Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-26-2018, 12:42
hayabusa hayabusa jest offline
Kumotr

Domyślnie Japoński - jaki podręcznik wybrać do nauki?

Jest to mój pierwszy post na tym forum więc witam wszystkich serdecznie!

Planuję rozpoczęcie samodzielnej nauki języka japońskiego. Od podstaw. Poszukuję podręcznika.
To co wpadło mi w oko to:
"Japoński Krok po kroku" (Edgard) oraz "Japoński Mów, pisz i czytaj" (Edgard).

Nie wiem na który się zdecydować. Intuicyjnie wybrałbym "Mów, pisz czytaj", ponieważ sugeruje kompleksowe podejście do tematu.

Będę wdzięczny za opinię tych, którzy mieli okazję uczyć się z ww. pozycji i są zadowoleni (lub nie) z osiągniętych postępów . Co wybrać?

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 07-30-2018 o 10:37. Powód: Drobne błędy interpunkcyjne
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-14-2018, 22:51
OlaChrapek OlaChrapek jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Kraków
Domyślnie

Jeśli chodzi o podręczniki do japońskiego, to wydaje mi się, że jeszcze lepszy od tych dwóch wymienionych będzie "Japoński nie gryzie", również wydawnictwa Edgard. Jest całkiem dobrze skonstruowany, miło się z niego uczy.
Chociaż osobiście najbardziej lubię anglojęzyczne "Genki" - ma swoje wady (jak każdy podręcznik, zresztą), czasami dziwnie są ułożone zagadnienia, ale są dobrze wyjaśnione, z wieloma przykładami, ćwiczeniami itp. Nie zdarzyło mi się nie ogarnąć jakiegoś tematu, bo był niedostatecznie dobrze przedstawiony. Także to tym bardziej polecam ^^
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-15-2018, 04:49
bchlopecki bchlopecki jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja od siebie mogę do nauki gramatyki polecić dwie pozycje: ポイント oraz 日本語総まとめ. Są to książki, które nadają się do samodzielnej nauki języka japońskiego. Dostępne są różne poziomy, od N5 do N1. Wyjaśnienia gramatyczne są w języku angielskim, natomiast niestety polecenia do ćwiczeń są po japońsku, więc dobrze by było znać chociaż podstawy. 日本語総まとめ jest to seria, które oferuje książki do nauki różnych umiejętności, od gramatyki, po słownictwo, aż po ideogramy. Polecam!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-03-2018, 20:25
XYSHOOR XYSHOOR jest offline
Kumotr

Domyślnie

Pamiętam, że jak zaczynałem naukę jeszcze na pierwszych studiach, to używaliśmy Praktyczny kurs gramatyki języka japońskiego (Wydawnictwo UAM). Tam było wiele rzeczy elegancko wyjaśnionych. Problemem jednak będzie słuchanie i czytanie. Niestety wszystkie podręczniki po tym miałem już po japońsku (np. Minna no nihongo, New Approach, Shinkanzen Master, czy Nihongo sou-matome).
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-06-2018, 16:52
hayabusa hayabusa jest offline
Kumotr

Domyślnie

Krótkie podsumowanie "Japoński Mów, pisz i czytaj" (Edgard).

Dosyć dobrze wyjaśniona część gramatyczna. W tym sensie, że można samodzielnie się uczyć. Szczególnie w połączeniu z gramatyką z ćwiczeniami tej samej autorki. Jako samouk oceniam to combo jako dobre. Ale można jeszcze dopracować
Klarowne schematy budowy zdań. Znając więcej słów można szybko powiedzieć stosunkowo dużo

Trochę minusów:
Niestety odpowiedzi do pierwszych ćwiczeń nie są romanizowane więc nie wiadomo czy się dobrze je rozwiązuje .
Krótkie notki kulturowe są ok ale gdyby ich nie było to że byłoby ok.
Nagrania dźwiękowe nie są w mp3 więc trzeba je sobie przekonwertować jak się chce używać np. w telefonie/komputerze. Kto dzisiaj używa odtwarzacza CD?
Dialogi w nagraniach są za szybkie jak dla osób początkujących.
Wprowadzanie pisowni podstawowych kanji - niby proste, niby zgodnie z tytułem książki (...pisz...) ale nie wiem po co, jak i tak początkujący ma małą szansę ich użyć bo i tak występują w połączeniu z innymi znakami, które akurat nie są opisane. Lepiej chyba było na początek rozwinąć pisownię i użycie hiragany/katakany. A te sylabariusze są w książce tylko w postaci tabeli + kolejność kresek.
Przy okazji tej ostatniej uwagi natknąłem się na kurs "Japanese from zero" Trombley gdzie zaraz od początku są wprowadzane znaki hiragana i jest to wymiksowane z romaji. Innymi słowy uczysz się jednego znaku ale zaraz go używasz. Znasz 2-3 już możesz napisać kilka słów. Ciekawy koncept.

Inne rekomendowane w tym wątku książki:
Cytat:
ポイント oraz 日本語総まとめ
Wątpię aby to było dobre dla początkującego samouka. Już sam tytuł mnie zniechęcił
Cytat:
anglojęzyczne "Genki"
Przejrzałem kilka stron. Wszyscy chwalą ale samodzielny start bez nauczyciela wydaje mi się trochę trudny i czasochłonny (nie mówię że nie do rozgryzienia przy pomocy internetu). Sami wiecie, start jest najważniejszy i potrzeba szybko małych sukcesów

Ostatnio edytowane przez hayabusa : 12-06-2018 o 16:58. Powód: Przestawiona kolejnośc zdań
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-06-2018, 17:49
Belphegius Belphegius jest offline
Kumotr

Domyślnie

Mi osobiście bardzo "Japoński Mów, pisz i czytaj" bardzo przypadło do gustu podczas moich początków z nauką Japońskiego. Wszystko wyjaśnione w prosty i przejrzysty sposób.
Oprócz tego polecam serię "Genki" jednak jest to po angielsku i do nauki znaków Kanji książka Basic Kanji Book vol 1 i 2, oba można łatwo znaleźć w wersji pdf
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-07-2018, 17:23
szewczyk1 szewczyk1 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Zgadzam się całkowicie z moim przedmówcą. Nic dodać oraz nic ująć z jego wypowiedzi.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-07-2018, 18:48
EwelinaNowak EwelinaNowak jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Na studiach używaliśmy "Minna no Nihongo", z tego co pamiętam to są tam jakieś objaśnienia po angielsku. I zgadzam się co do "Basic Kanji Book", też używamy na studiach i jest cudowna do nauki kanji.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.