Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-28-2016, 00:46
lukrej lukrej jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez nmajchrzak Pokaż post
A czy ktoś miał jakieś doświadczenia odnośnie podróżowania autostopem na Bałkany?Myślę o wzięciu udziału w Wyścigu Autostopwym, ale nie wiem, czy to dobry kierunek na początek.
Ja stopowałam i przeżyłam! powiem tak, Chorwacja pod względem kultury osobistej kierowców - super! trochę gorzej się stopa łapie, ludzie są mniej ufni. Serbia i Bośnia - nigdy nie czekałam dłużej niż 15 minut, ale też trzeba przygotować się na różne scenariusze ludzie w większości szalenie mili, nie zostawią Cię w potrzebie ( co czasami może pokrzyżować plany, jako że wyznają zasadę "samo malo, polako polako" - spokojnie, powoli powoli i że oni MUSZĄ pomóc. Z jednym kierowcą, który obiecał przewózkę granica Węgry-Serbia aż do Belgradu, utknęłyśmy cały dzień w jego zepsutym samochodzie, bo kierowca się uparł, że nas dowiezie choćby nie wiadomo co. Nakarmił, napoił i w rezultacie dowiózł. Mogą też się zdarzyć niefajne historie, czy propozycje, ale zawsze z uśmiechem odmawiajmy.
Macedonia to już high level, nie polecam.
Grecja chyba nie bardzo wie, co to autostop. My kciuk w górę i oni kciuk w górę...

Generalnie Bałkany to fajna przygoda, byle nie w pojedynkę. Można doświadczyć od ludzi niesamowitego ciepła i tego, że jakby biorą za Ciebie odpowiedzialność, bo boją się, że ktoś inny może nas potraktować gorzej, no i nie ma zbyt wiele autostrad czyli można stać gdzie się chce.

Ostatnio edytowane przez aldionce922 : 05-05-2016 o 18:02. Powód: Niepoprawny zapis: użycie dużych liter.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-28-2016, 18:23
KapKat KapKat jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Znajoma w ubiegłe wakacje wracała z chłopakiem z Aten do Polski, autostopem oczywiście i przeżyła Bywały lepsze i gorsze chwile, głównie zależało to od pogody, która bywała niestety dość kapryśna. Moją ulubioną anegdotą została historia o tym, jak to spędzili noc pod namiotem na prywatnym polu obok stacji benzynowej, którego właściciel po odnalezieniu ich tam rano wręczył im 3 kilo świeżych warzyw. Sami kierowcy byli bardzo przyjaźni i pomocni pomimo bariery językowej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-28-2016, 20:41
werksonful werksonful jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Sama nie miałam styczności, ale wielu moich znajomych tak. Słyszałam, że spotyka się tak niesamowitych ludzi, często zapraszali ich do siebie, oferowali nocleg, oprowadzanie, pomagali, dzięki temu jest się w stanie poznać region nie tylko od strony turystycznej ale również poprzez samych miejscowych.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-30-2016, 13:10
papie papie jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Łódź
Domyślnie

Nigdy nie podróżowałam autostopem, ale czytając wasze historie zainspirowaliście mnie i w przyszłości na pewno wybiorę się ze znajomymi na taką wyprawę!
Co powiecie na temat podróżowania autostopem po Polsce?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-30-2016, 17:44
moniiika. moniiika. jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja podróżuje autostopem, ale tylko jak na razie po Polsce i to ze względów bardzo przyziemnych. Otóż w miejscowości w której mieszkałam bardzo rzadko kursowały autobusy więc praktycznie codziennie do domu wracałam stopem. Teraz mieszkam gdzie indziej, jednak jak się wybieram gdzieś na weekend to też zawsze stopem i zawsze sama. Jeszcze nigdy nie spotkałam się z jakąś niebezpieczną lub nieprzyjemną sytuacją.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-01-2016, 23:06
KapKat KapKat jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez papie Pokaż post
Nigdy nie podróżowałam autostopem, ale czytając wasze historie zainspirowaliście mnie i w przyszłości na pewno wybiorę się ze znajomymi na taką wyprawę!
Co powiecie na temat podróżowania autostopem po Polsce?
Ja osobiście nie zauważyłam jakiejś większej różnicy między autostopem w Polsce a poza jej granicami. Wszędzie należy mieć szeroki uśmiech, być życzliwym i jak najlepiej zorientowanym w danej trasie, tzn. warto zrobić wcześniej research i poczytać rady i wrażenia innych autostopowiczów, polecane przez nich miejsca do stania na wylotówkach czy odradzane, mało ruchliwe stacje benzynowe, gdzie trudno będzie coś szybko złapać.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-07-2016, 19:30
lukrej lukrej jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Zgadzam się z postem powyżej. Warto zorientować się w trasie wcześniej (aczkolwiek na takich długich trasach może się zdarzyć okazja, że zamiast zaplanowanego Sarajewa, kierowca zaproponował nam, że zawiezie nas prosto do Stambułu - bo tam zmierzał ).
Jest taka fajna strona, gdzie autostopowicze opisują najlepsze spoty: [url]http://hitchwiki.org/en/Main_Page[/url]
Zawsze miejcie wydrukowaną mapę trasy (i jej alternatywy), jeżeli będziecie nią jechać pierwszy raz.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-17-2016, 19:17
Zazuzizazuza's Avatar
Zazuzizazuza Zazuzizazuza jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

W liceum zdarzało mi się jeździć autostopem po Polsce i to samej. Zawsze zapisywałam rejestracje i wysłałam smsa przyjaciółce, gdy wsiadałam do samochodu. Raczej spotykałam samych miłych ludzi, chociaż na tak zwanych "oryginałów" też natrafiłam. Najbardziej niekomfortowo poczułam się, gdy jakiś starszy pan zadawał pytania w stylu: "a panienka nie boi się tak jeździć sama?". Poza tym nic dziwnego mi się nie przydarzyło. Pozytywnie to wspominam.

Po Chinach jeździłam autostopem z moim kolegą. Przygoda życia Poznaliśmy po drodze niesamowitych ludzi. Do tego było łatwo nam złapać stopa, bo byliśmy dosyć nietopowym widokiem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-17-2016, 20:31
Slawistka Slawistka jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ja jak dotąd stopowałam się jedynie w Serbii, w Polsce jakoś nie miałam odwagi (sic!).

Za pierwszym razem trafił mi się tir, kierowca jechał z Rosji do Czarnogóry, na moje szczęście przejeżdżał bezpośrednio przez miejscowość, do której jechałam, więc nie trzeba było szukać nikogo więcej. Całą eskapadę wspominam bardzo miło, jedynym dość niekomfortowym elementem był fakt, że po całej kabinie były rozsiane ulotki reklamujące polskie burdele.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-20-2016, 14:25
PanKaraluch PanKaraluch jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ja zawsze staram się jak najtaniej - pakuje plecak, namiot, czasami wybieramy ze znajomymi domek po taniości (w tamtym roku korzystaliśmy z portalu nocujznami żeby coś znaleźć, fajna sprawa), no i albo się składamy na benzynę i jedziemy starym samochodem kolegi, albo właśnie autostopem. Wrażenia mam jak najbardziej pozytywne, jednak jak raz podróżowałam z koleżanką, to pan kierowca się nieco do niej zalecał. Ale generalnie polecam, miłych ludzi można poznać.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.