Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-13-2012, 18:42
anna.jakubiec25 anna.jakubiec25 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie Metoda Direktes Deutsch

Ostatnio znalazłam, w pewnej szkole językowej, ofertę kursu z zakresu języka niemieckiego metodą bezpośrednią Direktes Deutsch. Z tego co czytałam to jest to zestaw pytań i odpowiedzi w sytuacjach komunikacyjnych. Pytania rozpisane są bardzo szczegółowo, tak aby umożliwić słuchaczowi porozumienie w każdej sytuacji, niezależnie od poziomu trudności. Metoda ta ma na celu pokazanie słuchaczowi, jak funkcjonuje język co w rezultacie sprawi, że będzie mówił swobodnie i bez barier. Direktes Deutsch zmusza słuchacza do zainteresowania się osobą siedzącą obok. Trzeba się czegoś dowiedzieć od sąsiada, zadać mu pytania, powtórzyć, co powiedział. To sprzyja koncentracji uwagi.
Cały ten opis wygląda dosyć interesująco i rozważam uczestnictwo w takim kursie. Czy może ktoś uczył się języka niemieckiego tą metodą??
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-16-2012, 19:10
kaaarolina171 kaaarolina171 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Co prawda nie uczyłam się niemieckiego tą metodą, ale przez kilka lat uczestniczyłam w kursie języka angielskiego (metoda Callana, potem metoda Direct- bardzo podobna, powiedziałabym nawet, że taka sama). Na początku wydawało mi się to dziwne i śmieszne- na zajęciach odpowiadaliśmy na różne pytania (np. Co robisz, jak jesteś zmęczony? , Jakich warzyw użyjesz aby przygotować swoją ulubioną sałatkę?), odpowiedź to było jedno lub dwa zdania (dyktowane przez lektora, trzeba było je po prostu powtarzać). Z czasem zauważyłam, że mówienie nie sprawiało mi problemu, w szkole moje wypowiedzi były płynniejsze. Zawsze mnie to zastanawiało, jak powtarzanie takich nieskomplikowanych zdań jest w stanie pomóc, ale efekty były widoczne (nie miałam problemu z wypowiadaniem się na tematy, które nie były poruszane na zajęciach). Dodatkowo nauczyłam się wielu słówek, każda z lekcji (przynajmniej u mnie książka była podzielona na ok.30 lekcji) była powtarzana na kolejnych zajęciach, dlatego większość z nich pamiętam do dziś, chociaż nie spotykałam ich zbyt często po zakończeniu kursu. Polecam! Atmosfera na zajęciach jest miła, uczestnicy współpracują ze sobą a słówka same wchodzą do głowy!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-16-2012, 20:30
susig's Avatar
susig susig jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie uczestniczyłam w żadnym kursie niemieckiego tego typu, ale osobiście uważam, że uczenie się języka niekonwencjonalnymi metodami, czyli np. jeśli tak jak tutaj stwarza się sytuacje sprzyjające komunikacji to jest to według mnie najlepsza metoda uczenia się języka obcego. Sama nauczyłam się niemieckiego będąc dzieckiem i mieszkając w Niemczech. Nauczyłam się języka bardzo szybko, więc dla mnie wszelkie metody, które polegają na komunikacji i mówieniu są sto razy lepsze niż wkuwanie gramatyki i słówek!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-20-2012, 14:34
grazynanana grazynanana jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Metoda ta wydaje mi się niezwykle ciekawa i na pewno pomaga dobrze rozwinąć zdolności komunikacyjne. Sama bym się chętnie wybrała na taki kurs, bo w moim mowieniu brakuje właśnie tej naturalności i spontaniczności
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-20-2012, 23:55
Overek Overek jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wydaje się chyba okej. W końcu baza słówek to jedno, a swoboda w komunikacji to drugie. Trzeba nauczyć się swobodnie rozmawiać i przekazywać myśli, a nie tylko się kurczowo skupiać na np. rodzajnikach, czy ogólnej poprawności gramatycznej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-21-2012, 12:49
berliner berliner jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Dokładnie, myślę, że to bardzo ciekawa opcja, na pewno ułatwia późniejsza komunikację z innymi. Poza tym wypowiedzi są płynniejsze, gdy nie trzymamy się tak kurczowo reguł.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-22-2012, 22:52
joannabojda joannabojda jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

tak, to interesujaca metoda, szkoda ze nie moge znalesc w interncie nic bezpośrdenio o niej, przykladowych pytan itd
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-23-2012, 01:56
Malwina23 Malwina23 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że w ogóle uczenie się języka bazując na komunikacji i ćwiczeniu głównie języka mówionego to najlepsza metoda. Nie brałam udziału w nauce języka obcego taką metodą, ale gdy pracuję w tandemie, to bardzo często swoją naukę opieramy na podobnej konwencji. Muszę powiedzieć, że jest to bardzo efektywny sposób nauki języka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-18-2012, 18:06
Justa1 Justa1 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Też nie znam tej metody bezpośrednio, jedynie ze słyszenia, ale myslę podobnie jak moi poprzednicy, że to coś zbliżonego do Callana. A ćwiczenie języka przydatnego w codziennej komunikacji- jestem jak najbardziej za!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-19-2012, 20:56
a.wielanowska
Guest

Domyślnie

Myślę, że jest to bardzo dobra metoda, ale dla kogoś kto już posiada pewne podstawy znajomości języka. Nie można przecież zapominać o innych aspektach nauki języka typu: pisanie, gramatyka itd.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.