Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 01-09-2012, 12:17
Ona88Asia Ona88Asia jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Rzeszow, Poland
Domyślnie

Zawsze mnie denerwowało gdy na moim roku na studiach filologicznych większość osób starała sie na siłę wymówić ćwiczenia na fonetyce z jak najlepszym brytyjskim akcentem. Ja się trzymałam zawsze amerykańskiego akcentu i źle na tym nie wyszłam. Najlepiej go nabyć oczywiście z bezpośrednim kontaktem z nim, sama spędziłam kilka lat zagranicą, ale także polecam słuchania wiadomości na internecie. Uważam że osłuchanie się jest pierwszym krokiem do zdobycia porządanych umiejętności. Później można się wzorować na tym co się usłyszalo-na pojedynczych sylabach czy akcencie. U mnie na roku chyba była większa ilość kujonów i usiłowali wszystko wymówić jak profesorka by dostać 5-usiłowałąm to wielokrotnie zrozumiec, ale nigdy nie będę faworyzowała odmiany brytyjskiej. Pozdrowienia dla fanatyków amerykanskiego !
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-09-2012, 13:28
Mags Mags jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Chyba nie ma jednej sprawdzonej metody, trzeba najlepiej znaleść jakiś kontakt z Amerykanami i rozmawiać z nimi. Warto słuchać/oglądać CNN, filmy am artykuły.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-09-2012, 14:47
Lottie Lottie jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Najlepiej chyba oglądać filmy amerykańskie . W ten sposób można połączyć też przyjemne z pożytecznym. Można też znaleźć sobie jakiegoś znajomego ze Stanów, który nam w tym pomoże.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-14-2012, 03:11
magher magher jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Chyba najlepiej dużo słuchać i starać się powtarzać. Kontakt z jakimś Amerykaninem też jest przydatny.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-14-2012, 12:33
emiliakiszycka emiliakiszycka jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Bialystok
Domyślnie

TV, TV, TV!!!
seriale, filmy itp. - jeśli ktoś ma ucho do melodyki i dźwięków, złapie bez żadnych oporów!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-14-2012, 12:45
MAugustyn MAugustyn jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

A myślicie, że jest możliwe nauczenie się akcentu amerykańskiego (albo de facto każdego innego) nie jako dziecko, które jest naturalnie wystawione na obcowanie z językiem ale jako dorosły, w dodatku nie mieszkając w USA? Chodzi mi o nauczenie się na takim poziomie, żeby brzmieć jak native? Myślicie, że da się to zrobić?

Ostatnio edytowane przez MAugustyn : 01-14-2012 o 13:17.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-14-2012, 13:01
eliz eliz jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Krosno
Domyślnie

Dorosły człowiek raczej nigdy nie będzie w stanie nauczyć się języka obcego, żeby brzmieć jak native. Wiadomo, że jako dziecko aparat mowy dopiero się kształtuje i 'dostosowuje' do dźwięków języka którego się uczymy, ale w momencie gdy jesteś dorosłym człowiekiem masz już wszystko wykształcone i po prostu nie potrafisz wyprodukować w sposób prawidłowy niektórych dźwięków.
Jednak zależy to też od predyspozycji danej osoby - są osoby mające bardzo dobry słuch językowy i które potrafią praktycznie w idealny sposób imitować dźwięki, ale są osoby które po prostu nie posiadają takiej umiejętności, nie ważne ile by ćwiczyły. Oczywiście osobną kwestią jest praktyka i ciągła praca nad wymową, bo bez tego ani rusz.
Znam osobiście osoby które są własnie takimi 'talentami' i praktycznie mówią jak natives, ale znam też takich których akcent pomimo wieloletniej praktyki i pobytu za granicą nie jest idealny.
Także zależy w dużej mierze od Twoich predyspozycji i oczywiście wkładu własnego, tak myślę
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-14-2012, 13:09
insomniac's Avatar
insomniac insomniac jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Elbląg
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez MAugustyn Pokaż post
A myślicie, że jest możliwe nauczyć się akcentu amerykańskiego (albo de facto każdego innego) kiedy nie jako dziecko, które jest naturalnie wystawione na obcowanie z językiem ale jako dorosły, w dodatku nie mieszkając w USA? Chodzi mi o nauczenie się na takim poziomie, żeby brzmieć jak native? Myślicie, że da się to zrobić?

oczywiscie ze da sie to zrobic, ale to jest uwarunkowane tym, czy dana osoba latwo przyswaja nowe jezyki, akcent itp.. mi np wielokrotnie zarzucano silny akcent amerykanski.. ja mysle ze to dzieki temu ze wciaz spiewam sobie pod nosem anglojezyczne piosenki (typowo amerykanskie), ogladam amerykanskie filmy, od dwoch lat mam kontakt z amerykanami...co dalo mi angielski tok myslenia, a swego czasu nawet mowilam przez sen po angielsku:P...nawet teraz kiedy wrocilam do polski (po ok 4 miesiacach przebywania w USA tego roku) zauwazalny jest u mnie obcy akcent, np. zamiast typowego polskiego przerywnika jakim jest "yyyyyyy", zupelnie nieswiadomie mowie "aammm" :P
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-14-2012, 13:13
MAugustyn MAugustyn jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Chyba masz rację. To bardzo względna sprawa i zależy od predyspozycji. A z drugiej strony słyszałam opinie, że niektórzy filolodzy celowo nie chcą brzmieć jak native speakerzy. To może brzmieć dziwienie ale rzeczywiście, w niektórych sytuacjach International English accent jest dużo bezpieczniejszy - np. w sytuacjach gdzie Amerykanie nie są zbyt życzliwie przyjmowani, albo po prostu wiążą się z nimi jakieś stereotypy czy uprzedzenia. Dlatego wszystko chyba ma plusy i minusy...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-06-2012, 14:08
gargoyle gargoyle jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Coś wielkości piłeczki ping pongowej w usta ułatwi amerykańską wymowę. Słuchając amerykanów czasem mam wrażenie jakby jeszcze obiad mieli w ustach. A na poważnie, to trzeba się osłuchać, czyli muzyka, filmy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.