Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 11-15-2018, 02:24
AgaU AgaU jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja jestem zdania, że poziom C2 to jest po postu native, jeśli przyjmiemy, że w znajomości języka nie ma nic wyżej nic C2. Są osoby, które potrafią nauczyć się nawet słówek specjalistycznych w języku obcym i faktycznie osiągną ten poziom C2.
Pytanie tylko czy w takim razie ja o sobie mogę powiedzieć, że jestem native'em z polskiego … napotykam na co dzień wiele słówek specjalistycznych, których znaczenie muszę sprawdzać w jakimś źródle, bo ich po prostu nie rozumiem. Teraz jeszcze przetłumaczyć to na język obcy to już w ogóle wychodzi na to, że poziom C2 jest nieosiągalny.
Chyba jednak należy przyjąć, że nikt nie jest w stanie zrozumieć wszystkiego co słyszy i czyta, tacy ludzie po prostu nie istnieją. I wtedy rozróżnienia tych poziomów zaczną mieć większy sens.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-15-2018, 13:40
IrishCitizen2018's Avatar
IrishCitizen2018 IrishCitizen2018 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Poziom C2 można przyrównać do poziomu dobrze wykształconego native speakera. Widziałem na przykład jak dorośli Irlandczycy popełniają błędy językowe, które ja wyeliminowałem będąc w liceum. Z kolei pewien, wydawałoby się, że pojętny Brytyjczyk nie wiedział jaka jest różnica pomiędzy słowami „translator” oraz „interpreter”. Takie przykłady z życia wzięte dają sporo do myślenia.

Moim zdaniem główną różnicą pomiędzy poziomem C1 a C2 są większa precyzja językowa oraz lepsze „czucie" języka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-18-2018, 22:43
sldb sldb jest offline
Kumotr

Domyślnie

Spotkałam się z opinią, że C2 to poziom osoby wykształconej, gdyż określa rozumienie i wypowiadanie się na różnorodne tematy, również abstrakcyjne, z użyciem akademickiego słownictwa.
Z tego wynika, że nie każdy native ma poziom języka C2.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-19-2018, 11:31
EwelinaNowak EwelinaNowak jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Na moich studiach nauczyciel angielskiego mówi, że różnica między C1 a C2 jest przeogromna i przejście między tymi dwoma poziomami wymaga mniej więcej tyle czasu poświęconego nauce, ile przejście z B1 do C1. Myślę, że to stwierdzenie jest trochę przesadzone, ale aktualnie staram się osiągnąć poziom C2 i jest bardzo ciężko.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-06-2019, 21:08
morawka morawka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Pomiędzy C1 a C2 różnica leży w elokwencji i ogólnie rozumianym wykształceniu mówcy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-07-2019, 11:56
sylwia.rybak sylwia.rybak jest offline
Kumotr

Miejscowość: Wrocław
Domyślnie różnica taka jak w każdym języku

też się nad tym tysiąc razy zastanawiałam, pomyślałam, że może chodzi o różnice w wypowiedziach jakie i my, Polacy mamy między sobą, jeden się wypowie składniej i poprawniej, drugi zna trudniejsze słowa, bardziej skomplikowane i rzadsze... czyli np my zwykli ludzie jesteśmy na poziomie C1 a np poloniści i poeci na C2 ale to tylko moje luźne przemyślenia, zgadzam się z przedmówcami że może to być też język specjalistyczny i jeszcze bardziej biegły
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-07-2019, 19:09
CarolinaS CarolinaS jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Różnica istnieje, bowiem z jakiegoś powodu są to różne poziomy. Mówię na przykładzie własnego doświadczenia. C1 daje możliwość płynnego porozumiewania się z osobami danej narodowości w ich ojczystym języku, jednak nie zna się aż tak dokładnie wszystkich wyrażeń kolokwialnych, często używanych czy też specjalistycznych wyrażeń z konkretnych dziedzin, i raczej tu chodzi o to ile słówek i wyrażeń się zna niż o poprawność językową, bowiem i ludzie różnych narodowości popełniają błędy w ich ojczystym języku. Jednak poziom C2 jest najwyższym i wskazuje, że nie ma już wyższego poziomu języka. Jednak przejście z poziomu C1 do C2 jest skomplikowane i wymaga dużo pracy, bo gdy już czujemy, że mamy dobry poziom języka łatwo jest osiąść na laurach, że tak powiem, dlatego warto włożyć trochę pracy i się podciągnąć chociażby dla własnej satysfakcji.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-08-2019, 13:01
PAWKUL PAWKUL jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie do końca przekonuje mnie argument o znajomości słownictwa specjalistycznego. To jest wiedza techniczna, nie umiejętności językowe. To, że nie znam się na lotnictwie, chemii i biznesie nie oznacza, że nie posługuję się polszczyzną na poziomie bardziej zaawansowanym, niż przeciętny obywatel, nieprawdaż?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-08-2019, 13:14
alexpi alexpi jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Spotkałam się kiedyś z opinią, że C1 to jest po prostu poziom zaawansowany, bardzo biegły, natomiast C2 to poziom native tak naprawdę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-08-2019, 20:25
wojkam wojkam jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jak dla mnie różnicą pomiędzy C1 i C2 dwa to obycie językowe i naturalność wypowiedzi. W C2 wchodzą więc nie tylko zdolności językowe a i wiedza o kulturze.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.