Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05-11-2016, 11:09
michalblokpl michalblokpl jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Polska
Domyślnie Glosariusz firmowy

Dzień dobry mLinguowcy,

Z mojej własnej inicjatywy, pracuję nad słownikiem pojęć/terminów w “mojej” firmie — branża mebli biurowych.
Ogólnie ujmując działam nad językiem który mówimy w pracy — chcę go ujednolicić, żeby np. Szafa gabinetowa zawsze miała jeden odpowiednik w języku angielskim/niemieckim. Ma to na celu pomoc w pracy nad używanym systemem ERP, czy w codziennej komunikacji z działami posługującymi się czy to niemieckim czy angielskim w codziennej komunikacji.
A teraz pytanie do was moi drodzy; czy ktoś z was kiedykolwiek stawiał czoła takiemu zadaniu? Czy tworzyliście kiedykolwiek słownik na własną rękę? Poszukuję zarówno waszych opinii, wskazówek jak i programów które mogą temu sprostać — mającymi różne funkcje przedstawiania danych. Czekam na wasze wypowiedzi!

Pozdrawiam serdecznie
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-24-2016, 23:42
annajkunysz annajkunysz jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Warszawa
Domyślnie

Może warto popracować z programami CAT? Właściwie wszystkie pozwalają na stworzenie bazy terminologicznej, często wielojęzycznej. Na przykład w Tradosie można z niej korzystać podczas tłumaczenia (program podpowiada, jakie słowo powinno zostać użyte; można też ustawić słowa "zakazane", których użycia chcemy uniknąć). Taką bazę można też wyeksportować, np. do Excela i korzystać z niej bez włączania programu CAT.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-13-2016, 22:06
olawiktorko olawiktorko jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Pomyślałam dokładnie o tym samym, warto spróbować z Tradosem. Ja próbowałam kiedyś zrobić coś podobnego, kiedy tłumaczyłam stronę internetową firmy, która sprzedawała łodzie RIB. Było tam bardzo dużo technicznego słownictwa i sformułowań, które się powtarzały przy wielu modelach łodzi więc stworzyłam swój słowniczek, który znacznie mi ułatwił pracę. Było to jednak dość prowizoryczne i robione na szybko. Zwykła lista w Wordzie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.