Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-02-2018, 11:11
PaulinaHoppe PaulinaHoppe jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wydaje mi się, że nauka akcentu i komunikatywności powinna następować równocześnie. Zaniedbany akcent trudno jest naprawić. Często prosta informacja nie jest komunikatywna ze względu na akcent.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-05-2018, 01:20
Anna P's Avatar
Anna P Anna P jest offline
Kumotr

Domyślnie Perfekcyjny akcent, czy sprawny przekaz informacji?

Cytat:
Zamieszczony przez labo Pokaż post
Moim zdaniem to zależy w jakim celu używamy języka. Jeśli aby po prostu pogadać sobie z jakimś Anglikiem przy piwku, to akcent jest mniej ważny (moim zdaniem tak o 1/4), natomiast jeśli dla celów biznesowych, marketingowych, naukowych lub innych akcent i wymowa są tak samo ważne jak zasób słownictwa. Świadczą o dbałości o język, charakterze mówiącego.
Nie do końca zgadzam się z poglądem, że akcent i wymowa świadczą o dbałości o język.

Na stronie [url]http://www.bl.uk/learning/langlit/sounds/find-out-more/received-pronunciation/[/url] można przeczytać ciekawy artykuł na temat Received Pronunciation. RP stanowi model wymowy angielskiej w nauczaniu angielskiego jako języka obcego w jego brytyjskiej wersji. Jednak w Wielkiej Brytanii tym akcentem posługuje sie tylko bardzo niewielka część populacji. W przeszłości RP był akcentem, którym posługiwały się klasy uprzywilejowane, tworzące elity polityczne, finansowe i intelektualne. Obecnie w wymowie elit można usłyszeć wszystkie inne akcenty używane w Wielkiej Brytanii. Ma to związek ze zmianami społecznymi, które zaszły po II wojnie światowej.

Można zadać pytanie: Dlaczego wymaga się od cudzoziemców, aby bezbłędnie mówili z akcentem RP, skoro sami Brytyjczycy go odrzucają?

Od wielu lat mieszkam w Wielkiej Brytanii. Spotkałam tam wielu cudzoziemców mówiacych po angielsku z obcym akcentem, ale ogólnie bardzo dobrze. Nie posądziłabym ich o niewłaściwe podejście do języka.
Wydaje mi się, że akcent to bardziej kwestia tożsamości.

Na pewno należy mówić w sposób zrozumiały, co nie znaczy, że musimy bezbłędnie naśladować dany akcent. Jeśli ktoś mówi tak, że trudno go zrozumieć, to, zgadzam się, jego wymowa świadczy o braku dbałości o język.

Ostatnio edytowane przez Anna P : 07-05-2018 o 14:42. Powód: znaki diakrytyczne, literówka
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-05-2018, 14:44
linfei linfei jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Moim zdaniem kluczowa jest komunikatywność, a nie akcent. Oczywiście ucząc się języka angielskiego powinniśmy ćwiczyć mówienie w sposób jak najbardziej zbliżony do nativów, jednak nie zawsze jest to w 100% możliwe i nie należy się tym zrażać. Uważam, że posługiwanie się poprawną angielszczyzną, nawet z wyraźnym "obcym" akcentem nie jest powodem do wstydu. Wręcz przeciwnie- może być naszą cechą charakterystyczną czy elementem tożsamości.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-10-2018, 17:28
kabe29's Avatar
kabe29 kabe29 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Myślę, że każdy kto autentycznie miał możliwość kontaktu z obcokrajowcami rozumie, że kluczowa jest efektywna komunikacja. Dążenie do idealnego akcentu jest ok, o ile nie odbywa się właśnie kosztem samego przekazu. Będąc już*przy kwestii akcentu, uważam jednak, że nie można też przesadzać w drugą stronę i promować fonetycznej niedbałości. Zwłaszcza w przypadku nauczycieli przedszkolnych i wczesnoszkolnych panuje czasem dziwne nastawienie, zgodnie z którym nieważne jak się mówi, ważne by się mówiło. W rezultacie spotkałam się już z takim przekręcaniem słówek, które w żaden sposób nie pozwalało na ich odszyfrowanie. Moim zdaniem jest to postawa błędna, ponieważ w rezultacie trzeba będzie się danego słówka właściwie uczyć od nowa w przyszłości. Dlatego, nacisk na perfekcyjną fonetykę - niekoniecznie, ale na poprawność - jak najbardziej!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-15-2018, 21:25
WhiskeyJack WhiskeyJack jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Jak dla mnie o wiele ważniejszy jest przekaz czy poprawna wymowa niż akcent. Wielu ludzi próbuje na siłę mówić z akcentem amerykańskim, a co gorsza brytyjskim i według mnie brzmi to nie dość że nienaturalnie to momentami groteskowo. W mojej opinii dużo ważniejsze od usiłowania za wszelką cenę mówić z akcentem takim czy innym jest to aby mówić przede wszystkim wyraźnie i z akcentem ale na sylaby co wiele osób ignoruje. Niewiele osób spotkałem, które umiały z właściwym akcentem powiedzieć na przykład słowo hotel :P.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-15-2018, 22:03
Natala3003 Natala3003 jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Bydgoszcz
Domyślnie

