Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-25-2011, 14:07
Kira Kira jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Gdańsk
Domyślnie Zagubieni w przekładzie

Ile sensu można zmieścić w 38 znakach i czy tłumacz musi być przezroczysty - Małgorzacie Sadowskiej tłumaczy Michał Chaciński

[url]http://www.marhan.pl/index.php/jezyk-angielski/38-artykuy/78-zagubieni-w-przekadzie?tmpl=component&print=1&page=[/url]

- rozmowa między innymi o dubbingu, napisach, przekładzie humoru, wulgaryzmach...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-29-2011, 01:37
johana johana jest offline
Kumotr

Domyślnie

[url]http://www.tłumacz-filmowy.ostrowwlkp.pl/[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-30-2011, 23:32
Sylvia24 Sylvia24 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez k_buczynski Pokaż post
Szczerze mówiąc nie zgadzam się. Z doświadczenia własnego i innych wiem, że to właśnie dzieci nie lubią chodzić do kina na filmy z napisami, jako że:
1) nie lubią czytać
2) nie potrafią czytać w szybkim tempie
3) nie zawsze potrafią nadążyć zarówno za napisami i jednocześnie za akcją filmu

Osoby dorosłe nie mają z tymi umiejętnościami problemów (oczywiście generalizuję).
Nie zgodzę się z tą opinia. Wygląda na to że zakładasz, że każdy dorosły lubi czytać? Nie sadzę jednak, że to jest zgodne z prawda.
Osobiście mimo, iż posługuję sie językiem angielskim na dobrym poziomie - lubie mieć włączone napisy, gdy oglądam film po angielsku. Może powodem tego jest że jestem wzrokowcem. Co więcej często oglądam telewizje angielską, więc gdy włączam jakiś program z polskim dubbingiem, muszę przyznać, że mnie to irytuje.

Ostatnio edytowane przez b.zur : 08-05-2014 o 18:40.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-02-2011, 22:54
silviabroom silviabroom jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Według mnie napisy są dla oglądającego tym, czym CAT jest dla tłumacza, wspomagają go. Jeśli myślimy o nauce języka, to lepiej od samego początku przyzwyczajać się do oglądania bez napisów; nawet jeśli większości nie zrozumiemy, to przynajmniej można posłuchać akcentu. Oglądanie bez napisów pozwala też pełniej zrozumieć przekaz filmu (intencje reżysera), tj. zasmakować go w najczystszej postaci. Często jednak oglądam filmy z napisami, bo lubię sobie porównywać napisy tworzone przez różnych tłumaczy. Różne napisy to czasami różne interpretacje, różne obrazy. Ciekawe doświadczenie, polecam.

Ostatnio edytowane przez noirin : 02-07-2016 o 12:49. Powód: interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-03-2011, 17:08
domi's Avatar
domi domi jest offline
Kumotr

Miejscowość: Bydgoszcz
Domyślnie

Napisy są świetne. Byłam u znajomych w Danii i, co się okazuje w ich telewizji seriale, filmy w telewizji są w oryginalnej wersji językowej z duńskimi napisami. A zauważcie jak Duńczycy rewelacyjnie operują językiem angielskim. Są filmy, które lepiej wypadają z dubbingiem, chodzi mi tu głównie o animacje, etc. Wiadomo, że każdy ma większą frajdę jak zobaczy np. Shrecka w polskiej wersji, bo nasz kontekst kulturowy jest świetnie w to wpleciony. I tak - zgadzam się, wydaję mi się, że tłumaczenia wymagające przełożenia kontekstu kulturowego, sloganów i żartów są najtrudnijszymi elementami. Często ich tłumaczenie wymaga zrobienia tego drogą opisową, co w napisach nie bardzo chyba może się zdarzyć. Poza tym te elementy w przekładzie na język polski wiele tracą często.

Ostatnio edytowane przez idiosyncrasy : 09-27-2014 o 23:32. Powód: nie zaczynanie zdań wielką literą
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-05-2011, 11:04
julia_m julia_m jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez domi Pokaż post
napisy są świetne. Byłam u znajomych w Danii i co się okazuje w ich telewizji seriale, filmy w telewizji są w oryginalnej wersji językowej z duńskimi napisami. a zauważcie jak Duńczycy rewelacyjnie operują językiem angielskim. są filmy, które lepiej wypadają z dubbingiem, chodzi mi tu głównie o animacje, etc. wiadomo, że każdy ma większą frajdę jak zobaczy np Shrecka w polskiej wersji bo nasz kontekst kulturowy jest świetnie w to wpleciony. I tak- zgadzam się, wydaję mi się, że tłumaczenia wymagające przełożenia kontekstu kulturowego, sloganów i żartów są najtrudnijszymi elementami. często ich tłumaczenie wymaga zrobienia tego drogą opisową, co w napisach nie bardzo chyba może się zdarzyć. poza tym te elementy w przekładzie na język polski wiele tracą często.
Zgadzam się, są filmy, które tyko zyskują na dubbingu.

