Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-15-2009, 13:25
mmanka mmanka jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie Dodatkowe informacje w tłumaczeniu filmów

Nurtuje mnie kwestia opisywania osób i ich funkcji przy robieniu napisów. Kiedy opisujecie osobę mówiącą na ekranie ( z nazwiska i funkcji). Czasem napis w oryginalnej wersji wydaje się być wystarczający (ale czy jest?), czy wtedy tez podajecie ekwiwalent nazwy w języku docelowym? Drodzy forumowicze - napiszcie o swoich doświadczeniach
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-15-2009, 23:08
agatagrzybowska's Avatar
agatagrzybowska agatagrzybowska jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

ja nie piszę nic więcej jeśli info w oryginale wystarcza. wychodzę z założenia, że im mniej tym lepiej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-16-2009, 09:58
basiap basiap jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ja staram się zawsze postawić na miejscu odbiorcy, widza i zastanawiam się czy będzie to dla niego zrozumiałe czy też wymaga tłumaczenia ale zwykle nie podaję ekwiwalentu jeśli informacja zawarta w oryginale jest wystarczająca.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-16-2009, 12:10
mstep mstep jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zdecydowanie jeśli występuje samo nazwisko, bądź też nazwa funkcji po angielsku (lub też po polsku, ale po angielsku brzmi identycznie), to nie trzeba tego samego powtarzać w napisach. Przynajmniej tak nas uczono na ćwiczeniach Zgadzam się z tą zasadą absolutnie; po co dublować słowa, które i tak są na ekranie i są dla widza oczywiste? Co innego oczywiście, gdy dana funkcja nie występuje w języku docelowym- wtedy bezwzględnie trzeba znaleźć jej ekwiwalent i umieścić w napisach.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-16-2009, 12:23
mmanka mmanka jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

A co robicie jeśli dana osoba w jednym filmie jest przedstawiona za pomocą podpisu koło 3 razy? liczycie na to, że widz pamięta poprzednie tłumaczenie funkcji tej osoby czy powtarzacie tworząc koeljną (często juz trzecią) linijkę?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-17-2009, 13:39
Przemilenka Przemilenka jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez mmanka Pokaż post
Nurtuje mnie kwestia opisywania osób i ich funkcji przy robieniu napisów. Kiedy opisujecie osobę mówiącą na ekranie ( z nazwiska i funkcji). Czasem napis w oryginalnej wersji wydaje się być wystarczający (ale czy jest?), czy wtedy tez podajecie ekwiwalent nazwy w języku docelowym? Drodzy forumowicze - napiszcie o swoich doświadczeniach
Ja nie robię napisu, jeżeli jest to imię i nazwisko albo nazwa własna. Jeżeli jest funkcja danej osoby, stanowisko, to raczej trzeba przetlumaczyć, chyba że dane słowo (zwłaszcza angielskie) funkcjonuje również w naszym języku.

Cytat:
Zamieszczony przez mmanka Pokaż post
A co robicie jeśli dana osoba w jednym filmie jest przedstawiona za pomocą podpisu koło 3 razy? liczycie na to, że widz pamięta poprzednie tłumaczenie funkcji tej osoby czy powtarzacie tworząc kolejną (często juz trzecią) linijkę?
To zależy od tego z jaką częstotliwością pojawia się ten podpis- jeżeli np. na początku, gdzieś w środku czy na końcu, to przetłumaczyłabym jeszcze raz. Zwłaszcza jeżeli jest to dłuższy napis, którego widz może nie zapamiętać.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-18-2009, 01:09
jadis jadis jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Zgodnie z tym czego uczono mnie na zajęciach, imienia i nazwiska nie przepisuje się nigdy, funkcję czy stanowisko zawsze, chyba że po angielsku i po polsku pisze się je tak samo (np. student, pilot).
Co do częstotliwości pojawiania się nazwiska i tytułu, to generalnie nie trzeba powtarzać, raz wystarczy. Jeśli jednak pojawia się w dużym odstępie czasu, to, podobnie jak przedmówca, umieściłabym go w napisie raz jeszcze.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-20-2017, 13:37
KamilaKinach KamilaKinach jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Zielona Góra
Domyślnie

Obecnie ludzie coraz więcej wiedzą na temat kultury innych państw, dlatego ja nie dodaję żadnych dodatkowych słów, a jeśli już to b. rzadko. Wychodzę z założenia że oryginał jest wystarczający.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.