Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-30-2018, 15:08
Agapur93 Agapur93 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zdecydowanie warto czytać poezję w oryginale, jednak przeważnie jest to niesamowicie trudne. Można jednak zacząć swoją przygodę od poezji stosunkowo łatwej, bez zbyt głębokich metafor i trudnych odniesień, często zrozumiałych wyłącznie dla rodzimych użytkowników języka zamieszkujących dany kraj. Jednak nie ma co się poddawać, a w dobie Internetu można znaleźć interpretacje wielu tesktów, co umożliwia porównanie własnych refleksji z tekstem napisanym przez specjalistę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-05-2018, 11:31
kamkuch kamkuch jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Na pewno czytanie poezji w oryginale wymaga przyswojenia pewnych umiejętności językowych, lecz jeśli już je zdobędziemy to trudno nam będzie czytać przekład. Dopiero wtedy rozumie się ile rzeczy zostaje uciętych, zmienionych i pominiętych przez tłumacza.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-10-2018, 00:13
Beb48 Beb48 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę że czytanie poezji w obcym języku to świetna sprawa. Ale oczywiście trzeba bardzo dobrze znać język, kulturę, ponieważ wiersze odwołują się często np. do wydarzeń historycznych. Osobiście nie lubię poezji więc czytanie w obcym języku jest jeszcze gorsze
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-17-2018, 20:40
kamgraczyk kamgraczyk jest offline
Kumotr

Domyślnie

Bardzo polecam czytanie poezji w oryginale. Wydaje mi się, że na początku faktycznie można to wydawać się strasznie skomplikowane, ale z czasem jest łatwiej. Tak naprawdę ogólnie czytanie poezji nie jest łatwe, nawet w języku polskim. Potrzebna jest nie tylko znajomość słów, ale także zabiegów literackich oraz nawiązań kulturowych i historycznych. Myślę, że nie ma żadnego problemu, gdy nie zrozumie się teksu i sięgnie się po jego analizę. Jest to jak najbardziej przydatne i ułatwia czytanie takich teksów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-17-2018, 22:44
PaulinaHoppe PaulinaHoppe jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Warto czytać poezję w oryginale. Przeważnie jest to trudne, ale satysfakcjonujące jak się odkryje wszystkie ukryte smaczki. W ostateczności można przeczytać przetłumaczoną wersję, jeśli taka istnieje, żeby upewnić się czy się dobrze zrozumiało tekst.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-18-2018, 15:35
portulaca portulaca jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Poezja ma to do siebie, że zazwyczaj jest otwarta na interpretacje i znaczenie wiersza jest ukryte albo w słowach, albo w formie, albo w wiedzy o powstaniu utworu.

W przekładzie sprawa się komplikuje, ponieważ tłumacz nie przekazuje jedynie swojej interpretacji, ale próbuje także zachować formę i styl autora. Bilans strat i zysków sprawia, że wiersz może odzwierciedlać idee autora i być podobnym do oryginału, jednak zawsze w większym lub mniejszym stopniu jest to odrębne dzieło.

Wiersze nie koniecznie muszą być napisane trudnym językiem, ale zazwyczaj ich forma jest trudna do zachowania. Z tego też powodu wydaje mi się, że czytanie wierszy w oryginale nie jest tylko zarezerwowane dla "orłów". Zależy w dużej mierze od poziomu trudności języka, odniesień kulturalnych i metafor.

Polecam dwujęzyczne tomiki na początku swojej przygody z poezją. Wówczas łatwiej zinterpretować wiersz, ale nadal ma się kontakt z oryginałem i jego formą.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-19-2018, 07:30
Mar41 Mar41 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Ostrołęka
Domyślnie

Czytanie wierszy w oryginale jest jak najbardziej możliwe i użyteczne. Poszerza to wiedzę i słownictwo. Tylko, że trzeba już przynajmniej dość dobrze znać język, bo nawet słowniki mogą nie pomóc jak ledwo zna się tylko podstawy języka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-24-2019, 20:51
Katja Katja jest offline
Nadszyszkownik Kilkujadek

Domyślnie

Wymaga sprawności językowej, ale nie demonizowałabym.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-24-2019, 22:25
beattta beattta jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Im lepiej znasz język, tym lepiej zrozumiesz poezję. Myślę, że warto ją czytać, nawet jeśli nie jesteśmy mistrzami danego języka, nawet dla samej nauki nowych zwrotów itd.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-25-2019, 19:55
EwaS EwaS jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Poezja może być zarówno przystępna, jak i skomplikowana. Ostatecznie czytanie poezji, to nie jest jej tłumaczenie Łatwiej myślę wychwycić sens i nastrój wiersza, aniżeli później to przekładać, żeby wiersz miał jeszcze po polsku sens. A czytać na pewno warto, warsztat językowy trzeba bądź, co bądź rozwijać.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.