Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05-14-2018, 00:25
Katie95 Katie95 jest offline
Kumotr

Domyślnie Dress code w zawodzie tłumacza

Jaki "dress code" obowiązuje tłumacza ustnego? Czy powinien to być zawsze ubiór elegancki czy też adekwatny do sytuacji? Np. na targi edukacyjne ubieramy się w jeansy i koszulę, a na galę w żakiet czy wszędzie chodzimy ubrani tak samo? Zawsze elegancko
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-18-2018, 15:50
kamkuch kamkuch jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wszystko zależy od tego czy tłumaczymy konsekutywnie czy symultanicznie. W momencie robienia symultanki możemy pozwolić sobie na mniej oficjalny strój gdyż i tak odbiorcy as nie widzą. Przy konsekach strój powinien byc dostosowany adekwatnie do sytuacji.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-20-2018, 04:18
Mar41 Mar41 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Ostrołęka
Domyślnie

Pytałem się o to wykładowcy W konsekutywnym strój oficjalnym, bo stoisz na scenie z mówcą i przekazujesz to co on mówi widowni albo osobom na konferencji. W symultanicznym można przyjść chociażby i w dresie, bo jest się zamkniętym w budce z przyciemnianymi szybami i nikt cię nie widzi
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-22-2018, 17:12
natt93 natt93 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wprawdzie przy symultance można pozwolić sobie na mniej oficjalny strój, ale nada trzeba jakoś wyglądać, nie ryzykowałabym z dresem. Podczas tłumaczenia symultanicznego mogą się przecież zdarzyć niespodziewane rzeczy, gdy będzie trzeba tłumaczyć poza kabiną, chociażby jakiś "small talk" pomiędzy uczestnikami. Przykładowo, byłam ostatnio na wykładzie, na którym było zapewnione tłumaczenie symultaniczne. Jednak po wykładzie, podczas pytań od widowni, pewna kobieta zadawała pytanie po polsku, więc potrzebowano tłumacza i wtedy właśnie tłumacz z kabiny musiał wyjść i tłumaczyć "publicznie". Tak więc, mniej oficjalny strój w kabinie, ale też bez przesady.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-23-2018, 13:04
Mar41 Mar41 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Ostrołęka
Domyślnie

Hmm, dziękuje o tym nie pomyślałem. Osoba której się pytałem jest doktorem i profesjonalnie zajmuje się tłumaczeniami zarówno pisemnymi jak i ustnymi. Możliwe, że się po prostu nigdy nie spotkał z taką sytuacją.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.