Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-14-2017, 18:00
michalzacharjasz michalzacharjasz jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Czy ktos z was zdawal BCT(商务汉语考试)organizowany przez hanban?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-15-2017, 06:49
maly_chinczyk maly_chinczyk jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jeżeli jest to dla samego siebie, zdawanie HSK na którymkolwiek poziomie zawsze jest dobre, żeby się sprawdzić. Do pracy, jak wspomnieli przedmówcy, minimum poziom 5. Problem z HSK jest taki, że nie do końca odpowiada poziomom HSK 5 - C1 czy HSK 6 - C2, jakby chcieli Chińczycy. Są one łatwiejsze. Do tego proponuję zdawanie TOCFL 3 i 4 (stosowany na Tajwanie), które obejmują poziomy HSK 4,5,6. Powodzenia

[url]http://www.sc-top.org.tw/english/eng_index.php[/url]

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 08-03-2018 o 23:20. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-15-2017, 12:06
gwiednypyl gwiednypyl jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

HSK wydaje mi się zdecydowanie łatwiejszy niż inne testy, które zdawałam. W tym roku zdawałam poziom 2 i bez problemu udało mi się go zdać. Bez specjalnego przygotowania się do egzaminu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-15-2017, 13:30
maciejp maciejp jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez gwiednypyl Pokaż post
HSK wydaje mi się zdecydowanie łatwiejszy niż inne testy, które zdawałam. W tym roku zdawałam poziom 2 i bez problemu udało mi się go zdać. Bez specjalnego przygotowania się do egzaminu.
Jak bardzo japoński może pomóc w nauce chińskiego? Chodzi mi głównie o tempo nauki.
Jakie materiały polecasz do HSK dla osób ze znajomością japońskiego?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-17-2017, 17:41
agatumi agatumi jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez maciejp Pokaż post
Jak bardzo japoński może pomóc w nauce chińskiego? Chodzi mi głównie o tempo nauki.
Nigdy nie uczyłam się języka japońskiego, ale wydaje mi się, że nie za dużo mają ze sobą wspólnego oprócz chińskich znaków, które po części są używane w japońskim, ale to chyba może początkowo tylko namieszać, bo czytanie jest zupełnie inne, znaczenia często też. Chińskie znaki do japońskiego przeszły tak dawno temu, że zachowały często dużo starsze znaczenia albo ewoluowały w różnych kierunkach.

Z drugiej stron,y wielu sinologów uczy się również japońskiego (może też na odwrót), nie wiem czy wynika to z zainteresowań wschodnią Azją, kulturą, czy jakoś pomagają we wzajemnej nauce.

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 08-03-2018 o 23:27. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-17-2017, 22:28
agatumi agatumi jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Znam osoby, które zdały poziom drugi po miesiącu przygotowań (w ogóle nie znając wcześniej języka chińskiego). Więc pierwszy i drugi poziom są dla naprawdę początkujących. Od trzeciego w zasadzie zaczyna się bardziej jako taki egzamin, chociaż dla osób z filologii albo "poważnie" uczących się też raczej będzie w miarę łatwy. Piąty i szósty nie są już takie proste, a nawet powiedziałabym, że raczej trudne, ale nie odpowiadają one jednak standardom europejskich egzaminów i raczej nie należy dosłownie brać podziału, że 5 poziom to C1, a 6 poziom to C2.
Przede wszystkim, największa trudność na najwyższych etapach to walka z czasem: dużo tekstów, dużo zadań, mało czasu.
Więc najlepiej przygotowywać się do HSK stricte pod egzamin, są listy słówek, przykładowe egzaminy i na oficjalnej stronie Hanbanu i krążące po internecie, książki z zestawami i ćwiczeniami.

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 08-03-2018 o 23:29. Powód: drobne błędy interpunkcyjne
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-18-2017, 11:40
Lashike's Avatar
Lashike Lashike jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Podobnie jak @Limiaotong zdawałam HSK 3 na drugim roku studiów sinologicznych. Jeśli chodzi o wyjazd na stypendium, HSK 3 wystarczy w zupełności, ale tak, jak pisano wyżej, w celach zawodowych warto spróbować wyższego poziomu.
W grudniu 2016 roku wiele osób z mojego roku zdawało HSK 3 w nadziei, że będą mogli wyjechać na roczne Stypendium Konfucjusza, ale w tym roku zasady uległy zmianie i wyjechać na rok można tylko mając co najmniej HSK 4.
Warto śledzić stronę IK dla lepszego oglądu sytuacji.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-21-2017, 23:20
gwiednypyl gwiednypyl jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Znajomość japońskiego przydaje się w nauce znaków. Choć znaki mają kompletnie inne odczytania, to jednak często wiedziałam o czym jest dane zdanie, bo domyśliłam się po znakach właśnie (ale przeczytać nie umiałam). Znacznie usprawnia to naukę chińskiego, bo nie muszę uczyć się już znak+kolejność pisania kresek+odczytanie+znaczenie.
Z części pisemnej HSK miałam 100%, choć niektóre zdania nie potrafiłabym odczytać, gdyby ktoś mnie zapytał.

Ja do egzaminu przygotowywałam się z materiałów, które mieliśmy w ramach programu. Do tego rozwiązałam ze dwa testy z platformy na której się rejestrowałam na egzamin (jest tam zakładka study materials czy coś w tym stylu).

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 08-03-2018 o 23:31. Powód: drobne błędy interpunkcyjne
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-22-2017, 13:53
maciejp maciejp jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Ja do egzaminu przygotowywałam się z materiałów, które mieliśmy w ramach programu. Do tego rozwiązałam ze dwa testy z platformy na której się rejestrowałam na egzamin (jest tam zakładka study materials czy coś w tym stylu).
Rozumiem. A czy znasz jakieś materiały do nauki, które były Ci polecane przez innych studentów chińskiego?
Ja jestem w posiadaniu chyba 2 lub 3 pierwszych podręczników z serii NPCR. Tylko nie jestem pewien jak dobre one są, oraz czy wystarczą tylko te podręczniki bez żadnych dodatkowych materiałów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-23-2017, 10:50
michalzacharjasz michalzacharjasz jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Rozumiem. A czy znasz jakieś materiały do nauki, które były Ci polecane przez innych studentów chińskiego?
Ja jestem w posiadaniu chyba 2 lub 3 pierwszych podręczników z serii NPCR. Tylko nie jestem pewien jak dobre one są, oraz czy wystarczą tylko te podręczniki bez żadnych dodatkowych materiałów.
Do zdania HSK 1~4 wystarczą same słówka. Część gramatyczna jest niewielka i jeśli ogarnia się znaczenie poszczególnych słów, to nie sprawi żadnego problemu. Nauka słówek plus oswajanie się z formą egzaminu, czyli rozwiązywanie arkuszy, w zupełności wystarczą.

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 08-03-2018 o 23:34. Powód: polskie znaki
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.