Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-07-2018, 15:26
majadz majadz jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Błyskawiczna nauka języka - czy to możliwe

Często słyszę opowieści o ludziach, którzy nauczyli się języka samodzielnie np. do poziomu B2 w kilka miesięcy. Czy są tu tacy "geniusze" i czy moglibyście się podzielić swoimi technikami?
Czy Waszym zdaniem jest to w ogóle możliwe? I czego ten poziom dotyczy? Komunikacji ustnej, pisemnej, rozumienia tekstów, opanowania słownictwa danego poziomu? Zawsze jakoś podchodzę do tych historii sceptycznie, ale może potrzebuję więcej wiary!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-07-2018, 22:46
marcin1509 marcin1509 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Może nie jestem najlepszym przykładem, ale to zależy jak bardzo się zaweźmiesz. Nie istnieje coś takiego jak "talent do języków". Jeżeli otaczasz się tym językiem i robisz wiele rzeczy z nim związanych, na pewno będą większe postępy. Jak kazda wolna chwilę będziesz na niego przeznaczać, na pewno szybko wejdziesz na ten poziom. Ale to jest coś za coś. Tez słyszałem kilka takich historii, ale jestem w stanie w nie uwierzyć, chociaż czasem wydają się niemożliwe.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-08-2018, 00:45
Aga12 Aga12 jest offline
Nadszyszkownik Kilkujadek

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez majadz Pokaż post
Często słyszę opowieści o ludziach, którzy nauczyli się języka samodzielnie np. do poziomu B2 w kilka miesięcy. Czy są tu tacy "geniusze" i czy moglibyście się podzielić swoimi technikami?
Czy Waszym zdaniem jest to w ogóle możliwe? I czego ten poziom dotyczy? Komunikacji ustnej, pisemnej, rozumienia tekstów, opanowania słownictwa danego poziomu? Zawsze jakoś podchodzę do tych historii sceptycznie, ale może potrzebuję więcej wiary!

Zdarzają się osoby niepełnosprawne intelektualnie ale genialne w niektórych dziedzinach.
Podaję za stroną [url]https://www.odkrywamyzakryte.com/syndrom-sawanta/[/url]
"Sawanci niejednokrotnie prezentują również fenomenalne zdolności lingwistyczne.
Z niewiarygodną szybkością potrafią pojąć wiedzę z zakresu gramatyki i nauki słów w języku obcym.
Zdarzają się przypadki, w których osoby sprawnie komunikują się nawet w kilkunastu językach świata (np. Daniel Tammet, który zna język niemiecki, angielski, francuski, hiszpański, esperanto, rumuński, litewski, walijski, galijski, estoński i islandzki)."
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-08-2018, 14:36
kabe29's Avatar
kabe29 kabe29 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Wszystko jest możliwe, aczkolwiek błyskawicznie opanowanie pewnych umiejętności językowych nie musi wcale oznaczać biegłości w każdym aspekcie. Przykładem może być tu historia mężczyzny o nazwisku Nigel Richards, który specjalnie na potrzeby frankofońskich mistrzostw świata w Scrabble, w okresie 9 tygodni nauczył się na pamięć całego słownika języka francuskiego. Mistrzostwa oczywiście wygrał, choć najbardziej niezwykłe w tej historii jest to, że ów człowiek absolutnie nie potrafi posługiwać się językiem francuskim w codziennej komunikacji.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-10-2018, 15:38
Anna P's Avatar
Anna P Anna P jest offline
Kumotr

Domyślnie

Nigdy nie miałam okazji osobiście poznać kogoś, kto twierdził, że udało mu się samodzielnie nauczyć języka, i to jeszcze w błyskawicznym tempie. Taka rzecz nie wydaje mi się możliwa. Język to rzecz skomplikowana. Poznanie wszystkich jego aspektów wymaga czasu, a po to, żeby móc sprawnie posługiwać się językiem, musimy go używać w komunikacji z innymi. Jeśli ktoś ma dobrą pamięć, to na pewno nauka języka przyjdzie mu łatwo, ale czy można w kilka miesięcy poznać wszystkie zasady gramatyki oraz różne odmiany stylistyczne języka? Jeśli chodzi o poprawne i skuteczne posługiwanie się językiem w różnorodnych sytuacjach, to opowieści o geniuszach, którzy błyskawicznie opanowali język, można chyba włożyć między bajki.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-04-2018, 00:13
bfree bfree jest offline
Szyszkownik

