Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 11-05-2018, 10:30
KasiaNBień KasiaNBień jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Wyspecjalizuj się

Hej. Też jesteście zdania, że przyszły tłumacz powinnien wyspecjalizować się w jakiejś konkretnej dziedzinie, może wręcz w bardzo wąskiej, tak aby się wyróżnić?

Co byłoby / jest to dla Was? W jakich tłumaczeniach czujecie sie najlepiej?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-06-2018, 05:20
nina12's Avatar
nina12 nina12 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Tak, w jednej albo dwóch dziedzinach. Osobiście nie zdecydowałam jeszcze, w czym chciałabym się wyspecjalizować
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-06-2018, 13:39
kndnowak kndnowak jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Gdynia
Domyślnie

Witam,

Wąska i nietuzinkowa specjalizacja językowa z jednej strony jest zaletą (ograniczony rynek tłumaczy), ale też niestety może być problemem (niskie zapotrzebowanie na tłumaczenia w danej dziedzinie - wiem z autopsji). Dlatego warto mieć kilka "wąskich" specjalizacji.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-18-2018, 13:49
sldb sldb jest offline
Kumotr

Domyślnie

Czy żeby się wyspecjalizować konieczne jest skończenie studiów w danej dziedzinie? Czy studia podyplomowe są wystarczające?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-06-2018, 11:19
karrazg karrazg jest offline
Kumotr

Domyślnie

Wydaje mi się, że tak. Znając się na czymś, na czym zna się niewielu jesteśmy w stanie sporo zarobić i oczywiście ustanawiać stawki. Trochę tak się zachować jak królewna :P Oczywiście w pewnych granicach zdrowego rozsądku. Według mnie wyjątkowa, oryginalna specjalizacja jest warta uwagi i poświecenia swojego czasu na jej nauczenie. Oczywiście oprócz ogólnej wiedzy językowej, takiej która posiadają wszyscy tłumacze, żeby być w stanie również zająć normalnymi zadaniami, jeśli w naszej niszowej dziedzinie byłby zastój.

Cytat:
Zamieszczony przez sldb Pokaż post
Czy żeby się wyspecjalizować konieczne jest skończenie studiów w danej dziedzinie? Czy studia podyplomowe są wystarczające?
O ile mogą być przydatne i pomocne, o tyle, według mnie, nie powinny być konieczne. To wszystko tak na prawdę zależy od naszych chęci i ambicji.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-06-2018, 12:00
tetrus99 tetrus99 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Specjalizacja z jednej strony jest dobra, ale z drugiej też ogranicza, bo skupiamy się i zamykamy się na jedną dziedzinę, przez co tracimy wiedzę z innych. Warto się dobrze zastanowić nad tematem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-10-2019, 19:52
KingaKuk KingaKuk jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

A czy to nie jest trochę tak, że pracując w biurach tłumaczeń dostaje się teksty na przeróżne tematy i czasem po prostu nie ma się wyboru, trzeba najpierw zgłębić temat, obudować to wszystko jakąś wiedzą (poczytać, zarówno po polsku, żeby oswoić się z terminologią, a także w innych językach)? Ta część pracy tłumacza wydaje mi się bardzo interesująca, wysiłek wkładany w tłumaczenia jest czasem niewątpliwie ogromny, ale w sumie pozwala na samorozwój i wzbogacanie się o nową wiedzę, to całkiem fajna sprawa.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-12-2019, 13:08
lanmei lanmei jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jeśli nie dodatkowe studia, to co? Sądzicie, że czytanie tekstów np. prawniczych czy medycznych i gromadzenie bazy słownictwa wystarczy?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-27-2019, 17:32
BeataJach BeataJach jest offline
Kumotr

Domyślnie

Wyślę że wyspecjalizowanie się przynamniej w jednej z dziedzin jest konieczne jeżeli chcemy w przyszłości jakościowo wykonywać swoją pracę.
Warto też rozeznać sie czego rynek potrzebuje, czy na przykład nasz kraj ma z danym krajem ma liczne kontakty w strefie handlowej, lub czy jest dużo turystów itd.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-04-2019, 12:28
BeataJach BeataJach jest offline
Kumotr

Domyślnie

W przypadku wyboru specjalizacji warto zbadać jakie jest zapotrzebowanie na rynkach obu krajów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.