Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 11-20-2017, 14:05
alkacc01 alkacc01 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Sposoby wyboru chińskich imion

Witam,
w trakcie nauki języka chińskiego nasza lektorka z Chin nadała nam imiona na podstawie podobnego brzmienia, czy zawsze wykorzystuje się tą zasadę, czy może pod uwagę bierze się też inne czynniki, np. znaczenie danego imienia, lub etymologię?

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 08-06-2018 o 08:39. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-20-2017, 15:33
gaoxia gaoxia jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Przy wybieraniu imion Chińczycy biorą pod uwagę czas (porę roku, miesiąc), w którym rodzi się dziecko i czasami dobierają jakiś znak związany właśnie z czasem narodzin, np. urodzona w grudniu dziewczynka ma w imieniu znaczek reprezentujący śnieg. Rozważają również cechy, które chcieliby u tych dzieci widzieć i na podstawie tego wybierają imiona, np. 杰 (wybitny, bohaterski). Imiona obcokrajowcom często nadawane są poprzez tłumaczenie ich fonetycznie na chiński, ale wątpliwym jest raczej to, żeby poznać Chińczyka o takim imieniu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-10-2018, 16:04
linfei linfei jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Chińscy lektorzy, wybierając imiona dla swoich uczniów czasami kierują się podobieństwem brzmienia lub charakterem osoby (wyjątkowo pogodna koleżanka dostała imię składające się z dwóch znaków oznaczających radość), ale chyba najczęściej odbywa się to jednak na chybił trafił. Ja ze swojego imienia (Linfei, las i zapach kwiatów) jestem bardzo zadowolona, ale część moich znajomych dostała imiona tak wymyślne, że nawet Chińczycy bywają zaskoczeni ich niecodziennym brzmieniem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-12-2018, 20:08
mpawlak09 mpawlak09 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mi wykładowczyni nadała imię fonetycznie, ale nie podobało mi się. Dała mi później kilka propozycji, z których wybrałam jedną bo uznałam że imię po prostu ładnie brzmi i ma ładne znaki Nie wiem jak u innych wykładowców, ale ta moja luźno podchodziła do sprawy (chociaż oczywiście dbała, by proponowane imię było ładne).
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-14-2018, 05:45
martaS martaS jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Kuching
Domyślnie Wątek humorystyczny

Rzeczywiście, patrząc na imię nadane mi przez lektorkę języka chińskiego, a także na imiona kolegów i koleżanek z innych krajów, przeważa element fonetyczny: Chińczycy próbują znaleźć znaki, które po chińsku brzmiałyby podobnie do naszych prawdziwych imion.
Ciekawe jest, że inni Chińczycy dziwią sie potem nadanym nam imionon i w drugą stronę: angielskie imiona nadane Chińczykom przez lektorów języka angielskiego potrafią być przezabawne
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary Dzisiaj, 02:38
MartaM_ch MartaM_ch jest offline
Kumotr

Domyślnie

W moim przypadku najczęściej nauczycielki pytały uczniów o zainteresowania, cechy charakteru i później z tych informacji tworzyły imię. Zdarzały się też wersje fonetyczne, jednak nie tak często.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.