Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03-10-2008, 17:13
tolek's Avatar
tolek tolek jest offline
Nadszyszkownik Kilkujadek

Domyślnie Artykuły o tłumaczeniu filmów - dyskusja

• [URL="http://www.mlingua.pl/articles,show,pol,62,1"]Tłumaczenie napisów filmowych ukierunkowane na widza (Ali Hajmohammadi; tłum. Oliwia Basiak)[/URL]
  • [URL="http://www.mlingua.pl/articles,show,pol,74,1"]Śladami wielkich – tłumaczenie Shakespeare’a dla celów dubbingowych (Robert Paquin; tłum. Marcin Dyląg)[/URL]
  • [URL="http://www.mlingua.pl/articles,show,pol,60,1"]Tłumaczenie humoru w napisach do filmów (Katia Spanakaki; tłum. Joanna Kuczyńska)[/URL]
  • [URL="http://mlingua.pl/articles,show,pol,213,1"]ABC tłumaczenia filmowego (Alireza Ameri; tłum. Marta Nastaj)[/URL]
  • [URL="http://mlingua.pl/articles,show,pol,191,1"]Śródziemie stawia wyzwania japońskim tłumaczom filmowym (Dr Minako O'Hagan; tłum. Agnieszka Poźniak)[/URL]

Ostatnio edytowane przez ppio : 09-25-2017 o 15:41.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-13-2008, 11:47
jane jane jest offline
Kumotr

Domyślnie

"Tłumaczenie napisów filmowych ukierunkowane na widza (Ali Hajmohammadi; tłum. Oliwia Basiak)"

Moim zdaniem, napisy są bardzo przydatnym ćwiczeniem w nauce j.obcego. Młodzież z większą chęcią ogląda filmy z napisami, niż dubbingowane. Aczkolwiek są minusy tego rodzaju tłumaczenia. Po pierwsze, ciężko przetłumaczyć aspekty kulturowe, żęby brzmiały tak zabawnie jak w oryginale (e.g.Annie Hall), np. w książce zawsze można dać odnośnik i wyjaśnić co, dlaczego i po co. Po drugie, filmy z napisami są mile widziane tylko w określonej grupie wiekowej. Oglądanie filmów z napisami irytuje dorosłych, którzy jeśli nawet dołożą wszelkich starań, i tak nie naucza się języka, ani nie obejrzą spokojnie filmu, tak jak mogliby to zrobić w przypadku tłumaczenia dubbingowego.

Ostatnio edytowane przez b.zur : 08-05-2014 o 18:33.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-13-2008, 13:38
Klempicz's Avatar
Klempicz Klempicz jest offline
Szyszkownik

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

A wspomnieć warto jeszcze o licznych błędach w napisach - chociażby nagminne zmienianie cyfr i liczb na inne...

Ostatnio edytowane przez b.zur : 08-05-2014 o 18:33.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-10-2009, 12:11
k_buczynski k_buczynski jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez jane Pokaż post
"Tłumaczenie napisów filmowych ukierunkowane na widza (Ali Hajmohammadi; tłum. Oliwia Basiak)"

Moim zdaniem, napisy sa bardzo przydatnym ćwiczeniem w nauce j.obcego. Młodzież z większą chęcią ogląda filmy z napisami, niż dubbingowane. Aczkolwiek są minusy tego rodzaju tłumaczenia. Po pierwsze, ciężko przetłumaczyć aspekty kulturowe, żeby brzmiały tak zabawnie jak w oryginale (e.g.Annie Hall), np. w książce zawsze można dać odnośnik i wyjaśnić co, dlaczego i po co. Po drugie, filmy z napisami są mile widziane tylko w określonej grupie wiekowej. Oglądanie filmów z napisami irytuje dorosłych, którzy jeśli nawet dołożą wszelkich starań, i tak nie naucza się jerzyka, ani nie obejrzą spokojnie filmu, tak jak mogliby to zrobić w przypadku tłumaczenia dubbingowego.
Szczerze mówiąc nie zgadzam się. Z doświadczenia własnego i innych wiem, że to właśnie dzieci nie lubią chodzić do kina na filmy z napisami, jako że:
1) nie lubią czytać
2) nie potrafią czytać w szybkim tempie
3) nie zawsze potrafią nadążyć zarówno za napisami i jednocześnie za akcją filmu

Osoby dorosłe nie mają z tymi umiejętnościami problemów (oczywiście generalizuję).

Ostatnio edytowane przez b.zur : 08-05-2014 o 18:36.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-28-2009, 14:48
agnieszkak agnieszkak jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez k_buczynski Pokaż post
Szczerze mówiąc to ja się don't agree. Z doświadczenia własnego i innych wiem, że to właśnie dzieci nie lubią chodzić do kina na filmy z napisami, jako że:
1) nie lubią czytać
2) nie potrafią czytać w szybkim tempie
3) nie zawsze potrafią nadążyć zarówno za napisami i jednocześnie za akcją filmu
Zgadzam się, ale w sumie niektórzy dorośli też dlatego nie lubią chodzić do kina. Mam np. znajomego, który ogląda filmy tylko w domu, bo:
1) "eeee w kinie trzeba czytać"
2) "eeee w kinie nie można palić"

Jak widać, różne są pobudki.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-18-2010, 13:32
Asiek:) Asiek:) jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ja uważam, że to świetny sposób na naukę Od dziecka oglądałam filmy z angielskimi napisami i uważam, że to równie dobra szkoła, co bezpośrednie obcowanie z językiem

Ostatnio edytowane przez idiosyncrasy : 09-27-2014 o 23:34. Powód: nie zaczynanie zdań wielką literą
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-23-2010, 17:57
Michał Michał jest offline
Kumotr

Domyślnie

Też dużo się nauczyłem właśnie dzięki napisom.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-25-2011, 15:30
margolciaaa margolciaaa jest offline
Kumotr

Domyślnie

Moim skromnym zdaniem, napisy są ok, ale głównie dla osób, które lubią języki obce ( np. angielski) i nie mają z nimi większych kłopotów. Mogą przy tym poszerzyć zasób słownictwa lub poćwiczyć wymowę. A ci, którzy niechętnie oglądają filmy z napisami i tak za wiele z nich nie wyniosą. Niestety, trzeba mieć podzielną uwagę. A czasami też trochę cierpliwości

Ostatnio edytowane przez idiosyncrasy : 09-27-2014 o 23:34.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-17-2011, 02:32
ania6061 ania6061 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Na swoim przykładzie mogę stwierdzić, że napisy w filmach są bardzo przydatne i baaaardzo pomogły mi w nauce języka.
Za to (niestety) znam dużo osób, którym właśnie nie chce się czytać... a szkoda.

Zawsze bardzo żałowałam, że w telewizji nie emituje się filmów z napisami, chociaż wiadomo dlaczego - nikomu nie chciało by się ich oglądać
Jednak największym koszmarem byłyby filmy dubbingowane, a przecież w Niemczech tylko takie królują!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-24-2011, 21:40
Pani J. Pani J. jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mnie osobiście napisy niekiedy rozpraszają. Oczywiście, pochwalam tę formę jako świetne narzędzie do "szlifowania" języka, jednak czasem, mimo iż staram się z całej siły skupić na akcji filmu i dialogach, wzrok sam wędruje się w stronę napisów. W kinach chyba powinna być opcja wyboru
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.