Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 02-13-2012, 13:15
iwona854 iwona854 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Strzyżów
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Waldek Pokaż post
Bardzo często się zdarza, że ludzi całkiem nieźle potrafią pisać po angielsku, ale kiedy przychodzi do rozmowy nie potrafią złożyć zdania i mówią pojedynczymi słówkami. Jak to wygląda/wyglądało w Waszym przypadku?
Czy od razu potrafiliście w miarę swobodnie rozmawiać? Jak przełamaliście to barierę? Wyjazd za granicę czy dobry nauczyciel? A jeżeli jesteście nauczycielami to w jaki sposób zachęcacie uczniów do mówienia?
[url]http://forum.mlingua.pl/showthread.php?t=18476&highlight=m%F3wienie[/url]
czasem warto skorzystac z opcji Szukaj
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-13-2012, 13:21
Berenger Berenger jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez iwona854 Pokaż post
[url]http://forum.mlingua.pl/showthread.php?t=18476&highlight=m%F3wienie[/url]
czasem warto skorzystac z opcji Szukaj
Przeciez to juz martwy temat, ostatni wpis byl 22.01
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-13-2012, 13:22
soussan soussan jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Warsaw
Domyślnie

Mimo iż uczyłam się angielskiego od dziecka, pierwszy kontakt z native speakerami miałam dopiero w wieku lat 16, kiedy z całym naszym rocznikiem w liceum pojechaliśmy na wycieczkę do Londynu. Mieszkaliśmy tam u angielskich rodzin i siłą rzeczy musieliśmy się z nimi porozumiewać. Niestety dopiero ostatniego dnia odważyłyśmy się z koleżankami porozmawiać z nimi o czymś innym niż co danego dnia widziałyśmy i czy nam się podobało - i bardzo żałowałyśmy, bo okazało się, że nie było z dogadanie się najmniejszego problemu! Najtrudniejszym jest przemóc się i spróbować sformułować swoje myśli w innym języku.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-13-2012, 13:47
ewakie ewakie jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

W moim przypadku pomocny był wyjazd za granicę. W swoim kraju możemy sobie pozwolić na używanie języka, kiedy jest to dla nas wygodne, ale kiedy już nie mamy wyjścia i mówimy w obcym języku przez cały czas, w końcu wychodzi nam to coraz lepiej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-13-2012, 13:55
Kattie Kattie jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Wrocław
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez JolantaS1982 Pokaż post
Myślę, że na zajęciach przede wszystkim powinno się zachęcać do samego mówienia w języku angielskim, niezależnie od ilości popełnianych błędów. To ośmiela, a potem stopniowo błędów popełniamy coraz mniej.
No , ba, tylko szkolnictwo wyższe zdaje się o tym zapominać, bo (przynajmniej ja miałam takie doświadczenia) przez pierwsze trzy lata filologii zajęcia opierają się głównie na wykładach. Taki program.
Stary 02-13-2012, 14:06
mutaki mutaki jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja niestety cierpię na "blokadę wtórną". Kiedyś, gdy często dużo wyjeżdżałam za granicę, nie miałam większych problemów z porozumieniem się po angielsku. Nie zważałam zbytnio na to, czy popełniam błędy Najważniejsze było dogadać się. Jednak przed erą wyjazdów rozmawianie w języku obcym było problemem. I niestety teraz, gdy prawie nie wyjeżdżam, problem powrócił... Pisanie - żaden problem, ale rozmowa... tragedia, przynajmniej w mojej głowie ;/ Mam nadzieję, że niedługo powrócą wyjazdy bo mój język zginie!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-13-2012, 14:24
baggins baggins jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Poruszony to został bardzo często spotykany problem. Bariera w mówieniu dotyka przeważnie osób, które mają problemy z pewnością siebie. Takim osobom bardzo ciężko jest się przełamać, a w szczególności nie jest to łatwe kiedy mamy do czynienia z językiem obcym. Boimy się, że nie tak się wysłowimy, że ktoś nas nie zrozumie, czy też nie będzie wiedział o co nam chodzi. Myślę, że jedyną drogą do przezwyciężenia tego jest mówienie w obcym języku ile się da. Przecież każdy z nas ma prawo do popełniania błędów, więc nie należy wstydzić się swoich błędów; trzeba je popełniać i uczyć się na nich
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-13-2012, 14:50
natin natin jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Też mam ten problem - wolę pisac niż mówic
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-13-2012, 16:29
MaRtii's Avatar
MaRtii MaRtii jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Chyba każdy z nas ma ten problem... Jednakże wydaje mi się, że jeśli włoży się w to dużo wysiłku i samozaparcia, wszystko da się przezwyciężyć - także obawy przed otworzeniem "buzi" w obcym języku.
W moim przypadku najbardziej przydatny był wyjazd zagranicę. Tam nie miałam wyjścia, musiałam mówić, albo zostałabym sama ze sobą, bo nikt nie mówił po polsku.
Poza tym wcześniej też wyznawałam zasadę podczas nauki języka obcego - jeśli mam jakiś nowy temat, staram się o nim mówić na głos w domu, np. podczas kąpieli, czy gotowania obiadu. Bardzo dużo mi to dało.
Jeśli macie partnera, który również zna (ale niekoniecznie) język, którego się uczycie, mówcie do niego. Nawet jeśli nie będzie tego rozumiał, wam da to na pewno dużo, a przy okazji oswoicie się z "misją" mówienia DO kogoś.
Stary 02-13-2012, 19:04
justynakr justynakr jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mówienie w języku obcym zawsze sprawiało mi problem. Zawsze chciałam byc perfekcyjna i w tym był mój problem. Bałam się, że ktoś usłyszy mój błąd i że się zbłaźnię. Pomogła mi zmiana nastawienia. Stałam się bardziej otwarta i po prostu próbuję. Zaczęłam się uczyć hiszpańskiego i przyznam, że nauka sprawia mi dużo przyjemnośći i nie boję się mówić. Dużo zależy od nauczyciela prowadzącego. Jeśli naprawdę chcesz się przełamać to jest jedna droga - zacznij mówić. Możesz się nagrywać i potem odsłuchiwać, poza tym warto zabierać głos (choćby wbrew sobie) na zajęciach jak najczęściej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.