Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Języki orientalne
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-22-2012, 22:42
christie's Avatar
christie christie jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez ziula26 Pokaż post
Polecam stronę benkyo.pl do nauki japońskiego, bardzo przystępnie opisane lekcje, potrafią zaciekawić i nie zniechęcić trudnością. Trochę samozaparcia i można wynieść trochę wiadomości. Gdybym miała tylko więcej czasu...
Właśnie - gdyby mieć więcej czasu ile to rzeczy można by się było nauczyć...
Stary 07-30-2012, 13:06
joannabojda joannabojda jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

a ja słyszałam ( a raczej widziałam w programie Cejrowskiego) że nie można poprawnie nauczyć się tych języków gdyż do 10 roku życia kształtuje nam się krtań i potem nigdy nie będziemy mieć takiego akcentu i nie będziemy mogli wyrażać różnych dźwięków jak Azjaci.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-30-2012, 15:59
agako88 agako88 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Porto - o meu amor
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez joannabojda Pokaż post
a ja słyszałam ( a raczej widziałam w programie Cejrowskiego) że nie można poprawnie nauczyć się tych języków gdyż do 10 roku życia kształtuje nam się krtań i potem nigdy nie będziemy mieć takiego akcentu i nie będziemy mogli wyrażać różnych dźwięków jak Azjaci.
Lekka przesada... Znam sporo osób, które nauczyły się poprawnie czy to japońskiego, czy chińskiego, czy koreańskiego.
Stary 08-05-2012, 11:32
Jerzy_M Jerzy_M jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Bydgoszcz
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez beatapolicha@o2.pl Pokaż post
Chciałabym w przyszłości uczyć się jednego z tych języków, ale słyszałam,że są bardzo trudne. Jak długo trzeba się ich uczyć,żeby mówić na poziomie średnio-zaawansowanym? Czy oba są tak samo trudne?
Języki japoński i chiński nie są spokrewnione, choć ten drugi stulecia wpływał na ten pierwszy. Japoński język nie ma tonów (no, poza tym pitch accentem, ale z czym my to porównujemy), ma wielosylabowe słowa, jest aglutynacyjny, ma szyk zdania SOV i stosuje rozwinięte honory. Chiński ma cztery tony, słowa mono- i bisylabiczne, jest raczej izolujący. To dwa inne twory.

Język japoński można uznać za trudny. Chiński - raczej nie, jego gramatyka mieści się na kilku kartkach A4. Problemy stanowią to chińskie pismo w obu językach z tysiącami znaków i odmienna kultura (tabliczki z McDonaldsie typu "idź rozważnie i mądrze, aby się nie poślizgnąć")...

Można się ich nauczyć. Istnieją języki o wiele, O WIELE trudniejsze.
Stary 08-05-2012, 20:11
beatapolicha@o2.pl beatapolicha@o2.pl jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Jerzy_M Pokaż post
Języki japoński i chiński nie są spokrewnione, choć ten drugi stulecia wpływał na ten pierwszy. Japoński język nie ma tonów (no, poza tym pitch accentem, ale z czym my to porównujemy), ma wielosylabowe słowa, jest aglutynacyjny, ma szyk zdania SOV i stosuje rozwinięte honory. Chiński ma cztery tony, słowa mono- i bisylabiczne, jest raczej izolujący. To dwa inne twory.

Język japoński można uznać za trudny. Chiński - raczej nie, jego gramatyka mieści się na kilku kartkach A4. Problemy stanowią to chińskie pismo w obu językach z tysiącami znaków i odmienna kultura (tabliczki z McDonaldsie typu "idź rozważnie i mądrze, aby się nie poślizgnąć")...

