Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Języki orientalne
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 11-12-2012, 00:37
Agatta Agatta jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Interesujące, a może nawet czasem irytujące dla nas, może być to, że jeśli wybieramy się na targ i przyglądamy się bardzo jakiemuś przedmiotowi, to w zasadzie jest to sygnał, że będziemy chcieli go kupić. Jeśli przyszliśmy się tylko porozglądać, to zapytanie o cenę może nas już totalnie pogrążyć, bo będzie to przystępowaniem do transakcji. Jesteśmy przyzwyczajeni, że w Europie towary mają ustalone ceny i można tak po prostu o nie spytać. Tam wygląda to zupełnie inaczej i warto o tym wiedzieć, żeby nie spowodować sytuacji, w której zarówno my jak i sprzedający, poczujemy się niekomfortowo. W dodatku, zanim ustalimy ze sprzedawcą cenę, będziemy musieli trochę się potargować, co też na początku może wcale nie przychodzić łatwo.

Ostatnio edytowane przez Agatta : 11-12-2012 o 00:40.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-18-2012, 20:01
Helen11 Helen11 jest offline
Kumotr

Domyślnie

O tak co do targowania się zgodzę to rytuał. No i oczywiście co do ubioru w miejscach publicznych nie odsłaniać za wiele (np. nie nosić wydekoltowanych bluzek), co innego w hotelach, gdzie do takich widoków są już chyba przyzwyczajeni
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-18-2012, 20:30
Nilla's Avatar
Nilla Nilla jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Helen11 Pokaż post
No i oczywiście co do ubioru w miejscach publicznych nie odsłaniać za wiele
Do tego, żeby uniknąć pożądliwych spojrzeń mężczyzn, kobietom radzi się również zasłaniać włosy, które są postrzegane jako symbol seksualności.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-18-2012, 20:44
mika123's Avatar
mika123 mika123 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Z mojego doświadczenia z Arabami, którzy przebywają w Polsce i z rozmów to powiem Wam, że jest dużo różnic kulturowych i lepiej zachować ostrożność w rozmowach. Najbardziej trudne jest to, że pewne zachowania normalne w ich kulturze będą przez na odbierane jako niegrzeczne i obraźliwe.
Np. W kulturze arabskiej mężczyzna pierwszy wychodzi i wchodzi przez drzwi przed kobietą.
Bardzo mnie to drażniło i patrzyli się na nas ludzie, kiedy mój przyjaciel wychodził przede mną.
Wyjaśniłam jemu, że takie zachowanie jest w Polsce niegrzeczne, jeżeli on jest gdzieś z kobietą i nie przepuszcza ją przed siebie. Ale nie zawsze to skutkuje.

Nie podaje się arabom alkoholu i wieprzowiny i najlepiej nie rozmawiać na ten temat. Po co wysłuchiwać, że wieprzowina jest nieczysta i takie tam...

Bóg też jest trudnym tematem o ile ktoś chce wysłuchać, że Mahomet był po Jezusie i zostawił przykazania na temat tego, jak należy żyć. ONI NIE SĄ LIBERALNI I Z TYM TEMATEM NIE MA ŻARTÓW.

.....
Właściwie jeżeli ktoś ma konkretne pytania to postaram się odpisać na nie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-15-2013, 18:04
arojek arojek jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Z tego co czytałam to np.
-Siedzenie w taki sposób, że druga osoba widzi podeszwę buta, uchodzi za zniewagę
-Jeśli gościom podoba się jakiś drobiazg, Arab czasami nalega, aby przyjęli go w prezencie. Goście muszą więc zachować ostrożność, wyrażając podziw dla kosztownych drobiazgów
-W wielu krajach arabskich prezenty wręcza się i przyjmuje oburącz i nie otwiera w obecności ofiarodawcy.
-Jedząc z Arabami, zwłaszcza gdy potrawa podana jest w naczyniu, z którego wszyscy czerpią, nie należy posługiwać się lewą ręką (uważaną za nieczystą).
-Większość Arabów nie lubi dotyku ani obecności domowych zwierząt, zwłaszcza psów. Gdy gościmy Arabów, lepiej zwierzaki gdzieś schować.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-16-2013, 10:36
aleksandraannaz aleksandraannaz jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zdecydowanie rozmawianie na tematy religijne jest niepożądane. uważa się co prawda, że szyici są bardziej otwarci na rozmowę, ale z zasady będzie to powód do konfliktu.
podstawą jest żeby się przywitać i raczej jakimś standardowym powitaniem typu AHLAN WA SAHLAN, a nie znanym SALAM ALEYKUM bo jest to powitanie muzułmańskie. w trakcie nauki języka zetkniemy się jeszcze z wieloma stwierdzeniami odnoszącymi się do Koranu, religii czy Boga i nie powinniśmy ich używać jako niemuzułmanie.podobnie sprawa się ma w oficjalnych listach np z kondolencjami.

Ostatnio edytowane przez toorin85 : 10-11-2015 o 13:42.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-19-2013, 08:51
chocolate_bunny chocolate_bunny jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Osobiście nigdy w krajach arabskich nie byłam, ale słyszałam co nieco o zgrzytach w komunikacji między Europejczykami czy Amerykanami i Arabami, a wszystko wynika z różnic w znaczeniu gestów.
Kiedy Amerykanie, stacjonując gdzieś w krajach arabskich, podnosili rękę, by dać miejscowym do zrozumienia, że mają sie zatrzymać (typowe pokazanie spodu dłoni na znak stop), ci mimo wszystko za każdym razem podchodzili, bo u nich to znaczyło "cześć, chodź się przywitać". Takie zabawne pomyłki nierzadko kończyły sie jednak nieprzyjemnie, kiedy zdezorientowani żołnierze wyciągali broń
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-20-2013, 17:39
Podszyszkownik

Domyślnie

W kwestii witania.
W krajach arabskich i w kontaktach z Arabami trzeba pamiętać, że witamy się nie tylko raz kiedy się spotkamy, ale za każdym razem kiedy np znowu się mijamy. Powiedzenie "już się dziś widzieliśmy" jest odbierane raczej jako niegrzeczne, więc niezależnie od tego ile razy się spotykamy zawsze odpowiedzmy z uśmiechem.

Ostatnio edytowane przez toorin85 : 10-11-2015 o 13:42.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-22-2013, 02:38
Alina24 Alina24 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Znam pewien dość specyficzny zwyczaj w krajach arabskich. Opowiedziała mi go znajoma, która jest tancerką orientalną i tańczy w hotelach w Dubaju. Otóż ponoć Arabowie mogą poczuć się urażeni, kiedy tancerka zbyt wiele razy wykona jakiś gest ręką, który spowoduje, że będą oni widzieć wnętrze dłoni.Od czasu jak się o tym dowiedziała, zawsze stara się pokazywać dłonie zewnętrzną stroną do widza. Dość szokujące i dla mnie póki co niezrozumiałe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-26-2013, 13:13
Podszyszkownik

Domyślnie

Pierwsze słyszę o tych dłoniach... Bardziej mi się to kojarzy z gejszami, bo tam jak pokazujesz wewnętrzną stronę nadgarstka to dajesz niejako sygnał, że jesteś "otwarta na propozycje", ale że u Arabów... ciekawe. Przecież jak oni tańczą, to nikt się na zastanawia co robi z rękami, tylko każdy wywija dłońmi.

Ostatnio edytowane przez toorin85 : 10-11-2015 o 13:43. Powód: Duże litery
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.