Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-25-2019, 18:52
Micx Micx jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dlaczego w tym temacie jest groch z kapustą? Jasne, w książkach, filmach są kiepskie tłumaczenia, ale albo wszystkie tematy łączymy w jeden albo rozdzielamy tak jak powinno być i książki do książek, a filmy do filmów...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-03-2019, 12:03
zuch zuch jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Właśnie otworzyłam tłumaczenie jednej z moich ulubionych książek YA. I tytuł oryginalny brzmi "Half-blood", co ma sens, bo bohaterka pochodzi z kasty półkrwi. Polskie tłumaczenie "Dwa światy", co sensu nie ma.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-05-2019, 11:09
apazurkiewicz apazurkiewicz jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wspomniał ktoś może Modę na sukces albo Gotowe na wszystko? The Bold and the Beautiful dla Mody na sukces i Desperate housewives dla Gotowych na wszystko. Nie mam pojęcia o czym te seriale są, ale same tytuły po polsku wydają się być interesującym wyborem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-06-2019, 15:21
abramczykjoanna abramczykjoanna jest offline
Kumotr

Domyślnie Tytuły, które minęły się z sensem utworu

Mówiąc o tytułach, które minęły się z sensem utworu nie można nie wspomnieć o "Dirty dancing" jako "Wirujący seks", "Terminator" jako "Elektroniczny morderca", "A walk to remember" jako "Szkoła uczuć", czy nawet "Die hard" jako "Szklana pułapka"...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-19-2019, 23:55
adutka96 adutka96 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mnie natomiast bardzo boli przetłumaczenie naprawdę, moim zdaniem, genialnego filmu "Eternal sunshine of the spotless mind" na... "Zakochany bez pamięci", bo to totalnie nie oddaje piękna tego filmu i brzmi tak, jakby to była jakaś romantyczna komedyjka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-20-2019, 09:16
apazurkiewicz apazurkiewicz jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez zuch Pokaż post
Wydaje mi się, że w części przypadków totalna zmiana tytułu wynika z faktu, że Polacy oczekują równoważnika zdania w tytule (wyjątek "Kiedy Harry spotkał Sally"). Z niecierpliwością czekam co tłumacz zrobi z Rise Of Skywalker - czy w ogóle może się tego podjąć nie oglądając filmu żeby nie zaspoilowac ale też nie pójść w totalny bzdet typu "Powstanie Skywalkerów" (chociaż kto wie...)
Star Wars: The Rise of Skywalker na polskim kanale Disney'a przetłumaczony jest na Star Wars: Skywalker. Odrodzenie

Tytuł nie mówi nic, ale wygląda tragicznie. Ze znajomym śmialiśmy się, że brzmi to jak jakaś misja militarna.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-23-2019, 14:02
zuch zuch jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

dla mnie to brzmi jak tytuł kolejnej części gry komputerowej.
Nauczona doświadczeniem po "Rogue One" czekam z oceną tego "Skywalker.Odrodzenie" na film - bo a nuż tytuł znowu najlepiej oddaje treść? I to znowu nazwa konkretnej misji? A nie tylko interpunkcyjna niezgrabność?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-19-2019, 12:04
Luiza122 Luiza122 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

"Milczenie owiec" po hiszpańsku jako "Silencio de corderos"- cisza baranów? :-)
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-19-2019, 18:30
Ewela20 Ewela20 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mnie zawsze dziwiło "Limitless" jako "Jestem Bogiem", a spodobało mi się "Gnijąca panna młoda" zamiast "Corpse bride"
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-30-2019, 15:08
AlicjaP AlicjaP jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mnie zastanawia tłumaczenie tytułu filmu animowanego Despicable Me jako Jak ukraść księżyc, bo o ile w pierwszej części ma to jakieś powiązanie z fabułą, to w kolejnych już niekoniecznie. Inwencja tłumacza poszła chyba zbyt daleko, co jest widoczne w tym, że po angielsku jest Despicable Me 2, a po polsku Minionki rozrabiają
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.