Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 01-27-2018, 17:58
Sigma Sigma jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Osłuchanie z chińskim

Czy ktoś może zna jakieś sposoby na osłuchanie się z chińskim, kiedy ma się z tym dość spory problem? Audycje radiowe wydają mi się zbyt trudne - nie rozumiem prawie nic, przez co po jakimś czasie przestaję się w ogóle skupiać, a raczej ciężko jest dostać się do jakichś prostszych nagrań... Czy ktoś może znalazł coś, co może pomóc się osłuchać w języku i jednocześnie cokolwiek z tego rozumieć? Bo brak zrozumienia szybko zniechęca.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-28-2018, 13:58
bearovski's Avatar
bearovski bearovski jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

W chińskim jest zaledwie 400 sylab. Jak pomnożymy to przez 4 tony, otrzymujemy 1600 możliwych dźwięków do wyprodukowania. Sam nigdy nie próbowałem się osłuchiwać z chińskim, po prostu ćwiczę te kombinacje. Tak naprawdę chińską wymowę bardzo łatwo jest dopracować do perfekcji nie słuchając dużo
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-28-2018, 15:33
lukasz.bachora lukasz.bachora jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ja bym sugerował zakup podręczników do słuchania na Twoim obecnym bądź wyższym poziomie, np. z serii "hanyu tingli jiaocheng" (piszę w pinyin, bo mi się chińskie znaki nie chcą poprawnie wyświetlić). W jednej książce masz ćwiczenia, w drugiej są transkrypcje nagrań. Jeżeli nie rozumiesz, słuchasz z tekstem przed oczyma. Po przerobieniu odpowiedniej ilości tekstów powinieneś zauważyć wyraźną poprawę Sposób pracochłonny, ale w przypadku chińskiego wszystko jest pracochłonne i nie ma przed tym ucieczki.

Ostatnio edytowane przez lukasz.bachora : 01-28-2018 o 20:26.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-30-2018, 10:01
nikolasok23 nikolasok23 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Też polecam wszelkie programy telewizyjne czy filmy, masz tam napisy dodatkowo co pomaga w zrozumieniu a jednocześnie tym sposobem można poszerzyć słownictwo
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-07-2018, 08:33
kost kost jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mi też pomaga oglądanie seriali, oczywiście bez napisów polskich czy angielskich. Najlepiej też starać się nie czytać znaków, ewentualnie wracać do niezrozumianej sceny. Słuchanie muzyki w języku chińskim też jest dobrą formą osłuchania się. Uważam też, że warto obejrzeć znane nam dobrze bajki. Fabułę doskonale już znamy i często możemy się domyślić, co powiedzą bohaterowie albo nawet pamiętamy, ułatwia to na pewno wysłyszenie tego, co mówi się po chińsku. No i nie zniechęca to tak bardzo jak wtedy, gdy mamy film i nie wiemy zupłenie, co się dzieje.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-10-2018, 22:03
baihe baihe jest offline
Kumotr

Mi bardzo pomogły chińskie seriale i teleturnieje. W takich programach jest dużo fraz, które są nagminnie powtarzane, więc mimowolnie je zapamiętujesz. Poza tym, zamiast radia polecam poszukać podcastów na poziomie początkującym lub średnio zaawansowanym.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.