Wydaje mi się, że również duże znaczenie ma to, z kim rozmawiamy. W pracy często używam języka angielskiego w mowie i piśmie, ale komunikuje się z osobami, dla których jest to również język obcy. Zauważyłam, że lepiej jak w tej sytuacji język jest relatywnie prosty, zwłaszcza podczas mówienia.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-16-2018, 07:28
mpawlak09 mpawlak09 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez WhiskeyJack Pokaż post
Jak dla mnie o wiele ważniejszy jest przekaz czy poprawna wymowa niż akcent. Wielu ludzi próbuje na siłę mówić z akcentem amerykańskim, a co gorsza brytyjskim i według mnie brzmi to nie dość że nienaturalnie to momentami groteskowo. W mojej opinii dużo ważniejsze od usiłowania za wszelką cenę mówić z akcentem takim czy innym jest to aby mówić przede wszystkim wyraźnie i z akcentem ale na sylaby co wiele osób ignoruje. Niewiele osób spotkałem, które umiały z właściwym akcentem powiedzieć na przykład słowo hotel :P.
To <3
Nawet takie wydawałoby się proste "Poland" większość Polaków nie potrafi wypowiedzieć poprawnie, a mimo to sili się na określony akcent. Wygląda i brzmi to śmiesznie.
Wolę, kiedy ktoś mówi poprawnie i dobrze wymawia słowa, a niekoniecznie ma akcent. Nie rozumiem tej manii na mówienie w określonym akcencie. W języku najważniejsza jest umiejętność dogadania się i poprawnego wysławiana się, a akcent to moim zdaniem rzecz na native'a lub neaa-native'a.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-22-2018, 21:00
KamilaJagoda KamilaJagoda jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dla mnie ważniejsza jest dobra komunikacja, kiedy ktoś na siłę próbuje udawać poprawny akcent jest to wręcz śmieszne. Gorzej odbiera się dobry akcent, ale kiepską treść i pełno błędów, niż poprawną wypowiedź z kiepskim akcentem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-23-2018, 00:47
gallachadus gallachadus jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Zdecydowanie najważniejsza jest umiejętność dogadania się, warto też pamiętać, że nasz akcent prawdopodobnie nigdy nie będzie taki jak''nativów''ale w przypadku gdy Polacy nie umieją wymówić poprawnie ''Poland'' to jak dla mnie jednoznacznie określa to ich poziom języka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-23-2018, 09:49
Aylenette Aylenette jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Z punktu widzenia dydaktycznego, nauczyciel ma mówić akcentem jak najbardziej zbliżonym do natywnego, nawet jeśli robi przy tym głupie miny. Jest to jeden z najważniejszych kryteriów. Natomiast, jasną sprawą jest to, że nie każdy człowiek będzie zdolny mieć idealny akcent. Jest on bowiem uzależniony od wielu czynników - słuch, zdolności artykulacyjne, obycie z językiem. Ja absolutnie nie mam idealnego akcentu, bo angielski jest dla mnie językiem dodatkowym, znam go średnio i w mojej ocenie ważniejsza jest zdolność komunikacji, nie przejmuję się zbytnio brakami w wymowie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.