Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-23-2017, 23:29
lukhib lukhib jest offline
Nadszyszkownik Kilkujadek

Domyślnie Klient robi wyrzuty?

Proszę o radę.

Współpracuję z dwoma klientami (Klient A i B).

Przez długi czas Klient A był moim jedynym klientem. Nie chciał jednak podwyższyć stawki za stronę, tłumacząc się tym, że stawki w tłumaczeniach mają tendencję spadkową.

Znalazłem więc Klienta B. Klient A od razu dał mi do zrozumienia, że moja współpraca z Klientem B może doprowadzić do zakończenia bądź ograniczenia współpracy. Teraz zarzuca mi, ze jestem za mało dyspozycyjny i zbyt często "zgłaszam odpoczynek", czyli nawet "dwa razy w miesiącu", jak to ujął. Dodam tylko, że sam Klient A wymaga zgłaszania wolnego i jego powodu, jak i powodu, dla którego nie mogę przyjąć zlecenia, nawet jeżeli to sprawa prywatna. To moim zdaniem, i nie tylko moim, jest już sporym nadużyciem z jego strony, zważywszy na fakt, że zatrudnia mnie tylko na umowę o dzieło.

Boję się, że zwyżka u Klienta B może wynikać z tego, że jest sezon urlopowy i że po wakacjach sytuacja wróci do normy, tzn. będę od niego dostawał mniej zleceń, a przez ten czas Klienta A się obrazi i w ogóle przestanie mi przysyłać zapytania.

Co robić? Jak Wy byście się zachowali? Czy spotkaliście się z taką sytuacją, że ktoś zatrudniając Was na umowę o dzieło wymagał wyłączności i zarzucał zbyt dużą niedyspozycyjność?

Ostatnio edytowane przez lukhib : 07-25-2017 o 16:30.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-26-2017, 23:21
rabbit rabbit jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Czy mógłbyś napisać ile zarabiasz i ile średnio dziennie pracujesz, bo chciałbym to porównać ze swoimi zarobkami(możesz napisać na priv). Jeśli chodzi o twoją sytuację to mam tylko jedną radę - załóż swoją własną działalność, bo każdy pośrednik zarabia na twojej pracy nie ponosząc żadnych własnych kosztów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-30-2017, 20:11
Schneewittchen100 Schneewittchen100 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Oczywiście, że jest to przesada. Niech Cię zatrudni na cały etat albo podwyższy stawki, wtedy może wymagać od Ciebie dyspozycyjności. Klienci w każdej branży przesadzają, np. zamawiają mało, a żądają rabatów, gratisów itd.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-02-2017, 22:23
joaakh joaakh jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jestem zaskoczona taka postawą klienta. To nadużycie, które nie powinno mieć miejsca i... takie nieludzkie. Dyspozycyjność, dyspozycyjnością, ale każdy ma prawo do odpoczynku. Ważne jest, jednak, jaka jest treść umowy między Wami. Może warto podpisać umowę o współpracy (jeśłi jest taka mozliwość, oczywiscie, ale skoro klient A współpracuje, to widocznie jest zadowolony), by w ten sposób zagwarantować sobie stabilna sytuację oraz wynegocjować lepsze warunki.

Ostatnio edytowane przez Rekha : 11-12-2017 o 15:39.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-03-2017, 23:11
Hera1990 Hera1990 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że warto zacząć szukać klienta C i podziękować klientowi A. Ogółem zawód tłumacza cechuje się dużą swobodą; nie ma znaczenia jak wykonujesz swoją pracę dopóki oddajesz w terminie tłumaczenie, bez żadnych błędów. A to jak sobie tłumacz organizuje czas, czy robi to na kanapie, czy za przeproszeniem dłubiąc sobie w nosie, to zleceniodawce nie powinno obchodzić (no chyba, że wysłał oryginał dokumentu i boi się, że ubrudzisz dokument :P).
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-20-2017, 14:09
Nishtec Nishtec jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Główne pytanie brzmi jakie macie między sobą ustalenia i czy są spisane w formie umowy czy nie. Ogólnie z taką lub podobną sytuacją spotkałem sie nie jeden raz pracując na umowie o pracę ale wtedy jest to całkowicie inna historia. Klient nasz Pan jak to się mówi więc nie raz trzeba było położyć uszy po sobie i przytaknąć mimo absurdalnych argumentów lub sytuacji. W pracy tłumacza właśnie najbardziej podoba mi się ta mniejsza zależność. Pracodawca może mnie wybrać ale jeśli mi nie będzie pasować ta współpraca to się rozchodzimy i koniec. Trzeba sobie założyć podstawową etykę własnej pracy i w miarę starać się jej trzymać. Klient A może się obrazi, ale jeśli współpracujecie długo i jest zadowolony z efektów, to wróci. Niektórzy muszą powarczeć, bo wtedy czują że to oni kontrolują sytuację. Wszystko jednak ma swoje granice i jak zacznie ją przekraczać to moim zdaniem warto powiedzieć do widzenia.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-23-2017, 18:39
lukhib lukhib jest offline
Nadszyszkownik Kilkujadek

Domyślnie

Mowa o umowie o dzieło.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-25-2017, 12:40
gaoxia gaoxia jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Poszukaj klienta C, żebyś nie musiał być bardzo zależny od klienta A. Jak mu się nie podoba, to do widzenia. Założenie działalności gospodarczej i odprowadzanie VATu sprzyja w nawiązywaniu współpracy z innymi zleceniodawcami, którzy wrzucą w sobie w koszty fakturę za Twoje usługi.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-10-2017, 15:10
agarze agarze jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez gaoxia Pokaż post
Poszukaj klienta C, żebyś nie musiał być bardzo zależny od klienta A. Jak mu się nie podoba, to do widzenia. Założenie działalności gospodarczej i odprowadzanie VATu sprzyja w nawiązywaniu współpracy z innymi zleceniodawcami, którzy wrzucą w sobie w koszty fakturę za Twoje usługi.
Dokładnie, plan C - nowy inny klient.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-14-2018, 00:04
bfree bfree jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Klient C, D, E i F.
Klient A żąda wyłączności i uzależnienia od siebie. Za taką opcję powinien płacić potrójną stawkę. Odpisałbym, że nadal jesteś zainteresowany z nim współpracą, ale tylko w poniedziałki. Bo np. tego samego wymagają inni Twoi klienci, a we wtorki pracujesz dla klienta C. W środy D. Czwartki E. Piątki F. Masz jeszcze wolne weekendy, ale jeśli już klient będzie zainteresowany to za jeszcze wyższą cenę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.