Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 09-17-2011, 10:45
finchmeister finchmeister jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Chorzów
Domyślnie

Na pewno te osoby nie mówią w ten sposób "ot tak", tylko po kimś taki sposób mowy przejęły, np. po rodzicach, dziadkach etc. Z kolei są też osoby, które po prostu lubią tak mówić i im się to podoba, niezależnie od tego, czy to jest poprawna forma wypowiedzi, czy niepoprawna. Wiadomo, większość osób używa tych zwrotów w formie humorystycznej, jako ironia itp. natomiast mnie, oczywiście poza tym wątkiem humorystycznym, bardzo podobają się wszelkiego rodzaju archaizmy
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-17-2011, 11:17
harmata.hanna's Avatar
harmata.hanna harmata.hanna jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Archaizmy często bywają bardzo piękne, choć coraz częściej stają się niezrozumiałe. Kiedyś rozmawiałam z kimś przez telefon i zdarzyło mi się użyć czegoś w rodzaju "tego a tego NIE UŚWIADCZYSZ", a siedząca ze mną w pokoju koleżanka zrobiła wielkie oczy, bo pierwszy raz w życiu usłyszała ten zwrot. Dziwne?
Stary 09-17-2011, 11:27
kszylar kszylar jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wydaje mi się, że niektóre archaizmy przeżywają swoją drugą młodość, stają się po prostu "modne". Np. popularne wśród gimnazjalistów słowo zaiste, występujące czasem w zupełnie zaskakujących miejscach w zdaniu -- ot, taki przerywnik, np."Ona zaiste znowu nie będzie mogła wyjść z domu, bo musi się uczyć."
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-17-2011, 12:58
StanLevitan StanLevitan jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez bartek_t Pokaż post
I daruj sobie z laski swojej taki ton - nie masz nic do powiedzenia w watku, to zamilcz. Jesli ktos tu potrzebuje instruktazu to Ty - dobrych manier.
Dobrych manier będzie mnie uczył ktoś, kto każe mi się zamknąć? A to dobre. To może, skoro już mi rozkazujesz, od razu napisz, czy w ogóle mogę mieć własne opinie, czy zawsze muszę się Waszmości (i proszę, masz tu archaizm, zadowolony?) podporządkować?
Cytat:
Jezyk nie ubozeje, bo kazdy srednio rozgarniety czytelnik posta bez ogonkow bedzie widzial "oczyma wyobrazni swojej" diakrytyki tak jak nalezy.
Ubożeje, bo jedną z cech wyróżniających język jest też ortografia.
Cytat:
Dlaczego nie uzywam polskich fontow juz wyjasnialem w innym watku.
Właśnie pokazałeś, że Twoja polszczyzna ubożeje, skoro nie znasz polskiego odpowiednika słowa "font".
Cytat:
Nie zauwazylem, aby z tego powodu ktokolwiek sie obrazil.
To już jedną osobę znalazłeś. Post na forum jest formą wypowiedzi pisemnej i powinno sie go traktować z równą powagą co np. list do cioci. Pisząc "sms-em" wykazujesz brak szacunku dla innych użytkowników. Posty piszesz chyba do nich, a nie do siebie?

Ostatnio edytowane przez StanLevitan : 09-17-2011 o 14:40.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-17-2011, 13:07
bartek_t bartek_t jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez StanLevitan Pokaż post
Dobrych manier będzie mnie uczył ktoś, kto karze mi się zamknąć? A to dobre. To może, skoro już mi rozkazujesz, od razu napisz, czy w ogóle mogę mieć własne opinie, czy zawsze muszę się Waszmości (i proszę, masz tu archaizm, zadowolony?) podporządkować?

Ubożeje, bo jedną z cech wyróżniających język jest też ortografia.

Właśnie pokazałeś, że Twoja polszczyzna ubożeje, skoro nie znasz polskiego odpowiednika słowa "font".

To już jedną osobę znalazłeś. Post na forum jest formą wypowiedzi pisemnej i powinno sie go traktować z równą powagą co np. list do cioci. Pisząc "sms-em" wykazujesz brak szacunku dla innych użytkowników. Posty piszesz chyba do nich, a nie do siebie?
Nie kaze Ci sie zamknac, tylko prosze o pisanie na temat - jesli chcesz porozmawiac o formie mojej wypowiedzi to zapraszam na priv.

Ortografia = uzywanie ogonkow? A to ciekawe.

Owszem, nie pisze postow do siebie. Nie wiedzialem tez, ze masz mandat do wypowiadania sie w imieniu calej spolecznosci forumowej.

Specjalnie dla Twojej wiadomosci - nie uzywam polskich znakow celowo, nie dlatego ze mi sie nie chce. Na niektorych forach za "ogonki" mozna dostac bana. Nie kazdemu i nie wszedzie polski diakrytyk bedzie sie wyswietlal poprawnie. Poczytaj troche o netykiecie pisania na forach internetowych.

Moze jestem w tej kwestii staroswiecki (moj nawyk pochodzi jeszcze z dawnych czasow, kiedy funkcjonowaly niezgodne ze soba systemy kodowania). Zapewne dzis ten problem nie jest tak istotny, jak byl kiedys. Natomiast ubolewam, ze zrobiles w merytorycznym watku offtopowa krucjatke.

