Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 02-26-2012, 23:41
Marlena Jabłońska Marlena Jabłońska jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie Hieroglify

Czy słyszeliście coś na temat rosnącej popularności tego dawnego języka? Podobno można uczyć się go w internecie i w UK dzieci muszą kilka znaków poznać w czasie edukacji. Czy może mi ktoś potwierdzić?

Ostatnio edytowane przez tmixx : 11-15-2015 o 20:34. Powód: Brak znaku zapytania na końcu pytania
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-27-2012, 13:35
DominikS DominikS jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Masz na myśli alfabet? W sumie to nie wiem nic o powrocie tego alfabetu do życia, ale sam język jest na wymarciu/ wymarły. Poza tym kto teraz by chciał rysować te "znaczki". Jeśli jest tak jak piszesz to szkoda mi tych ludzi.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-28-2012, 18:33
Magda_Świder Magda_Świder jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Gdańsk
Domyślnie

Toby Wilkinson, autor książki "Powstanie i upadek starożytnego Egiptu", we Wstępie pisze, że kiedy był jeszcze małym chłopcem, otrzymał w prezencie Encyklopedię, w której znalazł hasło o hieroglifach. Poszczególne znaki zostały objaśnione i przetłumaczone na język angielski. Wilkinson już po chwili umiał ułożyć ze znaków swoje imię i opatrzyć je kartuszem. Tak zrodziła się jego pasja do starożytnego Egiptu.
Jeśli chodzi o język hieroglificzny, to nie słyszałam, by wracała moda na używanie go. W kręgach egiptologów i pasjonatów na pewno, ale poza nim wątpię. Według mnie to bardzo ciekawy sposób na poznanie sposobu, w jakim mówiono w starożytnym Egipcie, ponieważ egiptolodzy zgadzają się, że hieroglify to jedyny, antyczny język pisany tak zbliżony do języka mówionego. Jeśli ktoś chciałby poznać ten język, to mogę podać link do strony, z której można pobrać książki dotyczące Egiptu i innych cywilizacji antycznych. Pozdrawiam

Ostatnio edytowane przez graczykij : 09-28-2016 o 19:39. Powód: Brak kropki na końcu zdania.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-16-2012, 19:35
gosia_s gosia_s jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Hej, dopiero teraz zobaczyłam ten wątek. Podaj proszę, pewnie nie nauczę się ich, ale z czystej ciekawości chciałabym zobaczyć, w jaki sposób się do takiej nauki zabrać.

Ostatnio edytowane przez graczykij : 09-28-2016 o 19:39. Powód: Brak kropki na końcu zdania, brak spacji.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-16-2012, 21:22
anna.swoboda anna.swoboda jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

zawsze mnie to interesowało. We Francji widziałam nawet słownik hieroglificzno- francuski, więc chyba rzeczywiście staje się to znowu popularne. Sama bym się chętnie trochę nauczyła.

Ostatnio edytowane przez graczykij : 09-28-2016 o 19:39. Powód: Brak kropek na końcu zdań.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-09-2012, 12:38
kwaidan kwaidan jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Bardzo popularnym podręcznikiem do nauki tego języka jest "How to read egyptian hieroglyphs" M. Collier i B. Manley. Jeśli ktoś jest zainteresowany to mogę udostępnić tą książkę w formie pdf.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-10-2012, 17:45
tyneczek tyneczek jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Bardzo ciekawy temat, pewnie studenci archeologii mogliby powiedzieć o nim coś więcej, czy zrozumienie takich tekstów jest w ogóle możliwe? Czy rozszyfrowywanie hieroglifów nie jest raczej swoistą zagadką logiczną, a nie "odszyfrowywaniem" języka w klasycznym rozumieniu?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-10-2012, 21:33
kwaidan kwaidan jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Odszyfrowanie hieroglifów łączy się ściśle z postacią francuskiego badacza Jean-François Champollion, człowieka o wszechstronnych uzdolnieniach,żyjący w XVIII wieku. Oczywiście byłoby to niemożliwe bez zabytków zwanego "Kamieniem z Rosetty". Na płycie tej wyryty został dekret jednego z faraonów, bodajże któregoś z Ptolemeuszy. Na szczęście dla badaczy sam dekret został zapisany w trzech językach: hieroglifach, w tzw. piśmie demotycznym(w wielkim uproszczeniu jest to prostsza wersja hieroglifów) i grece. Champollion porównywał zapis w grece, którą znał z pozostałymi zapisami. Konkretnie wybrał imiona władców, ponieważ odznaczają się one graficznie w zapisie hieroglificznym. Zapisuję się je w tzw. kartuszu. Po odszyfrowaniu imion próbował z dalszą niestety uszkodzoną częścią tekstu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-26-2014, 19:50
magrosia magrosia jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie słyszałam o tym by w jakimś europejskim kraju była wprowadzona nauka czytania i posługiwania się hieroglifami... Ale gdyby taka powstała możliwość w Polsce, chętnie bym skorzystała. Choć zapewne dość uporczywie by szło odczytywanie choćby listów w tym języku, czy też napisanie sms-a przy ich pomocy.

Ostatnio edytowane przez graczykij : 09-28-2016 o 19:41. Powód: Brak kropek na końcu zdań, wielkiej litery na początku zdania, liczne literówki.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-28-2019, 10:47
DomMich DomMich jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie słyszałam o tym, żeby hieroglify wracały. Raczej nie będą potrzebne na rynku pracy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.