Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 12-27-2016, 17:26
Romusen Romusen jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez aniolek91 Pokaż post
Mój kolega uczy się kun'yomi i on'yomi.
Nie jest to dobra metoda, moim zdaniem. Łatwiej i praktyczniej jest się uczyć całych słówek używających danego kanji - wtedy wszystkie możliwe jego czytania i tak się zapamięta prędzej czy później. A samo kunyomi i onyomi luzem jest zupełnie nieprzydatne.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-04-2017, 18:08
shinju shinju jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Romusen Pokaż post
Nie jest to dobra metoda, moim zdaniem. Łatwiej i praktyczniej jest się uczyć całych słówek używających danego kanji - wtedy wszystkie możliwe jego czytania i tak się zapamięta prędzej czy później. A samo kunyomi i onyomi luzem jest zupełnie nieprzydatne.
Też tak sądzę. Do tego polecam uczenie się całych słów lub proste czytanki (można znaleźć w internecie). Z biegiem czasu sama naprawdę doceniam przydatność nauki samego słownictwa - czasem nawet poznając nowe słowo, mogę się domyślać jakich kanji do jego zapisu należy się spodziewać.
A do nauki pisma samego w sobie dobra jest książka "Remembering the kanji" Heisiga.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-07-2017, 17:23
Romusen Romusen jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez shinju Pokaż post
A do nauki pisma samego w sobie dobra jest książka "Remembering the kanji" Heisiga.
Hm, ja mam mieszane uczucia. Z jednej strony sama nauczyłam się znaków podobną do Heisiga metodą, i ile słabych stron by nie miała, na pewno bardzo mi to pomogło. Z drugiej strony - Heising nie uczy ani kolejności kresek, ani czytań, ani żadnego słownictwa, a stosowane przez niego słowa kluczowe i opisy czasami są trochę dezorientujące.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-06-2017, 16:22
keichan keichan jest offline
Kumotr

Domyślnie

Heisig ma to do siebie, ze po przerobieniu jego książek pisanie przychodzi ci o niebo łatwiej. Można spędzić kilka miesięcy na samym pisaniu znaków w polecanej kolejności, potem automatycznie widzisz wszystkie elementy, nie masz problemu ze znakami podobnymi. Potrafisz też szybko sobie przypomnieć cały znak.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-11-2017, 20:30
duerer duerer jest offline
Kumotr

Domyślnie

Zgadzam się. Kiedy ręka zapamięta poszczególne elementy znaku, to potem jest znacznie łatwiej. Z czasem te elementy zaczynają się powtarzać i pisanie znaków przypomina trochę układanie z klocków.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-16-2017, 13:42
Nena Nena jest offline
Kumotr

Domyślnie

Jestem ciekawa czy umiejętności artystyczne tzn. malarskie mają wpływ na naukę znaków. W końcu ja zanim zaczęłam naukę hanzi zawsze myślałam że te chińskie znaczki to jak małe rysuneczki.
Taka kreślarska ręka architekta może ułatwia sprawę
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-18-2017, 15:20
sakura9203 sakura9203 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Posługuję się językiem japońskim, uczyłam się go już parę ładnych lat i rzeczywiście przyznam, że pismo japońskie jest trudne. Na przestrzeni lat zauważyłam, że wyniki jakie się osiąga jeśli chodzi o znajomość znaków, zależą w dużej mierze oczywiście od ciężkiej, mozolnej pracy, ale także od predyspozycji danej osoby. Pismo japońskie to pismo obrazkowe, ideograficzne, dlatego ktoś, kto ma umiejętność dostrzegania tych elementów które mogą rzeczywiście znaczyć to, co znaczą, nauczy się pisma dużo szybciej. Ja np. raczej uczę się na pamięć. Oczywiście staram się dostrzec i zrozumieć, ale nie zawsze mi to wychodzi.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-24-2017, 00:59
tewlwolow's Avatar
tewlwolow tewlwolow jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez sakura9203 Pokaż post
Posługuję się językiem japońskim, uczyłam się go już parę ładnych lat i rzeczywiście przyznam, że pismo japońskie jest trudne. Na przestrzeni lat zauważyłam, że wyniki jakie się osiąga jeśli chodzi o znajomość znaków, zależą w dużej mierze oczywiście od ciężkiej, mozolnej pracy, ale także od predyspozycji danej osoby. Pismo japońskie to pismo obrazkowe, ideograficzne, dlatego ktoś, kto ma umiejętność dostrzegania tych elementów które mogą rzeczywiście znaczyć to, co znaczą, nauczy się pisma dużo szybciej. Ja np. raczej uczę się na pamięć. Oczywiście staram się dostrzec i zrozumieć, ale nie zawsze mi to wychodzi.
Ale przecież po tylu wiekach rozwoju od chińskich ideogramów do hiragany, katakany czy nawet kanji symbole są raczej nie do rozpoznania.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.