Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05-28-2018, 00:21
PaulinaHoppe PaulinaHoppe jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Próbując mówić z akcentem brytyjskim, zawsze miałam wrażenie, że język za chwilę mi się połamie. Nauka akcentu amerykańskiego jest łatwiejsza i przyjemniejsza, przynajmniej dla mnie. Z brytyjskim trzeba się dużo nagimnastykować, żeby osiągnąć perfekcję.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-28-2018, 03:27
Abellanar Abellanar jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zawsze mi się podobał brytyjski akcent, ale po pobycie w USA i w Anglii i osłuchaniu się z językiem angielskim w obu krajach...to wybieram amerykański- jest zdecydowanie prostszy i płynniejszy, czytelniejszy do nauczenia.
Tym bardziej, że piękny brytyjski akcent to tylko w telewizji ale uf...nie w języku codziennym, szczególnie, że w zach. części Anglii byłam, na początku trudno się wsłuchać.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-08-2018, 10:15
iso3948 iso3948 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Najbardziej podoba mi się akcent brytyjski, jednakże nie mam nic przeciwko amerykańskiemu. Uważam, że akcent brytyjski jest dostojniejszy i staranniejszy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-13-2018, 17:30
Aylenette Aylenette jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Brytyjski jest o wiele bardziej classy, ale za to amerykański rozumiem o wiele bardziej i łatwiej mi go przyswajać.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-22-2019, 11:37
anetanet anetanet jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zdecydowanie wolę brytyjski.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-26-2019, 11:48
Hikari Hikari jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Zdecydowanie amerykański.
W ogóle nie widzę sensu w uczeniu się brytyjskiej wersji, nie ważne czy nam bliżej do Brytanii i jak bardzo ładnie by ten akcent nie brzmiał. Już dawno powinno się albo dać uczniom wybór i podzielić ich na grupy, albo po prostu przejść na amerykańską wersję.

Amerykański jest nie dosyć że prostszy, powszechniejszy, a obcokrajowcom którzy uczą się angielskiego (np. azjatyccy prezenterzy telewizyjni) również bliżej do wersji amerykańskiej, lub do czegoś pobliskiego, to jeszcze po prostu lepiej się go słucha i mówi się pewniej. Czasami wkurza mnie że amerykański faktycznie brzmi zbyt ,,luzacko" i zbyt sztampowo w porównaniu do wersji brytyjskiej, ale przynajmniej idzie zrozumieć o co chodzi i nam Polakom również łatwiej tę wersję opanować, a to jest ważniejsze niż nasze subiektywne odczucia.

W amerykańskiej wersji nie podoba mi się to że niektóre słowa które różnią się od brytyjskiej wersji są dla mnie nielogiczne (np. cell phone, soccer, pants, a już zwłaszcza drugs które z dragami się kojarzy), ale brytyjskiej wersji również się to tyczy (rucksack, biscuit, lorry, czy to nieszczęsne got zamiast gotten).
Najgorzej wypada tu angielski nauczany w Polsce który ma tendencję do mieszania tych słów (football i truck, cookies i shop, elevator i cinema itd), choć gdybym był odpowiedzialny za poprawność językową w jakiejś radzie czy komisji, również bym zmieszał to co oddaje większą logikę.

Brytyjska wersja poza Brytanią i może Australią jest totalnie bezużyteczna, a i tam znikomy procent populacji mówi tym poprawnym RP, także nawet gdybym używał tej wersji to balbymy się że brzmiałbym sztucznie. Fakt, że brytyjski akcent brzmi ładnie, choć mnie się nie podoba kompletnie w wykonaniu starszych ludzi czy w starych komediach/filmach brytyjskich. Brzmi to dla mnie strasznie pretensjonalnie, sztucznie i nie wiem jak inni, ale ja słyszę w tej wersji taką grzeczność, wyższość, dumę i pogardę jednocześnie.
Brzmi to jak pseudo-francuski, a jak chciałbym się uczyć tej wersji to wolałbym już się uczyć francuskiego niż jakiegoś sztucznego tworu, który w porównaniu z oryginałem francuskim brzmi ... sami wiecie jak.

Meh, nie, wolę American English, choć jeśli chodzi o słownictwo to już miałbym problem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-26-2019, 16:45
Aga12 Aga12 jest offline
Nadszyszkownik Kilkujadek

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Hikari Pokaż post
Zdecydowanie amerykański.
Już dawno powinno się albo dać uczniom wybór i podzielić ich na grupy, albo po prostu przejść na amerykańską wersję.
Ciekawe na jakiej zasadzie dzieci w pierwszej klasie podstawówki miały by wybierać sobie akcent?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-26-2019, 19:36
SBorowiczDuwe SBorowiczDuwe jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jestem romanistką, ale ang jako tako znam.
Zawsze bardziej podobał mi się akcent brytyjski, ale powszechniejszy (w filmach, piosenkach) jest ten amerykański - niestety.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-10-2019, 00:59
agabu agabu jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Moim zdaniem brytyjski brzmi o wiele ładniej i ma piękną melodię, jednak zdecydowanie łatwiej jest nauczyć się odmiany amerykańskiej - jest prostsza i bardziej powszechna.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-06-2019, 07:38
Hikari Hikari jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Ciekawe na jakiej zasadzie dzieci w pierwszej klasie podstawówki miały by wybierać sobie akcent?
To akurat byłby najmniejszy problem. Trzeba by uczniów cały czas oswajać z jednym i drugim, by później dać im możliwość wyboru (dziecko samo wie co lubi, a czego nie), a później podzielić na grupy zaznaczając przy tym różnice obu wariantów, a nie tkwić w przekonaniu, że dana wersja jest jedyną słuszną (z tego co piszą niektórzy). Im wcześniej się zacznie, tym lepiej.
No i nie bez znaczenia powinno się też promować brytyjską pop-kulturę w Polsce.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.