Jeśli chodzi o problemy z czytaniem czy też niechęć do czytania - znam naprawdę dużo osób, które nie oglądają wcale filmów z napisami. Jeśli dany film nie ma dubbingu, a np. strasznie go chcą obejrzeć, to czekają na wersję dubbingowaną albo po prostu godzą się z tym, że go nie obejrzą (czego totalnie nie rozumiem...). Z drugiej strony istnieje grupa ludzi, którzy nienawidzą dubbingu i nigdy w życiu nie wybiorą się na film z lektorem... Też paranoja. Ja często oglądam filmy z napisami oryginalnymi, bo to ciekawe doświadczenie i ćwiczenie, nawet jeśli znamy dany język obcy na naprawdę dobrym poziomie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-05-2011, 11:57
gregor zawora gregor zawora jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Polecam ciekawy artykuł dotyczący tłumaczenia filmów Barbary Schwarz "Translation in a Confined Space".

Ostatnio edytowane przez noirin : 02-07-2016 o 12:50.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-24-2011, 00:56
MałaMi26 MałaMi26 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Siedlce
Smile Dlaczego tłumaczenia audiowizualne nie lubią kotów?

Polecam poniższy artykuł:
[URL="http://dialogista.info/readarticle.php?article_id=20"]http://dialogista.info/readarticle.php?article_id=20[/URL]

Dlaczego tłumaczenia audiowizualne nie lubią kotów? Wbrew pozorom nie chodzi tu o tłumaczenie kociego języka. Autorka tego pouczającego artykułu przedstawia subiektywne spojrzenie na mariaż tłumaczeń filmowych i narzędzi typu CAT. Stawia tezę, iż dialogi filmowe i mające usprawnić pracę tłumacza CAT’y nie są w stanie stworzyć idealnego związku; żyją wręcz jak przysłowiowy pies z kotem. Dlaczego? Zdaniem pani Anny to, co jest błogosławieństwem w przypadku tekstów specjalistycznych (pamięć tłumaczeniowa, segmentacja), kompletnie nie sprawdza się w przypadku dialogów filmowych, gdzie równie ważny jak tekst jest KONtekst. Według niej w filmie już występuje naturalna segmentacja, tj. rozpisanie dialogów na osoby, a zatem tłumaczenie filmu raczej uniemożliwia pominięcie istotnych kwestii. Często natomiast już na etapie tłumaczenia świadomie wyrzucamy zbędne wypowiedzi, które niewiele wnoszą do sceny, są powtórzeniem, bądź powieleniem tego, co doskonale widać na ekranie. Być może dałoby się zaprogramować CAT-a tak, aby pomijał reakcje i wykrzykniki, ale jak go nauczyć, które zdanie jest ważne, a które można pominąć? Autorka zwraca też uwagę na często pomijany problem jakim są nieprecyzyjne listy dialogowe. Nie neguje zalet CAT-ów. Jak mawiał klasyk gatunku „Postępowi nie ma co dawać kontry”. W pamięci utkwiło mi jednak pochodzące z tego artykułu znamienne stwierdzenie: „Z CAT-em jest jak z GPS-em, trzeba wiedzieć kiedy i jak z niego korzystać.” Moim zdaniem bowiem nic nie zastąpi twórczej pracy ludzkiego mózgu.

A wy co o tym sądzicie? Zgadzacie się z końcowym wnioskiem autorki? Może macie swoje własne doświadczenia w tym temacie? Zapraszam do dyskusji.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-24-2011, 10:22
Malagutti Malagutti jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez MałaMi26 Pokaż post
Polecam poniższy artykuł:
[URL="http://dialogista.info/readarticle.php?article_id=20"]http://dialogista.info/readarticle.php?article_id=20[/URL]
Po pierwsze fajnie sformułowałaś tytuł wątku - od razu mnie zaciekawił

A co do artykułu - moim zdaniem, a jest ono oparte również na drobnych doświadczeniach tego typu, CAT nie nadaje się do tłumaczenia dialogów. O wiele łatwiej jest mi tłumaczyć taki tekst tradycyjnie Tak jak wspomniała autorka, ważny jest kontekst wizualny, czasem humor sytuacyjny. CAT tego nie wyłapie
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-28-2011, 18:03
fergee13's Avatar
fergee13 fergee13 jest offline
Szyszkownik

Domyślnie

Rzeczywiście fajny tytuł wątku
Ja się zgadzam z autorką artykułu, CATy raczej sprawdzają się w tłumaczeniach specjalistycznych np. dokumentach, itp. ;] A co do tłumaczenia dialogów najlepiej jest polegać na sobie, a nie na programie, który nie jest w stanie zrozumieć przede wszystkim kontekstu, fabuły filmu, czy jak już wspomniano żartów sytuacyjnych, itd. ;]

Ostatnio edytowane przez idiosyncrasy : 09-27-2014 o 23:33. Powód: Nie zaczynanie zdań wielką literą
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.