Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03-15-2013, 11:33
olley olley jest offline
Starszy Kumotr

Post New York!

Witam. Wątek dotyczy niesamowitego, wieloetnicznego miasta jakim jest Nowy Jork. Wielokrotnie Big Apple pojawia się w filmach, bądź jest wspominane w mediach, np. jako siedziba pewnych organizacji, jak ONZ, lub też ostatnio w kontekście huraganu Sandy....sama lokalizacja wiąże się z różnymi aspektami. Wschodnie wybrzeże, tu przybywali imigranci z całej Europy. NY jest metaforą Ameryki- państwa imigrantów.
W związku z konferencją naukową na mojej uczelni (jak i też moim zainteresowaniem tym miastem) zdecydowałem się napisać pracę o Polonii w Nowym Jorku. Chciałbym przedstawić pewien zarys historyczny oraz ogólnie jak to wygląda teraz. Bardzo bym prosiił o Wasze sugestie dotyczące materiałów, jakie mógłbym wykorzystać (w jęz. angielskim najlepiej) bądź piszcie co wiecie na ten temat Mile widziane historie Waszych dziadków itd.!

Natomiast jeśli nie jesteście w stanie pomóc w tym temacie, zachęcam do podzielenia się swoim doświadczeniem z Nowym Jorkiem, czy byliście bądź planujecie odwiedzić? Jeśli byliście, co utkwiło Wam w pamięci?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-15-2013, 17:12
przemyslaw_sienko przemyslaw_sienko jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Pamiętam zabawną sytuację związaną z zachwytem i oszołomieniem tym miastem. Przed wylotem do USA postanowiłem rzucić palenie (raz dla oszczędności, a dwa miałem pracować jako ratownik, a ratownik z "petem" w ustach wyglądałby raczej komicznie) i udało mi się to. Przez 1,5 miesiąca nie paliłem. Po wylądowaniu na JFK wsiadłem w kolejkę, potem w metro, które zawiozło mnie na Penn Station. "Nie spodziewając się hiszpańskiej inkwizycji" (copyright by Monty Python's Flying Circus) wyszedłem na powierzchnię i doznałem absolutnego szoku Nie pamiętam czy było to świadome czy nie do końca świadome, ale od razu udałem się do najbliższego sklepu, kupiłem fajki i całą drogę do hostelu raczyłem się nikotyną podziwiając przepiękną wielkomiejską architekturę

Z miejsc które najbardziej zapadły mi w pamięć :

- Manhattan
- Central Park
- Battery, oraz Battery Park
- Brooklyn i jego dwa oblicza - jedno graniczące z Manhatannem i drugie nad oceanem (Jamaica Bay - to trzeba zobaczyć!)
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-05-2013, 00:41
magdal magdal jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

W 2004 r. spędzałam lato na Long Island i każdą wolną chwilę spędziłam na zwiedzaniu miasta. Bardzo je polubiłam i chciałabym tam kiedyś zamieszkać na rok lub półtora, żeby po prostu tam pożyć i poczuć się choć w części jak Nowojorczyk.

Ale... zawsze się zastanawiałam, na ile Nowy Jork to super miasto a na ile po prostu mamy takie wyobrażenia przez filmy i seriale o tym miejscu (choćby kultowy serial Przyjaciele lub niezliczona ilość seriali/filmów o nowojorskich policjantach). W Nowym Jorku jest mnóstwo ciekawych i ładnych miejsc i tyle rzeczy do robienia, że nie można się nudzić. Nie wspominając o fascynującej mieszance narodowości, kultur, języków, ras, itd.

Z drugiej strony, jeśli przyjrzeć się miastu z bliska, traci ono dużo ze swojego uroku. Jest bardzo głośne, brudne i bardzo, bardzo drogie (szczególnie, jeśli chce się tam mieszać). W Stanach jest kilka dużo przyjemniejszych miast, np. Chicago lub Minneapolis.

Pewnie każdy powinien pojechać tam i samemu się przekonać, na ile Nowy Jork odpowiada jego/jej wyobrażeniom z TV :-)

Jeśli chodzi o ciekawe miejsca, to polecam Coney Island - kiedyś bardzo popularne miejsce na weekendowe wypady - nadmorski bulwar z wesołym miasteczkiem; dziś dość już zapomniany i zaniedbany. Można tam wyobrazić sobie, jak wyglądało życie w Nowym Jorku kilkadziesiąt lat temu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-07-2013, 23:38
joanna0550 joanna0550 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Miałam okazję być w Nowym Jorku kilka razy. Razem ze znajomymi czas spędzliśmy głownie na zwiedzaniu miasta. Manhattan, Central Park czy samo Times Square są raczej czyste. Użyłam słowa "raczej" dlatego, że nawet na Times Square znajdziemy poprzeczną ulicę, która będzie zanieczyszona. To samo dotyczny Central Parku. Jest to miejsca, które robi wrażenie, ale znajdziemy papierki czy puszkipo napojach z McDonald's i nie tylko. Jesli chodzi o Brooklyn Bridge - widok na miasto i na Statue Wolności niesamowity. Manhattan Bridge ... zdecydowanie brudny i warty odrestaurowania. Sama architektura Nowego Jorku jest podobna w danych częsciach miasta, ale zawsze znajdziemy jakieś róznice.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-08-2013, 00:05
tetris tetris jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

A ja pamiętam wizytę na Coney Island...Jeśli możecie sobie wyobrazić stare wesołe miasteczko i centrum rozrywki nad oceanem, to właśnie Coney Island;-) Ma swój niezaprzeczalny urok...Chętnie bym tam wróciła.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-02-2021, 09:21
Hikari Hikari jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zawsze tam chciałem pojechać, ale coś mi się zdaje, że nie jest to bezpieczne miasto do życia (jak zresztą całe USA), acz może się mylę. Wolę inne miasta stylizowane na NYC.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.