Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 12-10-2012, 11:03
czoczoriatka czoczoriatka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Nauka dialektów i języków regionalnych

Czy sądzicie, że nauka dialektów i języków regionalnych ma jakikolwiek sens i może nam być przydatna (w życiu codziennym, w pracy)? Czy są tutaj osoby, które uczyły się gdzieś języka regionalnego/dialektu?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-10-2012, 11:12
Aniesse Aniesse jest offline
Szyszkownik

Miejscowość: Umbria (Italia)
Domyślnie

Nie wiem o jaki język Ci chodzi. Ja mieszkam we Włoszech i tutaj znaną sprawą są ich te wszystkie dialekty. Na podstawie mojego doświadzenia mogę powiedzieć iż znajomość dialektu może być przydatna do takich codziennych kontaktów z ludzmi, znajomości, gadek o wszystkim i o niczym. Ja dialektu dobrze nie znam, ale jestem osłuchana i rozumiem, coś tam też mogę powiedzieć. Na pewno zaś dialekt nie przydaje się w pracy ani w szkole, bo tam językiem oficjalnym jest włoski.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-10-2012, 11:22
Aga Lein Aga Lein jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

[url]http://www.youtube.com/watch?v=oNFNaSZ3GOU[/url]
a propos dialektów włoskich fajnie to ujął Brignano chociaż szczerze powiem niektórych kompletnie nie zrozumiałam.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-10-2012, 11:41
czoczoriatka czoczoriatka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

fakt, we włoszech jest multum dialektów, ale tylko jeden język urzędowy i jeden język nauczania w szkołach. jednak w hiszpani i francji rzecz ma się trochę inaczej. tam już mowa nie tyle o dialektach, co o językach, ofcjalnie uznanych, zaakceptowanych, używanych i nauczanych. stąd też moje pytanie: czy języki inne od tego oficjalnego są w niektórych rejonach niezbędne, czy są koniecznością? czy je jest przypadkiem tak, że znając jedynie język oficjalny, uwłaczamy w pewien sposób danemu "narodowi"?
ja osobiście spotkałam się z niemiłym traktowaniem np. przez hiszpanów z majorki, którzy woleli rozmawiać z moim znajomym po angielsku niż po hiszpańsku (stwierdzili albo kataloński albo angielski). oczywiście nie można w ten sposób uogólniać, ale czy według was nauka takich języków staje się w pewien sposób niezbędna?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-10-2012, 12:22
cichon.bartek cichon.bartek jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dla przykładu akt urodzenia w Algerii różni się dosyć znacznie w kwestii językowej od tego wydanego we Francji także na pewno warto się zorientować w najczęściej występujących różnicach. Wiadomo, że nie można się nauczyć wszystkich regionalizmów i w sumie jest to niepotrzebne, ponieważ w przypadku tłumaczeń osoba wypowiadająca się raczej będzie używała języka standardowego
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-10-2012, 13:58
salisbar salisbar jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jeśli chodzi o Hiszpanię, to faktycznie, mamy tam oprócz hiszpańskiego kataloński, walencki (który tak naprawdę jest katalońskim z niewielkimi różnicami w stosunku do Barcelony, ale bezpieczniej nazywać go walenckim, gdyż Walencjanie bardzo nie lubią gdy nazywa się go katalońskim , baskijski i galicyjski. Nie wiem jaka jest sytuacja z ostatnimi dwoma językami, gdyż nie byłam w regionach, w których się nimi posługuje, ale co do katalońskiego to racja, że można się spotkać z niechęcią do hiszpańskiego i zachowaniem wspomnianym już tutaj, gdy Katalończycy nie chcą rozmawiać z Tobą po hiszpańsku, choć to bardziej w Katalonii, bo w Walencji nigdy mnie takie coś nie spotkało.
Ja osobiście uważam, że warto się tych języków nauczyć, zwłaszcza jak się mieszka w danym regionie. Po pierwsze poznając język poznajemy lepiej kulturę i poza tym miejscowi to doceniają (w Walencji wystarczyło się przywitać lub pożegnać z kimś po walencku, by wzbudzić uśmiech, a nawet i podziw, że jakiś obcokrajowiec chciał się nauczyć ich języka). Po drugie, w przypadku Hiszpanii są to języki oficjalne, wiec można w nich wiele załatwić, choć hiszpański zupełnie wystarczy (no może nie w Katalonii). Po trzecie, zawsze to język mnij popularny i znany i opanowanie go do perfekcji otwiera możliwości tłumaczenia z i na ten język, z nie tak wielką konkurencją na rynku
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-10-2012, 20:52
beata_it beata_it jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jak powiedziała Aniesse, we Włoszech jest mnóstwo dialektów i ich znajomość na pewno przydaje się w codziennych rozmowach. Starsi mieszkańcy Włoch, szczególnie na południu, czasem zupełnie nie potrafią (lub nie chcą) mówić po włosku i wtedy znajomość dialektu jest bardzo przydatna (od takich osób można dowiedzieć się więcej o historii i zwyczajach danego miejsca, niż z niejednej książki). Poza tym nigdy nie wiadomo, czy nie będziemy musieli przetłumaczyć czegoś napisanego w dialekcie
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-12-2012, 19:41
cala_brygada cala_brygada jest offline
Kumotr

Domyślnie

Dialekty to jedno, ale warto się uczyć wariantów języka, tzn. tych odbiegających nieznacznie od języka głównego, a jednak nadających mu cechy regionalne. Mam na myśli konkretne sytuacje, kiedy wyjeżdżamy za granicę, np. do krajów Ameryki Łacińskiej. W każdym kraju mówi się inaczej i "tubylcy" cieszą się, kiedy widzą, że staramy się mówić tak jak oni. A i my więcej rozumiemy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-30-2012, 01:51
Agaton Agaton jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Znajomość dialektu może być przydatna, ale nie niezbędna w codziennym życiu. W sytuacjach bardziej formalnych używa się języka włoskiego. Myślę, że nauka dialektu ma sens raczej dla własnej przyjemności lub hobby;p
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-03-2013, 21:40
bart87sc bart87sc jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja praktycznie wszystkie wyjazdy do Francji odbywam w jednym kierunku NORD i bliski memu sercu Chti pozwala mi zrozumieć pewne rzeczy językowe. Dialekt = kultura i tradycja. Moim zdaniem dobrze jest poznać jakiś dialekt sprzyja to umocnieniu więzi z użytkownikami, a w dodatku dostarcza dużo zabawy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.