Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-04-2017, 02:13
havva havva jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie Chiński i perski

Ja mam doświadczenie w próbie opanowania chińskich znaków, oraz naukę języka perskiego- a co za tym idzie - alfabetu arabskiego z 4 dodatkowymi literami, które pojawiają się właśnie w języku farsi.
Zapis języka perskiego na początku mnie przerażał - to, że każda litera ma nieco inną postać początkową, środkową i końcową...Podziwiałam kogoś, kto w sposób płynny łączył litery i wydawało mi się, że nigdy nie osiągnę tej umiejętności. Ale na szczęście okazało się, że strach ma wielkie oczy.
Jeśli chodzi o chiński.... Pierwszy raz w życiu, po kilku miesiącach nauki mandaryńskiego, zobaczyłam, jak to jest potrafić coś przeczytać, ale nie potrafić tego zapisać z pamięci! Muszę przyznać, że to było dla mnie ciekawe doświadczenie. W nauce chińskiego trudność sprawiało mi oczywiście przyswajanie znaków, ale również przestrzeganie odpowiednich tonów w wymowie. Ten język jest wciąż dla mnie wyzwaniem i jeśli ktoś ma jeszcze jakieś skuteczne, przetestowane przez siebie metody jego przyswojenia, chętnie je poznam i może uda mi się zaadoptować je w jakiś sposób dla siebie .

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 09-08-2018 o 17:56. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-04-2017, 20:13
MartaRyciak MartaRyciak jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Chińskie znaki są według mnie o wiele trudniejsze od japońskich. Zapamiętanie jednych oczywiście przychodzi mi z łatwością, ale niektóre to twardy orzech do zgryzienia. Trzeba powtarzać, powtarzać i jeszcze raz powtarzać, ale to jest dla mnie i tak bardzo interesujące.

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 09-08-2018 o 17:57. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-18-2017, 16:39
havva havva jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Jak zapisujecie tekst np. alfabetem arabskim w komputerze? Z jakich programów korzystacie?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-12-2017, 17:22
Patrycja531 Patrycja531 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dla mnie pisanie po chińsku jest przyjemnością. Jednak na początku nauki trudności sprawiała mi kolejność stawiania kresek, szczególnie w bardziej skomplikowanych znakach. Później wiele elementów znaków zaczęło się powtarzać, więc nawet te skomplikowane znaki nie były już takie trudne do rozpisania. Niestety, chińskie znaki łatwo ulatują z głowy, jak ich się nie powtarza.

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 09-08-2018 o 17:58. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-14-2017, 13:44
ppio ppio jest offline
Kumotr

Domyślnie

Początkowo nauka chińskich znaków polegała w moim przypadku na niekończącym się przepisywaniu znaku, w celu utrwalenia w takim stopniu, że potem ręka mechanicznie odtwarzała dany znak, bez myślenia o jego znaczeniu. Później zrozumiałem, że nie tędy droga. Każdy znak składa się z "kluczy", przyswojenie wyglądu i znaczenia tych elementów znacznie ułatwia naukę kolejnych znaków. Teraz uczę się znaku, nie mechanicznie go przepisując, lecz zapamiętując jego klucze, przeglądając fiszki w Pleco.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-15-2018, 00:04
OlaChrapek OlaChrapek jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Kraków
Domyślnie

W przypadku języków orientalnych pismo faktycznie jest bardzo trudną - jak nie najtrudniejszą - częścią, ale mnie osobiście nie odstrasza, a wręcz przeciwnie: motywuje. O ile początki z nauką japońskiego, z nauką kanji były dość... kiepskie, że tak powiem, to kiedy już opanowałam trochę tych znaków i zaczęłam próbować sama czytać różne teksty, było tylko lepiej. Nawet kiedy brałam się za tekst, który przewyższał moją wiedzę, po prostu otwierałam słownik w telefonie i sprawdzałam po kolei to, czego nie udało mi się zrozumieć z kontekstu. To doprowadziło do tego, że nauczyłam się wiele złożeń czytać, a to z kolei później pomogło mi nauczyć się pisać dane kanji - dopiero ucząc się na zajęcia, zdałam sobie sprawę, że dużo łatwiej zapamiętuje się jak pisać znaki, kiedy już dobrze się je zna, umie czytać itp.
Także teraz, na tym etapie, mimo że wciąż nie znam kanji tak dobrze, jestem w stanie powiedzieć, że uczenie się ich jest dla mnie bardzo przyjemne, choć momentami też wyczerpujące ^^
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-07-2018, 16:42
MartaM_ch MartaM_ch jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Język chiński. Zdecydowanie nauka polega(ła) na zapisywaniu zeszytów i pisania w kółko tych samych słów, żeby je w jakiś sposób zapamiętać. Później, przy nauce bardziej złożonych słów, bardziej skupiałam się na składowych i na zapamiętywaniu znaczenia. Zdarzały się sytuacje, gdzie potrafiłam zrozumieć znaczenie, jednak nie pamiętałam wymowy. Nie zawsze to idzie w parze. Faktycznie większość znaków kryje za sobą znaczenie i historię, przez co łatwiej zrozumieć sens oraz kulturę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.