Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10-12-2012, 21:46
martusiak89
Guest

Domyślnie

Na pewno warto zainteresować się tegorocznym laureatem Literackiej Nagrody Nobla - Mo Yan.

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 08-06-2018 o 09:06. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-13-2012, 21:06
Imperfspirit Imperfspirit jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Kraków
Domyślnie

Polecam "Historię współczesnych Chin" Johna Gittingsa z Wydawnictwa UJ. Czasami trzeba się trochę namęczyć ze zrozumieniem tekstu, bo autor opisał wszystko w bardzo naukowy sposób, ale świetnie przybliża politykę ChRL.

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 08-06-2018 o 09:07. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-03-2013, 00:11
Jatylko Jatylko jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Chińska literatura godna polecenia

Dzielcie się tym co przeczytaliście albo czytacie z chińskiej literatury. Co myślicie o autorach i ich dzieła dlaczego warto coś przeczytać a na czego nie warto.

Ja ze swojej strony mogę podzielić się opinią o książce Mo Yan'a - Kraina wódki, którą właśnie czytam.
Jest calkiem wciągająca i dość szalona i na swój sposób chaotyczna ale i jak się później okazuje dobrze zaplanowana. Realistyczna w opisach ale i przepełniona różnymi wyobrażeniami i snami na jawie. Zabawna, a zarazem mająca też trochę ciemniejszych scen. Wydaj mi się, że to dobra pozycja Nie chce zdradzać fabuły ale jesli chodzi o mnie to najciekawsze są rozdziały dot. Ding Guoer'a
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-07-2013, 14:53
marta_os marta_os jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ja też właśnie skończyłam Krainę Wódki. Zdecydowanie chciałabym przeczytać poostałe książki Mo Yana. Na pewno mogę polecić innego chińskiego noblistę - Gao Xingjian, autora m.in. "Góry Duszy". No i taoistyczną klasykę - Dao de Jing Lao Tse ii "Prawdziwą Księgę Południowego Kwiatu" Zhuangzi. Polecam zwłaszcza porównanie oryginalnego tekstu i tłumaczena tej pierwszej pozycji.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-20-2013, 20:55
kwaidan kwaidan jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Niestety, nie mam aż tak dużej wiedzy dotyczącej tego tematu, chętnie zajrzę do zaproponowanych książek. Sama poleciłabym książkę "Córka komunisty" - opowieść w formie listów o pracy kanadyjskiego lekarza-komunisty w czasie wojny chińsko-japońskiej. Może nie jest to literatura wysokich lotów, ale przyjemna w czytaniu.

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 08-06-2018 o 09:08. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-20-2013, 21:29
Podszyszkownik

Domyślnie

Od siebie mogę dodać parę pozycji:

Jonathan Fenby, Czang Kaj-Szek i jego Chiny
Jonathan Fenby, Chiny
Mieczysław Kunstler, Dzieje kultury chińskiej
Jonathan Clements, Wu. Chińska cesarzowa
Ross Terrill, Mao
Mo Yan, Kraina Wódki
ach, bym zapomniał - polski akcent.
Witold Rodziński, Historia Chin.

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 08-06-2018 o 09:10. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-26-2013, 16:19
Podszyszkownik

Domyślnie

Ralph Sawyer - Ancient Chinese Warfare
The Culture of Sex in Ancient China - Paul Rakita Goldin
Małgorzata Religa - Jak zwracają się do siebie Chińczycy?

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 08-06-2018 o 09:12. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-27-2013, 16:21
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja chętnie bym przeczytał Krainę Bagien, Podróż na Zachód oraz Sen Czerwonego Pawilonu. Te książki wydają mi się dość ciekawe a przy tym miały spory wkład w kształtowaniu wyobrażeń niektórych osób.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-05-2013, 22:19
lisulinek lisulinek jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Coś innego!

Polecam "Mnisi-czarnoksiężnicy, czyli niesamowite historie o dziwnych ludziach". Autor: P'u Sung-ling

Jest to zbiór krótkich nowel. Bardzo miło się czyta, a przy tym mnie zachęciły do refleksji.

Warto przeczytać i porównać sobie tradycyjny model szczęścia w Chinach z tym jak my postrzegamy szczęście w Polsce!

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 08-06-2018 o 09:13. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-06-2013, 14:33
Podszyszkownik

Domyślnie

"Góra duszy" - Gao Xingjian
Piotr Plebaniak - "Starożytna mądrość chińska"
Jest to książka będąca zbiorem chengyu - tj. ich aforyzmów. Bardzo ładnie wydane z mapami, wyjaśnieniami i historiami, które pozwalają nam zrozumieć powstawanie tych zwrotów, a także kiedy je należy, a kiedy nie wolno używać. Oczywiście po polsku.

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 08-06-2018 o 09:14. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.