Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 11-12-2013, 17:23
LongWei LongWei jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Z BUWiWMem byłem teraz, w roku akademickim 2012/2013. Wysłali mnie do tego miasta, które chciałem, ale stety-niestety na inny uniwerek.

Cytat:
Mój główny problem polega na tym, że ja się uczę głównie języka mówionego, a nie za bardzo mam czas przysiąść porządnie nad znakami. A rozszyfrowywanie ich jak gdzieś się natknę (np. w jakimś filmie) sprawia mi niesamowitą frajdę
To jest błąd wielu ludzi, którzy sami uczą się chińskiego. Niestety, naprawdę nie można za bardzo omijać znaków. Chiński bez znaków nie istnieje i uczenie się go z ich pominięciem może się okazać wielkim problemem w przyszłości, gdy przyjdzie do żywego kontaktu z językiem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-12-2013, 18:57
Satine91 Satine91 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mój główny problem polega na tym, że ja się uczę głównie języka mówionego, a nie za bardzo mam czas przysiąść porządnie nad znakami. A rozszyfrowywanie ich jak gdzieś się natknę (np. w jakimś filmie) sprawia mi niesamowitą frajdę [/quote]

Nie pomijaj znaków przy nauce, zwłaszcza jeżeli jesteś początkująca, bo później będzie Ci o wiele trudniej.
Niestety wszelkie braki czy zaniedbania w nauce chińskiego wychodzą bokiem, zdecydowanie bardziej boleśnie niż w innych językach.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-12-2013, 19:01
Ania R. Ania R. jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez LongWei Pokaż post
Z BUWiWMem byłem teraz, w roku akademickim 2012/2013. Wysłali mnie do tego miasta, które chciałem, ale stety-niestety na inny uniwerek.

To jest błąd wielu ludzi, którzy sami uczą się chińskiego. Niestety, naprawdę nie można za bardzo omijać znaków. Chiński bez znaków nie istnieje i uczenie się go z ich pominięciem może się okazać wielkim problemem w przyszłości, gdy przyjdzie do żywego kontaktu z językiem.
Ja jestem tego absolutnie świadoma i to mnie martwi. Może nie tyle martwi, bo uczę się chińskiego absolutnie hobbystycznie, więc nic nie "muszę", ale trochę żałuję, że nie mogę na chiński poświęcić więcej czasu. Ja po prostu pożytkuję czas, który spędzam w samochodzie słuchając podcastów do chińskiego, a na takie porządne siedzenie z książkami to często po prostu nie ma czasu. Aczkolwiek staram się i coraz więcej znaków rozpoznaję, no ale zdecydowanie więcej potrafię zrozumieć w mowie niż w piśmie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-13-2013, 17:07
Podszyszkownik

Domyślnie

Fakt, nic nie musisz, ale tak, jak mówimy - nie ma chińskiego bez znaków. Z drugiej strony, jeśli będziesz chciała zdawać jakiegoś HSK, to nie douczenie się znaków nie powinno stanowić dużego problemu. HSK generalnie słynie jako bardzo łatwy egzamin, a ilość słów (a więc i znaków) wymaganych na najniższych poziomach jest śmieszna
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-13-2013, 18:04
Podszyszkownik

Domyślnie

Prawdę powiedziawszy zakres słownictwa w HSK też nie powala, co najmniej do 3 poziomu to połowa wymaganych słów jest bardzo mało użyteczna w codziennych sytuacjach, nie mówiąc już o tym, że niektórych wyrażeń się w ogóle nie używa obecnie.
Warto jednak zdać ten egzamin, czasami wymagają go pracodawcy, a jeżeli ktoś myśli o studiach w Chinach, nie tylko w zakresie nauki języka, to niestety większość uczelni również chce HSK od kandydatów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-13-2013, 21:30
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja słyszałem z kolei, że raczej mało kto o HSK słyszał... Fakt, chińskie uczelnie sobie czasami życzą. Ale to jest śmieszne, bo żeby na chińskim uniwerku studiować magisterkę po chińsku, wystarczy HSK 5! Pokażcie mi kogoś, kto ze znajomością chińskiego na poziomie HSK 5 jest w stanie normalnie studiować po chińsku...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-13-2013, 22:26
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Fakt, nic nie musisz, ale tak, jak mówimy - nie ma chińskiego bez znaków. Z drugiej strony, jeśli będziesz chciała zdawać jakiegoś HSK, to nie douczenie się znaków nie powinno stanowić dużego problemu. HSK generalnie słynie jako bardzo łatwy egzamin, a ilość słów (a więc i znaków) wymaganych na najniższych poziomach jest śmieszna
No właśnie tak sobie przeglądałam jakiś czas temu te egzaminy i w sumie pierwszy poziom niewykluczone, że miałabym szansę zdać Drugi też nie był dla mnie jakąś czarną magią. Zapewne zdać to bym nie zdała, ale sporo rzeczy kojarzyłam. W sumie fajnie by było mieć jakiś "papierek" na chiński, ale tak jak mówiłam, nic mnie nie goni, robię to tylko i wyłącznie dla siebie, więc jeżeli rzeczywiście kiedyś podejdę do egzaminu to pewnie tylko dla własnej satysfakcji.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-14-2013, 17:14
Podszyszkownik

Domyślnie

Niemniej jednak na poziom 1 czy 2 w ogóle szkoda pieniędzy. Lepiej spokojnie się poduczyć i kiedyś zdać od razu co najmniej 3 Choć w ogóle HSK został stworzony do zarabiania pieniędzy, nie do certyfikowania znających chiński.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-14-2013, 19:34
Podszyszkownik

Domyślnie

No ja właśnie tak myślałam, że jeżeli już w ogóle to dopiero 3 poziom. Może to będzie jakiś dokument potwierdzający, że "coś tam" umiem z tego chińskiego Ale na razie to się po prostu uczę, słucham sobie w samochodzie i zobaczymy co z tego wyjdzie
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-15-2013, 13:08
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Niemniej jednak na poziom 1 czy 2 w ogóle szkoda pieniędzy. Lepiej spokojnie się poduczyć i kiedyś zdać od razu co najmniej 3 Choć w ogóle HSK został stworzony do zarabiania pieniędzy, nie do certyfikowania znających chiński.
Zgadzam się. Zwłaszcza irytująca jest kwestia, że te egzaminy są ważne tylko 2 lata...
Poziom 1 i 2 to faktycznie banał, niby w 3 już trzeba pisać, ale też szału nie ma.
Ja często wieczorami słucham sobie na Spotify słownictwo i jakieś tam zwroty, co by z głowy nie wylatywały, więc mogę polecić.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.