Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-03-2013, 12:10
Aliana Aliana jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Lekceważący stosunek do studentów filologii

Wizyta u neurologa, starsza, średnio przyjemna babka pyta mnie, co studiuję. Odpowiadam, że filologię angielską. Na co ona parska śmiechem i rzuca pogardliwie "haha i co potem? szkółka?"

Nie jest to pierwsza i obawiam się, że nie ostatnia taka reakcja na nasz kierunek. Jakie macie doświadczenia? Zetknęliście się z pozytywnymi reakcjami?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-03-2013, 13:16
magdas200 magdas200 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Kiedyś przemiły pan policjant powiedział mi, że to przecież nie studia "a co to w ogóle za kierunek, przecież to banał"

Ostatnio edytowane przez saguinus_midas : 11-01-2016 o 21:22. Powód: interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-03-2013, 14:51
mammed mammed jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zazwyczaj na ludzi studiujących filologię angielską patrzy się z pogardą, że nie jest to do końca przyszłościowy kierunek. Jest to błędne założenie. Czyżby szanowany pan neurolog miał na myśli, że nie wybrałaś medycyny, więc jesteś osobą gorszą? Otóż nie. W Polsce strasznie zakorzeniona jest mentalność wyboru "prestiżowego" kierunku studiów. Według mnie każdy kierunek jest godny uwagi, jeżeli go studiując spełniamy siebie, czyli robimy tak naprawdę co lubimy. Zazwyczaj, gdy usłyszę od kogoś, że filologia angielska jest złym kierunkiem, to zadaję pytanie: A ty co studiujesz? Studiujesz to co lubisz? Nie ukrywajmy tego, że większość osób idzie na studia "bo tak wypada". Ja do tej grupy się nie zaliczam. Wybrałem filologię angielską bo taki był mój wybór, z tym wiążę przyszłość. A jeżeli ktoś powie, że po filologii angielskiej nie ma kasy, na myśl przychodzi mi owa sentencja: "Każdy jest kowalem swojego losu".

Pozdrawiam wszystkich studiujących filologię angielską

Ostatnio edytowane przez Aga1991 : 07-08-2017 o 16:12. Powód: interpunkcja, brak polskich znaków, kapitaliki
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-03-2013, 15:29
dominika.bryndal dominika.bryndal jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jestem na filologii hiszpańskiej i spotykam się z takimi samymi sytuacjami.

Ostatnio edytowane przez saguinus_midas : 11-01-2016 o 21:24. Powód: stylistykam brak dużych liter
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-03-2013, 18:48
jagoda1111 jagoda1111 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Dziwią mnie wasze wypowiedzi. Nigdy nie spotkałam się z negatywną reakcją czy wypowiedzią na ten temat ale zobaczymy co będzie po studiach...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-03-2013, 18:53
olka91 olka91 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Właśnie często podczas rozmowy o studiach słyszę, że powinnam sobie dobrać do filologii coś "konkretnego", jakaś bazę, a język to przecież dodatek. Po części się z tym zgadzam, bo akurat nic z nauczaniem mieć wspólnego nie chcę, ale bez przesady. Wiele ludzi myśli, że takie studia to jak kurs języka wygląda, a przecież mamy sporo solidnych przedmiotów i nie jest wcale tak łatwo!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-27-2013, 09:25
annb320 annb320 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez mammed Pokaż post
Zazwyczaj na ludzi studiujących filologie angielska patrzy się z pogardą, że nie jest to do końca przyszłościowy kierunek. Jest to błędne założenie. Czyżby szanowany pan neurolog miał na myśli, że nie wybrałaś medycyna, to jesteś osobą gorszą? Otóż nie. W Polsce strasznie zakorzeniona jest mentalność wyboru "prestiżowego" kierunku studiów. Według mnie każdy kierunek jest godny uwagi, jeżeli go studiując spełniamy siebie, czyli robimy tak naprawdę co lubimy. Zazwyczaj, gdy usłyszę od kogoś, że filologia angielska jest złym kierunkiem, to zadaje pytanie : A ty co studiujesz? Studiujesz to co lubisz? Nie ukrywajmy tego, że większość osób idzie na studia : BO TAK WYPADA. Ja do tej grupy się nie zaliczam. Wybrałem filologię angielską bo taki był mój wybór, z tym wiążę przyszłość. A jeżeli ktoś powie, że po filologii angielskiej nie ma "kasy", na myśl przychodzi mi owa sentencja : "Każdy jest kowalem swojego losu".