Odpowiedzialem Ci tez w takim a nie innym tonie, poniewaz Ty ostro i szyderczo zaatakowales mnie. Jesli w regulaminie tego forum pojawi sie zapis, ze nalezy uzywac polskich znakow - dostosuje sie. Nie ma problemu.
Stary 09-17-2011, 14:39
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Nie kaze Ci sie zamknac, tylko prosze o pisanie na temat - jesli chcesz porozmawiac o formie mojej wypowiedzi to zapraszam na priv.
Widzę, że wciąż nie nauczyłeś się w pełni języka ojczystego i ciągle stosujesz te swoje "privy", "fonty", i "offtopy".
Cytat:
Ortografia = uzywanie ogonkow? A to ciekawe.
Widzę, że nie znasz znaczenia wielu słów. Może chcesz korepetycje? Dla początkujących mam zniżki. Ortografia to zasady poprawnej pisowni, pominięcie "ogonków" to nieprzestrzeganie tych zasad.
Cytat:
Owszem, nie pisze postow do siebie. Nie wiedzialem tez, ze masz mandat do wypowiadania sie w imieniu calej spolecznosci forumowej.
Nie potrzeba mandatów, by zwracać uwagę na złe obyczaje.
Cytat:
Specjalnie dla Twojej wiadomosci - nie uzywam polskich znakow celowo, nie dlatego ze mi sie nie chce.
Tym gorzej. Każdemu może się "omsknąć" i tragedii nie będzie, a ty się uparłeś, że będziesz taki "światowy".
Cytat:
Na niektorych forach za "ogonki" mozna dostac bana.
W niektórych krajach kobiety nie mogą odsłaniać twarzy. U nas też nie powinny? Na forum mLingua na pewno nie zostaniesz "zbanowany" za poprawną pisownię.
Cytat:
Odpowiedzialem Ci tez w takim a nie innym tonie, poniewaz Ty ostro i szyderczo zaatakowales mnie. Jesli w regulaminie tego forum pojawi sie zapis, ze nalezy uzywac polskich znakow - dostosuje sie. Nie ma problemu.
Czyli trzeba Ci kazać stosować polską ortografię?

Ostatnio edytowane przez StanLevitan : 09-17-2011 o 14:44.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-17-2011, 16:30
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie bede odpowiadal na kolejne zaczepki. Ciesze sie, ze Ty sie nauczyles "w pelni" mowy ojczystej. Jestem pewien, ze jest nieskazitelnie czysta, nie tylko na forum. Gratuluje rowniez umiejetnosci wyciagania wnioskow o czyjejs wiedzy na podstawie uzywanych przez te osobe anglicyzmow. Daruj sobie, Kolego, takie wycieczki personalne, bo swiadcza tylko o Twoim braku kultury. Juz ktorys raz widze Twoje odzywki - przemadrzale i zlosliwe.

A odnosnie samej kwestii. Jesli nie potrafisz czytac tekstu bez ogonkow to nie czytaj moich postow - obie strony beda szczesliwe, zapewniam Cie. As easy as that. Pozdrawiam Cie mimo wszystko i zycze
spokojnego dnia.

PS.: sam sobie wez korepetycje - z pokory.

[url]http://pl.wikipedia.org/wiki/Ortografia[/url]
[url]http://pl.wikipedia.org/wiki/Typografia[/url]
Stary 09-17-2011, 19:20
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
PS.: sam sobie wez korepetycje - z pokory.

[url]http://pl.wikipedia.org/wiki/Ortografia[/url]
[url]http://pl.wikipedia.org/wiki/Typografia[/url]
No tak, dziecko Wikipedii. Teraz już wszystko jasne! Wasze argumemty zawsze są w stylu "nie, bo tak!", więc takie normalne, porządnie sformułowane do Was nie trafiają. Podejmę jednak ostatnią próbę (już taki jestem, dobroduszny i naiwny). Jeśli ktoś pisze np. "a" zamiast "ą", to popełnia błąd ortograficzny, i tylko umownie można przyjąć, że wyrazy tak pisane będzie się traktować na równi z tymi pisanymi właściwie. Ze mną się tak nie umawiałeś, więc dla mnie robisz zwyczajne "byki", i to z premedytacją.
Stary 09-17-2011, 19:31
Podszyszkownik

Domyślnie

Za malutki jestes zeby mi mowic dziecko wikipedii. Strzep sobie jezyk gdzie indziej i swoje kompleksy lecz na kims innym. Ciekawe czy poza forum tez jestes takim przemadrzalym cwaniaczkiem. Sila Twojej argumentacji tez jest porazajaca - szyderka i epitety. Koncze dyskusje z Toba czlowieku bo szkoda mi na to czasu.
Stary 09-17-2011, 20:02
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Za malutki jestes zeby mi mowic dziecko wikipedii. Strzep sobie jezyk gdzie indziej i swoje kompleksy lecz na kims innym. Ciekawe czy poza forum tez jestes takim przemadrzalym cwaniaczkiem. Sila Twojej argumentacji tez jest porazajaca - szyderka i epitety. Koncze dyskusje z Toba czlowieku bo szkoda mi na to czasu.
A Ty znowu mi dyktujesz co mogę, a czego nie mogę. A podobno to ze mnie taki "przemądrzały cwaniaczek". Mam wrażenie, że złość przez Ciebie przemawia. Doradziłbym Ci jakąś herbatkę z rumianku czy inną melissę na uspokojenie, ale ustaliłeś już, że mi nie wolno, więc znowu wynosiłbym się ponad stan. A przecież obaj wiemy, że i tak Ty wszystko wiesz najlepiej, skoro tak biegle władasz Wikipedią, a to nie lada sztuka (podejrzewam że jesteś bardzo dumny z opanowania tej zdolności).

PS. Skoro jesteś tak biegły w zasadach netykiety, to przeczytaj na spokojnie tę salwę inwektyw, jaką mnie uraczyłeś, i zastanów się, czy to dobry przykład internetowego savoir-vivre.

PPS. Słowo "epitet" samo w sobie nie wartościuje swojego desygnatu. Chcąc nadać mu pejoratywny wydźwięk, należało np. umieścić je w cudzysłowie.

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Przejdź do forum