia Millenium Stiega Larssona. Uwielbiam ten zimny, surowy i tajemniczy klimat, który wydaje mi się być charakterystyczny dla literatury Skandynawii. Możecie polecić coś w podobnym klimacie?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-09-2011, 21:36
klamka88 klamka88 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Interesują Cię również książki w języku szwedzkim czy tylko te, które doczekały się polskiego tłumaczenia?

Ostatnio edytowane przez elamurz : 02-03-2015 o 20:53.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-09-2011, 22:09
Podszyszkownik

Domyślnie

Niestety nie znam języka szwedzkiego (chociaż chcę zacząć się uczyć norweskiego lub szwedzkiego właśnie). Na razie jednak muszę się ograniczyć do książek przetłumaczonych na język polski.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-09-2011, 22:20
cynamonowapanna's Avatar
cynamonowapanna cynamonowapanna jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Seria o Wallanderze jest fajna. Właśnie taka surowa, skandynawska.
Pola tym polecam twórczość Leeny Lander i Sofi Oksanen. Mądre książki, które na długo zostają w człowieku.
Stary 10-09-2011, 22:47
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez cynamonowapanna Pokaż post
Seria o Wallanderze jest fajna. Właśnie taka surowa, skandynawska.
Pola tym polecam twórczość Leeny Lander i Sofi Oksanen. Mądre książki, które na długo zostają w człowieku.
Dziękuję. O Wallanderze coś słyszałam. Swego czasu chyba na Polsacie leciała seria filmów opartych na tych książkach. Teraz pozostaje tylko je zdobyć i zabrać się za czytanie
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-09-2011, 23:11
klamka88 klamka88 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez agatha Pokaż post
Niestety nie znam języka szwedzkiego (chociaż chcę zacząć się uczyć norweskiego lub szwedzkiego właśnie). Na razie jednak muszę się ograniczyć do książek przetłumaczonych na język polski.

Ach, no szkoda, szkoda, gdyż ze Szwecji importujemy najczęściej tylko to, co na bank się sprzeda, wobec czego wiele wartościowych książek zostaje odtrąconych wskutek zwykłej komercji. Z pozycji przetłumaczonych na polski, ale dość przyjaznych normalnemu czytelnikowi polecić mogę Jonasa Gardella "Dojrzewanie błazna", żywiąc nadzieję, że przekłąd jest tak dobry jak oryginał. Jest to pierwsza z trzech części składających się na trylogię Gardella, pozostałych niestety nie przetłumaczono, ale można je też czytać oddzielnie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-30-2012, 15:15
madulenka madulenka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Proza Jussi Adler-Olsen

Fanom thrillera i kryminału polecm prozę Jussi Adler-Olsen, którą wydaje gdańskie wydawnictwo słowo/obraz terytoria. Do tej pory ukazały się dwie powieści tego autora: "Kobieta w klatce" i "Zabójcy bażantów". Sama z niecierpliwością czekam na kolejne tłumaczenia jego książek, które stanowią serię "Departament Q". W Danii ukazały się już cztery tomy. "Zabójcy bażantów" to zresztą książka miesiąca magazynu Forbes. Warto też sięgnąć po pozycje z serii Terytoria Skandynawii, którą również wydaje to samo wydawnictwo.

Edit: przeniosłam do właściwego tematu /klamka

Ostatnio edytowane przez klamka88 : 02-03-2012 o 09:39.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-05-2012, 11:30
elzyn's Avatar
elzyn elzyn jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Warszawa
Domyślnie

Perzy okazji zeszłorocznych nagórd nobla poczytałem trochę poezji Tomasa Tranströmera i musze przyznać, że przeżyłem miłe zaskoczenie - jakoś nigdy nie spodziewałem się po Skandynawach za wielu poetyckich uniesień :P Szkoda tylko, że nawet teraz jego tłumaczenia i tomiki są dość trudno dostępne, nawet w internecie dominują raczej wersje angielskie...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-05-2012, 15:31
Jacekwarga Jacekwarga jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Słyszałem o 'Hypnotisören', wprawdzie sam nie czytałem, ale bardzo dobre ponoć. Ponadto lubię czytać Kinga po szwedzku. Pisany bardzo ładnym, zróżnicowanym językiem. Polecam
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-06-2012, 10:47
madulenka madulenka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jestem świeżo po lekturze "Nielegalnych" Vincenta V. Severskiego. W książce pojawia się obszerny "wątek szwedzki". Przypomina trochę prozę Larssona. Dość popularne są też sagi Camilli Läckberg, jednak nie miałam jeszcze okazji ich przeczytać.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.