Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-10-2019, 05:45
zuch zuch jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Tłumacz nie lingwista

Czy dobry tłumacz musi być po anglistyce? Czy po prostu jest mu wtedy tylko łatwiej?
Jak uważacie?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-11-2019, 22:41
Kangur Kangur jest offline
Kumotr

Domyślnie

Dobry to raczej wypadałoby, ma większą wiedzę nt różnych niansow językowych.
Jeśli zaś trzeba tłumaczyć coś co nie wymaga precyzji językowej a wiedzy fachowej, to chyba nie ma takiej potrzeby.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-12-2019, 15:53
martynase martynase jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jeżeli jest specjalistą w jakiejś dziedzinie, dobrze zna język i dokształca się w własnym zakresie to powiedzmy, że nie musi, choć bez wątpienia jest to mimo wszystko wskazane. Teoretycznie łatwiej dopracować znajomość języka niż stać się znawcą np. informatyki, chemii czy medycyny.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-13-2019, 12:32
ewamol ewamol jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zachęcają do dalszych wysiłków takie posty dzięki
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-13-2019, 12:34
ewamol ewamol jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

ps. może macie dobre podpowiedzi na metody doszkalania i samokształcenia? jakieś miejsca warte polecenia żeby tam się doszkalać?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-13-2019, 21:43
Wiktoria潘珊's Avatar
Wiktoria潘珊 Wiktoria潘珊 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dobry tłumacz nic nie musi, poza dobrym tłumaczeniem . Wiadomo, wykształcenie lingwistyczne jest bardzo pomocne, ale można je zdobyć na różne sposoby. Realne umiejętności często nie pokrywają się z dyplomem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-14-2019, 14:08
Lahrim Lahrim jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Można być dobrym tłumaczem i bez odpowiedniego papierka ale to nie zmienia faktu że owy papierek tak jakby jest dowodem naszych umiejętności który może zostać zauważony przez pracodawce i dzięki temu będzie łatwiej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-14-2019, 21:54
nataliasetlak33@gmail.com nataliasetlak33@gmail.com jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez ewamol Pokaż post
ps. może macie dobre podpowiedzi na metody doszkalania i samokształcenia? jakieś miejsca warte polecenia żeby tam się doszkalać?
Dobry tłumacz nie musi mieć papierka w ręce, ale jednak pewnie łatwiej będzie z nim znaleźć pracę...
Jeśli chodzi o jakies fajne miejsca, gdzie można się czegoś nauczyć to polecam dni otwarte w Brukseli w Parlamencie Europejskim, można zobaczyć na żywo jak to jest tłumaczyć na takim poziomie, można też samemu spróbować. U mnie co roku na studiach jest możliwość takiej wycieczki. Trochę pewnie to kosztuje tak prywatnie tam pojechać, ale myślę, że warto
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-15-2019, 10:28
Blackcatso Blackcatso jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jeżeli tłumacz posiada szeroki zakres wiedzy ze swojej dziedziny to oczywiście nie ma takich wymagań, by miał ukończone studia. Jednak tu trzeba zaznaczyć, że większość pracodawców jednak patrzy na ten "papierek" w czasie rekrutacji. No i zawsze potencjalny klient czuje się pewniej powierzając zlecenie tłumaczenia osobie z tytułem naukowym, jest to swego rodzaju dowód kompetencji tłumacza (przynajmniej w teorii )
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-15-2019, 13:01
apazurkiewicz apazurkiewicz jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jestem na końcu studiów z filologii angielskiej ze specjalizacją w translacji i gdy wspominam samą siebie w czasach przed studiami, to na języku nie znałam się wcale, nie miałam pojęciach o teorii i mój zasób słownictwa był ubogi. Jak dla mnie studia są ważne, ale jak jest się dobrym w jakiejś konkretnej dziedzinie, to może i studia nie są potrzebne. Zależy od osoby i sytuacji.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.