Domyślnie może nie do końca samodzielnie

Cytat:
Zamieszczony przez majadz Pokaż post
Jest to jak najbardziej możliwe. Ale jest kilka warunków (np. w żadnym wypadku nie będzie to pierwszy język obcy). Na roczny kurs języka niderlandzkiego zapisałem się w jego połowie, a dokładniej byłem na pierwszych zajęciach w grudniu. Kurs trwał do kwietnia. Celem kursu było przygotowanie do egzaminu B2 (NT2 poziom drugi). W maju był egzamin. Pierwszą styczność z językiem niderlandzkim miałem na studiach (germanistyka). Miałem dwa semestry j. niderlandzkiego w ramach zajęć specjalizacyjnych, ale zupełnie się do tego nie przykładałem, jak większość studentów na roku, może poza jedną, czy dwoma osobami. Po ukończeniu germanistyki znałem pojedyncze słowa i kilka prostych zdań w języku niderlandzkim. Reszta uległa niestety zapomnieniu...

Aż tu nagle po 17 latach postanowiłem skorzystać z okazji i powtórzyć lub lepiej nauczyć się od podstaw i opanować ten język. W cztery miesiące. Jeszcze przed pierwszymi zajęciami (ale w grudniu) nabyłem podręcznik i zacząłem przerabiać podstawy. Pierwszy miesiąc na kursie był bardzo trudny. Bywało, że na jednej stronie miałem 17 nowych słówek... W drugim miesiącu było ich już dużo mniej, a w kwietniu były to już sporadyczne słowa, dla porównania jedno nowe słówko na stronę podręcznika. Starałem się złapać maksymalny kontakt z językiem. Jadąc do pracy samochodem prawie zawsze słuchałem kursów: Niderlandzki podstawy, Krok dalej i Praca za granicą. W telewizji program BVN i sporadycznie radia po niderlandzku. Na początku prawie nic nie mogłem zrozumieć. Nabyłem kilka uproszczonych książek, kilka z nich z nagraniem MP3. Czytałem i słuchałem kilkukrotnie, aż nie było w nich żadnego nowego słówka. Raz w tygodniu jeździłem do Holandii, aby ćwiczyć nowe zwroty, zamawiając kawę, ciastko, czy poprosić o gazetę. Zawsze w weekend wracałem z gazetą, po kilku tygodniach z kilkoma tytułami. W ciągu tygodnia czytałem je. Po jakiś dwóch miesiącach przywoziłem grubsze książki o różnej tematyce. To, co robiłem samodzielnie...
A teraz o kursie. Był raz w tygodniu po dwie lub trzy godziny lekcyjne. Raz w miesiącu zajęcia odbywały się też w soboty (od 8.00 do 16.00). To trwało 4 miesiące. W kwietniu był egzamin w Holandii (B2). W maju podchodziłem do C1 w Warszawie, ale nie zdałem CNaVT na poziomie C1.

Czego dotyczy egzamin. Składa się on z czterech części: słuchanie, czytanie, mówienie i pisanie...

Czyli można w 4 miesiące od (praktycznie) zera do B2. Dodatkowe informacje: kurs odbywał się w Niemczech po niemiecku. Znam perfekcyjnie niemiecki (studia). W tamtym czasie musiałem jeszcze robić certyfikaty potwierdzające znajomość niemieckiego (na początku był mi potrzebny tylko C1, a później jeszcze C2).
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-04-2018, 03:47
martaS martaS jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Manila
Domyślnie Gabriel Vyner

Polecam obejrzenie poniższego wykładu TED:
[url]https://www.youtube.com/watch?v=iBMfg4WkKL8&t=5s[/url]

Już wcześniej słyszałam w Stanach o praktykowaniu takich pobytów językowych, gdzie uczestnicy mają zakaz używania jakiegolwiek innego języka niż ten nauczany.
Z własnego przykładu nauki języków skłonna jestem przychylić się do teorii, że najlepsze efekty są, kiedy mamy rzeczywistą potrzebę i okazję używania języka w życiu codziennym.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.