Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Tłumaczenia specjalistyczne
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03-27-2018, 20:27
piobar's Avatar
piobar piobar jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Scarlett3 Pokaż post
Bardzo dużą wartością dodaną tłumacza specjalistycznego jest nawet nie samo wykształcenie kierunkowe z danej dziedziny, ale doświadczenie pracy w tej dziedzinie i samo zainteresowanie tematem. Osoby, które szczerze pasjonują się czymś i świetnie znają język obcy będą dużo lepszymi translatorami.
Bardzo mocno się zgadzam! W ogóle w zawodzie tłumacza niezwykle ważna jest pasja, chęć zgłębiania dziedziny i poszerzania wiedzy. A że doświadczenie jest ważniejsze niż edukacja - to jest prawdą w wielu branżach. Jeśli ktoś bardzo chce, to się douczy teorii, a w codziennej pracy podstawą jest zaangażowanie i zbieranie doświadczenia.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-27-2018, 22:09
gforc123 gforc123 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Świetnie jest jeśli możemy skonsultować się z fachowcem w danej dziedzinie i ja korzystam z takiej pomocy, jeśli mam do niej dostęp. Nawet jeśli taki fachowiec nie zna język docelowego, to pomoże zrozumieć dany tekst. Poza tym, wraz z ilością przetłumaczonych tekstów, pewność siebie rośnie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-21-2018, 01:17
Gladyssemiramis Gladyssemiramis jest offline
Kumotr

Domyślnie

Uważam, że w tym przypadku najważniejsze są chęci. Należy zgłębić temat, czytając odpowiednie publikacje, zapoznać się ze słownictwem i oczywiście, w razie niepewności, skonsultować się z ekspertem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-23-2018, 13:34
portulaca portulaca jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Każde tłumaczenie zależy od kontekstu. Wykonanie tłumaczenia, które ma sens, bez wiedzy co właściwie się tłumaczy jest prawie niemożliwe. Wydaje mi się, że nie trzeba być specjalistą w danej dziedzinie, ale konieczne są chęci, czas poświęcony na poszukiwanie terminologii i próbę podstawowego zrozumienia tematu, jak i konsultacje z ekspertami, w razie jakichkolwiek wątpliwości. Często trzeba przeszukać cały internet i biblioteki, ale w końcu dojdzie się do informacji, której szukamy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-11-2018, 10:45
MariaCz MariaCz jest offline
Kumotr

Domyślnie

Do niedawna byłam przekonana, że bez ugruntowanej wiedzy w danej dziedzinie, a najlepiej kierunkowego wykształcenia, tłumacz nie ma szans zostać dobrym tłumaczem tekstów specjalistycznych. Mam tutaj na myśli zwłaszcza wymagające tłumaczenia medyczne. Wydaje się, ze tylko lekarz/specjalista płynnie posługujący się językiem dobrze przetłumaczy tekst medyczny. Zmieniłam jednak zdanie, kiedy sama zainteresowałam się tematyką tłumaczeń medycznych. Nie jestem lekarzem, ale mam wykształcenie i wiedzę ogólnomedyczną, dlatego pewnie jest mi łatwiej. Poznałam jednak mnóstwo tłumaczy, którzy zapragnęli specjalizować się w tłumaczeniach medycznych i dzięki silnej motywacji oraz samozaparciu, docierając do odpowiednich źródeł wiedzy, osiągnęli sukces. Myślę, że na początek dobrym rozwiązaniem w przypadku tłumaczeń specjalistycznych jest posiadanie dobrego znajomego/znajomych - specjalistów, którzy gotowi są coś podpowiedzieć w razie wątpliwości albo też przeczytać przygotowane przez nas tłumaczenie i ocenić, czy wszystko w nim "gra".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-12-2018, 08:55
martawojcik_tlumacz's Avatar
martawojcik_tlumacz martawojcik_tlumacz jest offline
Kumotr

Miejscowość: Częstochowa
Domyślnie Odpowiedź

Moim zdaniem przy tłumaczeniach specjalistycznych potrzebna jest nawet nie tyle sama wiedza, co ciekawość danej branży i otwartość na naukę nowych rzeczy. Ostatecznie nawet najlepszy wykładowca nie nauczy się zagadnienia za studenta, a w dobie nieograniczonego dostępu do sieci mamy pod ręką tysiące wartościowych, interesujących publikacji na dowolny temat. Często wykonuję tłumaczenia specjalistyczne techniczne z zakresu budowy maszyn, IT czy sektora automotive i chociaż żadna z tych dziedzin nie należy do mojego ścisłego TOP 10 w spędzaniu wolnego czasu, to dostając zlecenie staram się zagłębić w temat i zrozumieć każdy szczegół. Jak dotąd nie miałam reklamacji
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.