Można się ich nauczyć. Istnieją języki o wiele, O WIELE trudniejsze.
Jerzy_M. to bardzo ciekawe co piszesz. Czy moglbys wyjasnic co znaczy "szyk zdania SOV i stosuje rozwinięte honory". I jakie jezyki masz na mysli piszac, ze sa o wiele trudniejsze od chinskiego czy japonskiego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-05-2012, 22:19
Jerzy_M Jerzy_M jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Bydgoszcz
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez beatapolicha@o2.pl Pokaż post
Jerzy_M. to bardzo ciekawe co piszesz. Czy moglbys wyjasnic co znaczy "szyk zdania SOV i stosuje rozwinięte honory". I jakie jezyki masz na mysli piszac, ze sa o wiele trudniejsze od chinskiego czy japonskiego.
SOV - podmiot - dopełnienie - orzeczenie. My mamy SVO, czyli podmiot - orzeczenie - dopełnienie. Kasia Janka kocha < to u nich normalne. Honory - jak pamiętam, mieli rozwinięte zasady jakich słów używamy do osób starszych autorytetem.

Co do trudniejszych... żeby daleko nie szukać, trudnym językiem jest szwedzki. Z egzotycznych polecam zobaczyć sobie, jakich dźwięków używa abchaski czy wspomniany w innym temacie przez mnie !xoo. A wymieniam akurat te, bo skupiam się na fonologii, ale oczywiście są też trudne leksykalnie czy syntaktycznie. Leksykalnie trudny jest naturalny angielski - nie ten globish, jakiego się uczymy by sobie go wpisać w CV, mówię o tym angielskim, jakim posługują się Anglicy, ze wszystkimi charakterystycznymi dla danych społeczności zwrotami. Składniowo trudny jest inuktikut, a więc język Inuitów. Jest polisyntetyczny, a więc inkorporuje podmiot w orzeczenie, i jednym długim słowem wyraża całe zdanie.
Stary 08-05-2012, 22:28
Ethiel's Avatar
Ethiel Ethiel jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Prawda jest taka : jeżeli ktoś bardzo chce i się przykłada to się nauczy. Niestety wymaga to sporego samozaparcia i wysiłku, tak jak już gdzieś wspominałam jeżeli chodzi o język japonski mówiony jedyną pułapką są wspomniane wcześniej 'honory'. Nauczenie się poprawnej pisowni języka japonskiego może zająć dużo więcej czasu. Oglądając anime można się nauczyć prostych wyrażeń używanych w sytuacjach dnia codziennego
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-09-2012, 02:39
beatapolicha@o2.pl beatapolicha@o2.pl jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Jerzy_M Pokaż post
SOV - podmiot - dopełnienie - orzeczenie. My mamy SVO, czyli podmiot - orzeczenie - dopełnienie. Kasia Janka kocha < to u nich normalne. Honory - jak pamiętam, mieli rozwinięte zasady jakich słów używamy do osób starszych autorytetem.

Co do trudniejszych... żeby daleko nie szukać, trudnym językiem jest szwedzki. Z egzotycznych polecam zobaczyć sobie, jakich dźwięków używa abchaski czy wspomniany w innym temacie przez mnie !xoo. A wymieniam akurat te, bo skupiam się na fonologii, ale oczywiście są też trudne leksykalnie czy syntaktycznie. Leksykalnie trudny jest naturalny angielski - nie ten globish, jakiego się uczymy by sobie go wpisać w CV, mówię o tym angielskim, jakim posługują się Anglicy, ze wszystkimi charakterystycznymi dla danych społeczności zwrotami. Składniowo trudny jest inuktikut, a więc język Inuitów. Jest polisyntetyczny, a więc inkorporuje podmiot w orzeczenie, i jednym długim słowem wyraża całe zdanie.
Jerzy czy można wiedzieć skąd Twoja wiedza o językach? znasz je?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-09-2012, 11:36
agako88 agako88 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Porto - o meu amor
Domyślnie

Ja jeszcze dodam, że dla mnie łatwiejsza była nauka koreańskiego czy nawet chińskiego niż portugalskiego.
Stary 08-09-2012, 11:58
aldona.jagiełło aldona.jagiełło jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Też myślę, że inwestycja, szczególnie w chiński ma sens. Moze ktoś może polecić jakąś dobrą szkołe/lektora w okolicach Warszawy
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.