Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 12-12-2012, 20:57
cala_brygada cala_brygada jest offline
Kumotr

Domyślnie Telenowele

Co sądzicie o oglądaniu telenowel jako sposobie na naukę hiszpańskiego/portugalskiego? Macie jakieś swoje ulubione? Ja w ten sposób zrobiłam milowy krok w pierwszym roku nauki i polecam wszystkim wokół. Są niesamowicie przydatne w kwestii automatyzacji form gramatycznych, struktur składniowych no i oczywiście leksyki, a przede wszystkim chyba języka kolokwialnego. Może z wyłączeniem tych sztucznie napompowanych z nienaturalnym językiem. Ale one też czemuś służą.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-12-2012, 21:47
Aniesse Aniesse jest offline
Szyszkownik

Miejscowość: Umbria (Italia)
Domyślnie

Hiszpańskiego co prawda się nie uczę ale lubię hiszpańską muzykę i uwielbiałam kiedyś oglądać Zbuntowanego anioła. Piosenki z tej telenoweli słucham do dziś.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-13-2012, 11:39
mietagosia mietagosia jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ja mam wielki sentyment do telenowel, bo właśnie dzięki nim zaczęłam się 10 lat temu uczyć hiszpańskiego. Zawsze było tak, że lektor trochę szybciej czytał dialogi, tak że słychać było jeszcze w tle sporo kwestii bohaterów. Spodobała mi się melodia języka i kiedyś wypisałam na kartce (fonetycznie oczywiście) podstawowe słówka, które wyłapałam z kontekstu (podstawy, typu "hija mia", "hermana", "dinero", itp.). Wyszło tego jakieś 70 słówek, więc niezły kapitał jak na początek . Pasja okazała się nie być ulotna, dziś mówię biegle po hiszpańsku i mam częsty kontakt z tym językiem. A moja ulubiona telenowela to "Rosalinda" (chociaż "Antonella" i "Paulina" też były niezłe). Plus telenowel jest jeszcze taki, że najczęściej są kręcone w Meksyku, a tamtejszy akcent jest bardzo wyraźny i dość łatwy do wyłapania jak na początek. A ile się przy tym chwyta przydatnych słówek, powiedzonek i smaczków kulturowych . Zdecydowanie polecam ten sposób nauki!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-13-2012, 15:49
Iverling Iverling jest offline
Szyszkownik

Smile

Kilka słówek wbiło się do głowy, np."madrina" (nie wiem, czy to się tak pisze, nie znam hiszpańskiego, chodzi o matkę chrzestną)
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-13-2013, 22:33
emszymm emszymm jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że oglądanie telenowel to całkiem dobry sposób na naukę - szczególnie na początek. Można naprawdę dobrze osłuchać się z językiem i na pewno od razu wpadnie w ucho wiele wyrażeń, ponieważ telenowele mają to do siebie, że wiele zwrotów się powtarza.
Ja obecnie oglądam "Un refugio para el amor" czyli "Ukrytą miłość", która leci na tv4.
Poniżej podaję linka do strony, gdzie można obejrzeć tę i wiele innych telenowel w oryginale:
[url]http://www.novelasdetv.com/2012/02/capitulos-de-un-refugio-para-el-amor.html[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-14-2013, 01:07
AgaLesnik AgaLesnik jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

myślę, że to dobry pomysł - słownictwo jest raczej proste, a można się osłuchać z językiem
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-14-2013, 02:44
Nina N-J Nina N-J jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez cala_brygada Pokaż post
Co sądzicie o oglądaniu telenowel jako sposobie na naukę hiszpańskiego/portugalskiego? Macie jakieś swoje ulubione? Ja w ten sposób zrobiłam milowy krok w pierwszym roku nauki i polecam wszystkim wokół. Są niesamowicie przydatne w kwestii automatyzacji form gramatycznych, struktur składniowych no i oczywiście leksyki, a przede wszystkim chyba języka kolokwialnego. Może z wyłączeniem tych sztucznie napompowanych z nienaturalnym językiem. Ale one też czemuś służą.
Ja miałam lektorat hiszpańskiego na studiach i oglądałam wtedy. Telenowele pomogły mi się osłuchać, trochę w głowie zostało,nawet całych wyrażeń, a przy tym ile rozrywki
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-14-2013, 13:07
gifk gifk jest offline
Kumotr

Domyślnie

Telenowele jak najbardziej! Jak już zauważyliście, 'culebrones' mają to do siebie, że ich tematyka dotyczy sytuacji ogólnych, które występują na codzien (de la vida cotidiana), w których my sami gramy główną rolę.

Jest to zazwyczaj język prosty z użyciem najbardziej przydatnego/podstawowego słownictwa, które będziemy mogli użyć w odpowiedniej sytuacji (jest bardzo prawdopodobne, że będziemy się w takiej znajdować w pewnym czasie). Telenovelas nie zalewają nas słownictwem technicznym, medycznym czy prawniczym (oczywiscie czasem występuje!), więc są one najbardziej adekwatne do tego z czym PRZECIĘTNY człowiek ma styczność.

Poza tym wspomnę, że istnieją opatentowane metody nauki języków oparte na oglądaniu seriali o tematyce życia rodzinnego.

¡Saludos!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-18-2013, 13:12
Goldilocks Goldilocks jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Taaaak! Wszystko zaczęło się od Esmeraldy :P Ja dzięki telenowelom zaczęłam się uczyć hiszpańskiego, wyłapywałam słówka z kontekstu, pierwszym zwrotem jaki zapamiętałam było "Cállate estúpida"
Oczywiście słownictwo, kolokwialne, którego nie zawsze nauczymy się z książek, co najwyżej parę zwrotów, słowek. Poza tym zawsze lepiej się osłuchać i nieważne czy to telenowela, czy film, czy inny zwykły serial. Kontakt z językiem jest zawsze ważny.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-19-2013, 20:24
Atena Atena jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jak dla mnie to każdy kontakt z językiem obcym jest pomocny w nauce. Czy to jest telenowela czy nawet poezja.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.