Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 06-22-2018, 01:26
marcin1509 marcin1509 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ludzie zazwyczają nie dbają o to, czy jakiś język, który wymiera wiąże się z ich kulturą. Bardziej patrzą na to, czy osiągną z tego jakąś korzyść. Po co mają się uczyć języka, który jest ciężki, a poza tym inni komunikują się między sobą raczej po angielsku (jeżeli chodzi o przykład), więc nie widać dla nich sensu. Pół biedy, jeżeli język ten jest językiem urzędowym.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-22-2018, 10:12
Chmura myśli Chmura myśli jest offline
Kumotr

Domyślnie

Masz tu rację Marcinie - ale tylko w tym, że większość podchodzi pragmatycznie do nauki języka, jednak z drugiej strony mocno generalizujesz, bo są tacy jak ja, dla których ważne jest coś innego, niż osiąganie korzyści językowej. Nie ma ich dużo, podobnie jak grup rekonstrukcyjnych jest mało, ale ja sobie bardzo za to cenię tego rodzaju zainteresowania. Nawet powiem więcej taki człowiek budzi mój podziw, bo języki akurat semickie nie są łatwe dla słowianina, a to, że stara się uczyć na językach innych niż angielski (bo materiały akurat w nich są), to dodatkowo poprzeczkę podnosi i już w ogóle poza skalę ocen wychodzi.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-22-2018, 15:48
marcin1509 marcin1509 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Chmura myśli Pokaż post
Masz tu rację Marcinie - ale tylko w tym, że większość podchodzi pragmatycznie do nauki języka, jednak z drugiej strony mocno generalizujesz, bo są tacy jak ja, dla których ważne jest coś innego, niż osiąganie korzyści językowej. Nie ma ich dużo, podobnie jak grup rekonstrukcyjnych jest mało, ale ja sobie bardzo za to cenię tego rodzaju zainteresowania. Nawet powiem więcej taki człowiek budzi mój podziw, bo języki akurat semickie nie są łatwe dla słowianina, a to, że stara się uczyć na językach innych niż angielski (bo materiały akurat w nich są), to dodatkowo poprzeczkę podnosi i już w ogóle poza skalę ocen wychodzi.
No tak.
Jeżeli ja bym był w takiej sytuacji, pewnie zrobilłbym tak jak ty - uczyłbym się tego języka, ale tylko dlatego, że mnie fascynuje. Generalizuję, bo szczerze nie znam wielu takich ludzi, moze dlatego Chwała, że tacy są
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-25-2018, 01:15
Abellanar Abellanar jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ciekawe pytanie.
Uważam, że dopóki żyję ileś procent ludzi którzy umierającym językiem, dialektem się posługuje to warto się uczyć, a mimo wszystko młodych ludzi namawiać, tworzyć jakieś ciekawe zajęcia językowe dla dzieci. Ja sądzę, że im więcej różnorodności wśród języków tym ciekawiej
Powiedziałabym też, że warto nagrywać tych ludzi ostatnich mówiących dialektem/rzadkim językiem, bo górnolotnie może to zabrzmi- jest to nasze dziedzictwo kulturowe.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-25-2018, 10:57
Mar41 Mar41 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Ostrołęka
Domyślnie

Sądzę, że naprawdę warto. Język jest nieoddzielnym elementem kultury i tradycji więc społeczność wiele traci na jego utracie. Osobiście myślę, iż to jest smutne gdy język "umiera" i popada w niepamięć. Poza tym im więcej języków, tym więcej idei, a świat jest ciekawszy. Szczerze powiedziawszy, homogenizowany świat z tylko jednym językiem byłby dość nudny

Ostatnio edytowane przez Mar41 : 06-25-2018 o 10:58. Powód: Dodatkowy pomysł
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-26-2018, 11:12
rafalm3's Avatar
rafalm3 rafalm3 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Dzięki wielkie za sprawdzone informacje w tym obszarze tematycznym Mam pewność, że mi się one przydadzą
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.