Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-07-2017, 18:55
tapioeero tapioeero jest offline
Nadszyszkownik

Domyślnie Björk- słynna islandzka piosenkarka

Słynna Björk Guðmundsdóttir- piosenkarka z Islandii ma całkowicie islandzkie pochodzenie, jednak po wyglądzie przypuszczam, że ma także jakieś lapońskie lub grenlandzkie naleciałości- jakiś przodek z Laponii lub z Grenlandii. Zapewne byli wśród norweskich osadników na Islandii także Lapończycy i to może mieć tu miejsce.

Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-18-2018, 20:50
IgaK IgaK jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Pierwszą płytę nagrała wyłącznie po islandzku, mając 11 lat.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-16-2018, 12:04
Alena Dubinina Alena Dubinina jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Jak dla mnie jest to jedna z najbardziej oryginalnych, "dziwnych" i utalentowanych wykonawców. Chociaż długo nie mogę słuchać jej muzyki...Ale m.in. dzięki niej ludzie usłyszeli ten ciekawy język.
Stary 05-13-2018, 18:56
alicjusz alicjusz jest offline
Kumotr

Domyślnie

Fantastyczna, barwna postać, jej piosenki i teledyski można różnie odbierać, najwazniejsze jednak zeby cieszyly uszy Polecam gorąco wywiad nagrany w jej domu, ale też różne wywiady udzielane w studiach telewizyjnych. Ona zachwyca swoją dziecinnością i słodyczą
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-30-2018, 13:40
Aylenette Aylenette jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Też mi się wydaje, że ma pochodzenie lapońskie, grenladzkie, ale pewności nie mam. Fascynująca postać, bardzo oryginalna muzyka i to od niej zaczęła się moja hobbystyczna podróż po wszystkim co islandzkie. Wspaniała artystka, chociaż, przyznam, muzyka nie dla każdego. c
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-02-2018, 18:46
knyss knyss jest offline
Kumotr

Domyślnie

Björk jest w 100% islandką. Azjatycki wygląd wziął się z genu recesywnego, który po pewnym czasie uzewnętrznił się w rodzinie. Sytuacja, która zdarza się rzadko, ale jednak.
Co do samej artystki - cenię bardzo. Osoba, która mimo upływu lat, zmieniających się trendów w muzyce nadal tworzy dodając wiele od siebie i to na wysokim poziomie. Co ciekawe, początkowo jest ekstrawaganckie stroje i zachowanie sprawiały, że Islandczycy uznawali ją za wariatkę. Dopiero, gdy stała się uznana za granicą, stwierdzono, że jest ona "narodowym dobrem".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-03-2018, 13:59
tapioeero tapioeero jest offline
Nadszyszkownik

Domyślnie

Oczywiście, że jest w 100% Islandką. Ale sądzę, że może mieć np. częściowo także lapońskie pochodzenie (tak jak np. niektórzy Norwegowie) co nie zmienia faktu z bycia 100% Islandką bo jak widać także tacy ludzie stanowili część przybyszów do Islandii. Między innymi właśnie wśród mieszkańców północnej Skandynawii i Grenlandii taki gen występuje.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-05-2018, 23:40
knyss knyss jest offline
Kumotr

Domyślnie

Skoro jest w 100% Islandką, to znaczy, że ma pochodzenie nordycko-celtyckie. Saamowie są ludami z grupy ugrofińskiej, więc w żaden sposób pełnokrwistej Islandki nie można z nimi powiązać. Gen występuje wszędzie na świecie, równie dobrze może wystąpić u rasy mongoloidalnej, jak i negroidalnej i nie ma to nic wspólnego z pochodzeniem, bo to kwestia stricte biologiczna. Sama Bjork zresztą kwituje rozważania na temat jej pochodzenia, że "nie ma żadnego Eskimosa w Islandii".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-06-2018, 19:03
EPinkiewicz EPinkiewicz jest offline
Kumotr

Domyślnie

Z twórczością Björk jeszcze się nie zapoznałam, ale sporo o niej słyszałam i zdecydowanie mnie zaciekawiła. Jakie utwory polecacie na "wprowadzenie do tematu"?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-17-2018, 10:35
Oriana Oriana jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Venus as a boy jest chyba taką najpopularniejszą piosenką. Ale moją ukochaną płytą jest stosunkowo nowa Biophilia, jest bardzo dziwna, mocno eksperymentalna. Jak ktoś lubi Bjork to bardzo polecam film Larsa von Triera "Tańcząc w ciemnościach", w którym artystka gra główną rolę. To chyba jeden z niewielu (może jedyny, ale nie odważyłabym się użyć tego stwierdzenia) smutny musical. Cudowna muzyka, wzruszająca historia. Tylko jak to Lars von Trier dla ludzi o raczej mocnych nerwach. Nie ma tam może scen jak z Antychrysta czy Nimfomanki, ale brutalność, okrucieństwo i niesprawiedliwość zdecydowanie przeplatają się w tym filmie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.