Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-15-2013, 12:07
kate0307 kate0307 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Poligloci na forum mlingua

Zauważyłam ostatnio jakiś owczy pęd na naukę języków obcych. Znam ludzi, którzy władają płynnie 5 językami obcymi i wydaje się, że to już niedługo będzie stanowiło jakąś normę, jeśli chodzi o środowisko filologów, bo jak ktoś zna już dwa języki obce to trzeci łatwiej przychodzi, a po trzecim to już z górki czwarty i piąty itd. Jestem ciekawa czy wy też macie takie odczucia i jak to wygląda pośród forumowiczów mlingua. Ile języków znacie? Nauczyliście się ich na studiach czy wyjeżdżając za granicę?

Osobiście jestem po filologii angielskiej z niemieckim, moim trzecim językiem obcym jest włoski.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-15-2013, 15:13
Ineska Ineska jest offline
Szyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez kate0307 Pokaż post
Zauważyłam ostatnio jakiś owczy pęd na naukę języków obcych. Znam ludzi, którzy władają płynnie 5 językami obcymi i wydaje się, że to już niedługo będzie stanowiło jakąś normę, jeśli chodzi o środowisko filologów, bo jak ktoś zna już dwa języki obce to trzeci łatwiej przychodzi, a po trzecim to już z górki czwarty i piąty itd. Jestem ciekawa czy wy też macie takie odczucia i jak to wygląda pośród forumowiczów mlingua. Ile języków znacie? Nauczyliście się ich na studiach czy wyjeżdżając za granicę?

Osobiście jestem po filologii angielskiej z niemieckim, moim trzecim językiem obcym jest włoski.
Mówię w trzech językach tj. angielskim, francuskim i portugalskim. Obecnie uczę się hiszpańskiego, a w planach rosyjski, arabski i hebrajski. Uczyłam się ich w różny sposób - angielskiego w Polsce (chociaż używałam go też za granicą), a portugalskiego i francuskiego w tychże krajach.
Myślę, że tak jak napisałaś nauka każdego kolejnego języka przychodzi łatwiej. Jeżeli są to języki z tej samej grupy, to też jest spory bonus (podobne słownictwo i struktury gramatyczne). Od trzech do pięciu języków już tak nie dziwi w obecnym świecie. Ciekawe są osoby, które znają ich powyżej dziesięciu, ponieważ jest ich relatywnie mało. Chociaż i to się zmienia.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-15-2013, 16:38
sciechu84 sciechu84 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Czy posługiwanie się kilkoma językami, tj np. sześcioma jest w ogóle możliwe? O jakiej znajomości kolejnych języków mówimy? Czy chodzi o najprostszą komunikację czy płynność?

Osobiście jestem po j. angielskim. W liceum uczyłem się niemieckiego, na studiach miałem lektorat z niemieckiego, ale w życiu nie powiem, że jestem w stanie bez problemu się dogadać po niemiecku.
Stary 07-15-2013, 17:32
Ineska Ineska jest offline
Szyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez sciechu84 Pokaż post
Czy posługiwanie się kilkoma językami, tj np. sześcioma jest w ogóle możliwe? O jakiej znajomości kolejnych języków mówimy? Czy chodzi o najprostszą komunikację czy płynność?

Osobiście jestem po j. angielskim. W liceum uczyłem się niemieckiego, na studiach miałem lektorat z niemieckiego, ale w życiu nie powiem, że jestem w stanie bez problemu się dogadać po niemiecku.
Oczywiście przy większej ilości języków, nie każdy jest na jednakowo wysokim poziomie. Jednak przy sześciu może to nie być taki duży problem.

Zależy co rozumieć pod pojęciem "bez problemu"?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-16-2013, 15:53
Gusia89 Gusia89 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

To prawda, znamy coraz więcej języków, aczkolwiek ich poziomy dają nieraz wiele do życzenia. Ja znam angielski, chiński, rosyjski, niemiecki. Z czego dwa ostanie już dość słabo, niestety brak używania i doszkalania zrobił swoje. Na razie zamierzam skupić się na chińskim i przypomnieć sobie, a potem doszkolić rosyjski. Kiedyś miałam w planach naukę jeszcze hiszpańskiego i japońskiego, ale ostatnio wyszłam z założenia, że lepiej robić mniej a dobrze a nie więcej a byle jak. Jestem początkującym tłumaczem z angielskiego, chciałabym w przyszłości dorzucić do tego chiński i rosyjski i wydaje mi się, że to aż nadto
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-17-2013, 14:15
iskrowe iskrowe jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Znam trzy języki obce w stopniu, który pozwala na swobodna komunikację. Powiedziałabym, że to zasługa kilku wzajemnie na siebie wpływających czynników. Po pierwsze jestem z wykształcenia filologiem, po drugie dużo podróżuję, po trzecie staram się czytać literaturę w oryginale i po czwarte nie boję się mówić, nawet jeśli robię błędy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-17-2013, 14:39
LucyJ LucyJ jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Warmińsko-Mazurskie
Domyślnie

Z pewnością ucząc się już kolejnego języka obcego, jest nam łatwiej przyswajać słownictwo i struktury gramatyczne. Jestem po filologii rosyjskiej z angielskim, miałam też krótką "przygodę" z językiem niemieckim, ale marzy mi się umiejętność posługiwania językiem włoskim. Rzeczywiście zauważam tendencję wśród znajomych filologów do nauki kolejnych języków. Zwyczajnie nie stoją w miejscu, tylko się rozwijają.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-20-2013, 01:00
Tvrtko's Avatar
Tvrtko Tvrtko jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

Ja zawsze chciałem nauczyć się hiszpańskiego. Było to moje marzenie, chodziłem na zajęcia z native speakerem do szkoły prywatnej, na studiach mam lektorat z hiszpańskiego, ale szczerze mówiąc straciłem zapał do nauki tego języka.

Obecnie mogę powiedzieć, że- pomijając blokadę psychiczną- płynnie dogadam się z Serbem, Chorwatem czy Bośniakiem (oczywiście moją piętą achillesową jest mały zasób słownictwa ). Z pozostałych języków to standardowo angielski w stopniu komunikatywnym.

Zaczynając studia serbistyki mówiłem sobie, że po ich ukończeniu zacznę studiować hiszpański lub arabski, ale ostatnio trochę się zmieniły moje priorytety i obecnie bardziej chciałbym się nauczyć rosyjskiego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-20-2013, 01:51
woochuck woochuck jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mówię biegle po niemiecku, skończyłem filologię szwedzką, znam podstawy podstawy pozostałych języków skandynawskich, dobrze znam angielski, mam podstawową znajomość hiszpańskiego.

To tylko kwestia systematyczności i ciężkiej pracy, z każdym kolejnym językiem jest już coraz łatwiej
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-21-2013, 15:58
pawelburzynski pawelburzynski jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: London, England
Domyślnie

Ja znam bardzo dobrze angielski i niemiecki. W stopniu podstawowym hiszpański, francuski, rosyjski i Esperanto. Planuję pogłębiać znajomość wymienionych języków oraz dodatkowo opanować mandaryński, japoński, włoski i portugalski, więc może za 10 lat będę mógł się uważać za poliglotę
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.