Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03-25-2012, 22:13
Angela_Krk Angela_Krk jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Problematyczne są jeszcze:
to determine & to examine - które niestety bardzo często są na siłę zagielszczane do /-majn/.

Kłopot w tym, że wielu uczących nie sprawdza wymowy w słownikach, tylko wymawia na wyczucie tak, żeby brzmiało w miarę po angielsku A potem się utrwali i ciężko się już pozbyć takiego kwiatka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-18-2012, 13:36
czarwdowa czarwdowa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

- wiele osób, zwłaszcza tych, których drugi język to język niemiecki, wymawia kilka wyrazów z nieco niemiecką wymową, np.: ALSOjako [olzo] lub [olzoł] (zamiast: /ˈɔːlsəʊ/) oraz SPREAD jako [szpred] (zamiast: /'spred/)

- Bardzo często wielu uczących się zapamiętuje wymowę danej zbitki liter i próbuje zastosować tę samą zasadę wymowy do wszystkich przypadków wyrazów, w którym występuje dana zbitka:
- nagminne jest wymawianie wyrazów z końcówką -ABLE jako /ˈeɪbl/ zamiast /əbl/
- słowa z końcówką -ATE wymawiane są często jako /ˈeɪt/ zamiast /ətl/, np. w rzeczowniku "certificate" i przymiotnikach "ultimate" i "adequate". Dzieje się tak głównie dlatego, że wielu uczących się często przyswaja sobie nieprawidłową wymowę słowa ATE - formę czasu przeszłego od "eat" - być może na wczesnym etapie edukacji zetknęli się ze złym wzorcem wymowy lub nikt nie poprawiał ich błędów, przez co nastąpiło utrwalenie niepoprawnej formy

- Częste jest też mylne przeświadczenie uczących się, że wyrazy w j. angielskim wymawia się tak jak poszczególne litery, stad błędy typu:- answer wymawiane jako /ansłer/ zamiast /ˈɑːnsə/

- bardzo wielu uczniów wymawia wszystkie głoski nieme w słowach typu: tomb, comb, womb
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-18-2012, 13:45
lidziaraven lidziaraven jest offline
Kumotr

Domyślnie

Jeśli uczniowie tak wymawiają, to jeszcze nie jest koniec świata. Większość z nich (pdst, gim, lo, technikum) nie będzie miało żadnego kontaktu z językiem po szkole. Gorzej, jeśli to nauczyciele tak mówią i uczą uczniów złej wymowy. Bardzo często za złą wymowę nie można winić uczniów, lecz właśnie nauczycieli. Nigdy w szkole nie uczyłam, ale różne i przeróżne kwiatki mi się trafiały na korkach. Wymowa głosek niemych czy też drobne błędy w wymowie to nic. Jak ktoś przechodzi i słowo calculator wymawia coś w stylu "kalkulatore" to aż się płakać chce...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-18-2012, 13:54
Dawid Dymaczewski Dawid Dymaczewski jest offline
Kumotr

Domyślnie takich błędów nie da się uniknąć...

Tak to już jest, wielu ludziom uczącym się języka w szkołach podstawowych i gimnazjach nie zależy na poprawności. Co do nauczycieli, którzy uczą złej wymowy... fatalnie jeśli ich uczą złej wymowy często spotykanych zwrotów. Może ciągłe słuchanie złej wymowy uczniów, sprawiło że zatracili oni sens właściwej wymowy? Edukacja w drugą stronę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-23-2012, 11:29
greencat82 greencat82 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Najczęstszym błędem z jakim się spotykam w wymowie i który należy wyplenić to słowo 'comfortable' /ˈkʌmfərtəb(ə)l/ które studenci wymawiają jakby był tam 'table' czyli stół.

Kolejnym błędem jest słowo 'continuous' które jest błędnie wymawiane nie tylko przez uczniów lecz również przez nauczycieli j. angielskiego. Ważne słowo bo tak często używane w gramatyce w odniesieniach do czasów.Wymawiamy je [kənˈtɪnjʊəs] czyli nieco dłużej niż błędna wymowa (kontinius).
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-23-2012, 12:00
perelecia perelecia jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Aren't to moje ulubione słowo w j. angielskim
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-23-2012, 14:53
scarlitee scarlitee jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

hm, a nie jesteście czasem zbyt surowi? te dwa słowa są dosyć ciężkie do wymówienia dla kogoś, kto nie miał styczności z fonetyką... ja sama nauczyłam się ich poprawnej wymowy dopiero po studiach, a tak szczerze to zupełnie nie pamiętam jak wymawiały te słowa moje nauczycielki może poprawnie, może nie... a może łatwiej po prostu mówić 'are not' i 'were not'
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-06-2012, 17:16
Seszena Seszena jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

niestety ciężko trafić na nauczyciela z dobrym akcentem albo takiego u którego będzie można w ogóle rozróżnić jaki ma akcent, brytyjski czy amerykański Ja niestety dopiero w połowie liceum trafiłam na nauczyciela z dobrą wymową no a reszta przyszła do mnie na studiach
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-08-2013, 00:00
MalgorzataBigaj MalgorzataBigaj jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jest trochę tak, że zagraniczny pobyt, obcowanie z ustrojem, kulturą, a przede wszystkim z językiem powodują, iż osiągamy przewagę nad tym co oferują nam studia językowe. I nie ma w tym winy nikogo -- to jakby logiczne, że nie mając dostępu do w/w, nie ma siły aby akcent, intonacja i odpowiednia modulacja głosu same przyszły. Na szczęście wszystko się zmienia, gdyż coraz więcej anglistów zwyczajnie studiuje w UK, czy wyjechało tam po studiach w Polsce.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-08-2013, 02:50
Jaras Jaras jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Obecne podejście jest raczej takie, żeby uczyć angola kosztem jego fonetyki. Jeżeli w szkołach nie uczy się symboli fonetycznych (a powinno, i to już na pierwszej lekcji w liceum), to efekty są, takie jakie są.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.