pozdrawiam wszystkich studiujących filologię angielską
Otóż to! Wolę studiować coś, co mnie interesuje niż poświęcić 5 lub więcej lat na naukę czegoś, co owszem być może zapewni mi bardzo dobrze płatną pracę, ale będzie dla mnie męką lub czymś najnudniejszym na świecie. Kierunek studiów wybrałam świadomie, a nie z takiego powodu, że "trzeba gdzieś iść dalej" czy "bez magisterki nie znajdziesz pracy". A jeśli mój wybór kogoś śmieszy lub dziwi, to trudno, nie będę się tym zbytnio przejmować.

Ostatnio edytowane przez saguinus_midas : 11-03-2016 o 10:22. Powód: interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-27-2013, 09:38
kasiawojtal kasiawojtal jest offline
Kumotr

Domyślnie

Też mi się parę razy zdarzyło spotkać z nie do końca przychylnymi opiniami. Nawet moja nauczycielka angielskiego podsumowała mój wybór słowami "no cóż, kolejny nauczyciel będzie..." nawet nie ma pojęcia jak bardzo się myliła jednak prawdą jest, że masa ludzi wybiera nauczanie właśnie ze względu na to, że jest to najłatwiejsza droga po studiach i w czasie studiów dorabiali sobie nauczaniem. Ja nie mam do tego serca ani nerwów, więc dla dobra własnego i potencjalnych skrzywdzonych uczniów dałam sobie spokój po 3 lekcjach w zastępstwie za znajomą.

Z drugiej strony są ludzie, którzy mi zazdroszczą i mówią, że też zawsze chcieli iść na jakąś filologię. bo to takie fajne studia.

Ostatnio edytowane przez saguinus_midas : 11-03-2016 o 10:24. Powód: brak polskich znaków i przecinków
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-27-2013, 09:58
anna_ch anna_ch jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Kraków
Domyślnie

Myśle, że na studiach humanistycznych w Polsce przede wszystkim za mały nacisk kładzie się na praktyczną wiedzę, na zdobywanie umiejętności, które się przydają w pracy. A mam wrażenie, że u nas zapomina się że po studiach trzeba pracować.
W kontekście tłumaczenia rzeczywiście dobrze jest posiadać wiedzę z określonej dziedziny. To zawsze pomaga.
Poza tym wydaje mi się, że opinię studiom humanistycznym (które sama skończyłam) psują jednak złe szkoły, króre jedyne co robią to produkują magistrów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-20-2013, 23:19
boska boska jest offline
Szyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez mammed Pokaż post
Zazwyczaj na ludzi studiujących filologie angielska patrzy się z pogardą, że nie jest to do końca przyszłościowy kierunek. Jest to błędne założenie. Czyżby szanowany pan neurolog miał na myśli, że nie wybrałaś medycyna, to jesteś osobą gorszą? Otóż nie. W Polsce strasznie zakorzeniona jest mentalność wyboru "prestiżowego" kierunku studiów. Według mnie każdy kierunek jest godny uwagi, jeżeli go studiując spełniamy siebie, czyli robimy tak naprawdę co lubimy. Zazwyczaj, gdy usłyszę od kogoś, że filologia angielska jest złym kierunkiem, to zadaje pytanie : A ty co studiujesz? Studiujesz to co lubisz? Nie ukrywajmy tego, że większość osób idzie na studia : BO TAK WYPADA. Ja do tej grupy się nie zaliczam. Wybrałem filologię angielską bo taki był mój wybór, z tym wiążę przyszłość. A jeżeli ktoś powie, że po filologii angielskiej nie ma "kasy", na myśl przychodzi mi owa sentencja : "Każdy jest kowalem swojego losu".

pozdrawiam wszystkich studiujących filologię angielską
Zgadzam się w stu procentach. Czasem bywa różnie, ale warto zajmować się czymś, co nas interesuje. To prawda, że różne bywają opinie o anglistach...No cóż, trzeba robić swoje. Przecież ludzi z pasją nigdy nie za wiele. Poza tym bez naszego zaangażowania to wybór nawet najbardziej "prestiżowego" kierunku studiów nic nie pomoże. Bo o tym czy warto studiować jakiś konkretny kierunek świadczą przede wszystkim ludzie, a nie statystyki, moda itd.

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Przejdź do forum