Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03-22-2018, 19:46
zuzikowanna zuzikowanna jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Jak utrudnić sobie lub innym naukę języka obcego?

Czy są jakieś błędy, które nagminnie popełniacie ucząc siebie lub innych języka?
Chciałabym, by był to wątek refleksyjny, który pozwoli nam się zastanowić jak usprawnić proces uczenia siebie i innych.

Mam tu na myśli różnego rodzaju błędy i fałszywe przekonania. Począwszy od braku systematyczności, do przesadnego nacisku na gramatykę w nauce i tak dalej.

Moim dużym grzeszkiem jest.. Brak systematyczności w powtarzaniu - z jakiś nieznanych mi powodów, uznałam, że jeśli czegoś się nauczyłam, to to jest nie do ruszenia. Potem jestem zdziwiona, że to mi ucieka po pewnym czasie. W efekcie, gdy nadejdzie idealna sytuacja na daną strukturę, użyję innej, którą pamiętam lepiej.

Rozwiązanie: Zamiast bazować na tym co pamiętam dobrze, poświecić chwilę i sprawdzić w słowniku.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-23-2018, 12:00
Aylenette Aylenette jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja np. uciekam przed mówieniem, a wiem, że to mi bardzo potrzebne. Często też uczę się z listy mimo, że wiem, że to jest nudne i nieefektywne. Staram się z tym walczyć
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-23-2018, 22:59
Elmo Elmo jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cały czas szukam różnych nauki sposobów testując różne języki. Na pewno największymi błędami jest:

- brak mówienia, choćby do siebie;
- klepanie zadań bez ćwiczenia kreatywnej strony od samego początku; tzn. masz ćwiczenie 'uzupełnij czasownik' to nie uzupełniaj go tylko w tym zakresie jaki podany, ale w każdej osobie, w każdym czasie itd.
- ignorowanie gramatyki, bo "ze słówkami też się dogadasz"
- zawalenie się słówkami na samym początku nauki; nawet nie chodzi o zniechęcenie, tylko o niepotrzebne utrudnianie.

Totalnie głupia jest metoda nauki znana z wielu podręczników, gdzie w pierwszych rozdziałach jest nie dość, że masa słowek do "wykucia", to jeszcze zupełnie niepotrzebnych przynajmniej na tym etapie. Po co komu znać nazwy trzydziestu krajów i narodowości i drugie tyle zawodów, jeśli nie umie zrobić zakupów w sklepie? Warto znać te rzeczy, ale później. Podobają mi się np. podręczniki z Wiedzy Powszechnej, gdzie każde słowo, które się pojawiło, jest wytłumaczone, a pojawia się zawsze w jakimś kontekście i na lekcję przypada kilkanaście słów, rzadko kilkadziesiąt, a i tak później i 3/4 z nich jest dobrze wprowadzona (jak np. w "Węgierskim dla początkujących" Mroczki). Bardzo podoba mi się też formuła z "Lépésenként magyarul" - co prawda ani jedno słówko nie jest tam wytłumaczone, ale wystarczy wziąć słownik, jednak to jest powolne, systematyczne wdrażanie nowych słów i zagadnień poprzez aktywne i zróżnicowane zadania. MagyarOK też jest dobrze zrobiony, tak samo "Srpski Korak za korak" i "Step into Serbian".

Naprawdę nie warto "lecieć z materiałem", zdecydowanie lepiej przez miesiąc zrobić mniej, ale porządniej i przede wszystkim powoli. Ludzki mózg i tak ma pewien limit materiału, który jest w stanie w ciągu jednego "przysiąścia" wchłonąć. Gdyby było inaczej to można by się nauczyć języka w tydzień. A tak nie jest.

No a największym problemem całej masy ludzi jest wstyd i strach przed mówieniem czy w ogóle używaniem obcego języka. To bardzo silna blokada - powiedzieć bezbłędnie lub dobrze. Tak się nie da nauczyć.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-27-2018, 23:40
justynam655 justynam655 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Negatywnym zjawiskiem są również kalki z polskiego, które powstają, gdy na siłę tłumaczymy dany zwrot z języka ojczystego na obcy. Potrzeba ciągłego tłumaczenia zwrotów w głowie to przypadłość wielu osób i trzeba z nią walczyć, by swobodnie porozumiewać się w obcym języku. Pomocny może się okazać ten filmik:
[url]https://www.youtube.com/watch?v=FUW_FN8uzy0[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.