Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 01-05-2014, 01:17
rzepsonicus89 rzepsonicus89 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Zalety i wady pracy zdalnej - usługi translatorskie

Myślę, że temat ciekawy i wątek poruszy dyskusję.
Jak najwięcej opinii - to jak najszersze spojrzenie na sprawę
MAM NADZIEJĘ, ŻE ROZGORZEJE "Płomienna" DYSKUSJA - CZASEM w pracy zdalnej ciężko oddzielić życie prywatne od zawodowego - granice silnie się zacierają... Trochę mnie to czasami martwi.

Co myślicie o pracy zdalnej - dla początkującego tłumacza, który zaczyna powoli obywać się z profesjonalnym tłumaczeniem (jak ja) to długie godziny spędzone przed komputerem i słownikami - celem tego działania jest samodoskonalenie i nabycie mechanicznych umiejętności translatorskich. Aby tego dokonać, potrzeba anielskiej cierpliwości, ogromnego uporu i samozaparcia oraz wyjątkowego poświęcenia się pracy i ćwiczeniom.

Czy warto pracować zdalnie?

Praca tłumacza w domu

Praca w domu, praca zdalna, freelancing, to najpopularniejsze określenia dla osób, które pracują samodzielnie, samodzielnie poszukując zleceniodawcy, często będąc dla siebie przysłowiowym "sterem, żeglarzem i okrętem".

Przyjął się stereotyp, że praca zdalna to idealne zajęcie dla młodych matek, osób posiadających stałą pracę, które chcą dorobić. To alternatywna forma zarabiania pieniędzy. Z pracą zdalną związanych jest szereg plusów i minusów. Dla jednych najlepszy sposób zarabiania pieniędzy, dla innych stała walka o zleceniodawcę, klienta.

?Coś za coś??

Podejmując się pracy zdalnej, warto zaplanować swoją strategię działania, strategię doboru klientów, formę reklamy, sposoby pozyskiwania informacji. Praca zdalna jest tak samo męcząca i wymagająca jak praca w standardowych warunkach ? to jedna z najważniejszych zasad pracy zdalnej. Nie oczekuj, że jeżeli chcesz zarobić w miarę normalne pieniądze, będziesz pracował godzinę dziennie…

Plusy pracy zdalnej

- Przede wszystkim możliwość samodzielnej organizacji czasu pracy ? pracuję wtedy, kiedy chcę
- Możliwość dowolnego doboru klientów, określanie własnego profilu klienta i skonkretyzowane poszukiwania
- Praca zdalna daje możliwość wykonywania zleceń, niezależnie od naszego głównego źródła dochodów.

Wydaje się zatem, że praca zdalna to najlepsze rozwiązane dla osób, ceniących sobie samodzielną możliwość organizacji czasu pracy, działanie zgodne z własnymi zamierzeniami.

Minusy pracy zdalnej

- Nigdy nie wiesz ile zarobisz ? tłumacz pracujący zdalnie nigdy nie może mieć pewności, ile w danym miesiącu będzie miał zleceń, tym samym ile zarobi. Praca zdalna przy wszystkich swoich plusach, posiada szereg minusów ? brak możliwości generowania stałych zarobków przemawia za opinią, że praca zdalna może być jedynie dodatkowym źródłem dochodów

- Ciągłe poszukiwanie klientów ? zwłaszcza na początku swojego działania ? poszukujesz ofert, zleceń, wchodzisz na fora dla tłumaczy, na których ogłaszają się zarówno inni tłumacze jak i osoby poszukujące tłumacza o określonym profilu

- Praca ?świątek, piątek, niedziela? ? ciemna strona praca każdego freelancera. Często chcąc nadgonić pracę nad projektami wykonujemy zlecone zdania podczas urlopów, wakacji, dni wolnych od pracy.

Warto jednak podkreślić, że praca zdalna nie musi mieć charakteru freelancerskiego. Wielu tłumaczy pracuje zdalnie z konkretną firmą tłumaczeniową, będąc jej pracownikiem, często pełnoetatowym. Tym samym osoba taka ma stałość zarobków i choć samodzielnie nie dysponuje czasem, zawsze pracuje w domu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-05-2014, 11:49
mPartyka mPartyka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Praca zdalna to świetne rozwiązanie dla osób, które nie lubią pracy w grupie i wolą sami organizować sobie czas. Umożliwia to również spędzanie czasu z rodziną. Jednak niektórym ciężko jest oddzielić życie zawodowe od prywatnego jeśli dom jest zarówno naszym miejscem pracy jak i po prostu domem. Brak kontaktu z ludźmi też może odbijać się negatywnie na efekty pracy. Ja jednak mimo wszystko nie jestem zwolenniczką pracy zdalnej, chociaż jest to fajna alternatywa dla osób, które chcą spędzać czas z rodziną. Jeśli chodzi o tłumacza to chyba najlepsza opcja na pracę Sami decydujemy co i kiedy zrobimy
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-05-2014, 14:42
basik basik jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dla mnie praca zdalna to rozwiązanie doskonałe. Jestem pracowita i bardzo lubię pracować, ale mam swoje określone pory aktywności i wzmożonej efektywności, wiem, kiedy mogę robić coś długo i owocnie, a kiedy nie ma sensu się za to w ogóle zabierać, bo nie jestem w formie. Praca na etacie, od 8 do 16, często owocuje tym, że pracownik jest efektywny przez 2 godziny z ośmiu, bo najlepiej działa późnym wieczorem i w nocy, a w pełni budzi się o 13. Nie da się jednak ukryć, że, gdybym nie miała dodatkowych źródeł dochodu, byłoby mniej komfortowo - ze zleceniami bywa różnie, a za coś żyć trzeba...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-05-2014, 22:17
aleks11 aleks11 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Moim zdaniem to swieta forma pracy Każdy tłumacz jest w pewnym sensie idywidualistą i dlatego w tym przypadku wymagana "umiejętnosc pracy w zespole" nabiera trochę innego znaczenia. Jesli ktos nie potrzebuje kontaktu z ludźmi, całej tej otoczki związanej z wyjsciem do pracy itd. i sam potrafi sobie zorganizować czas to uważam, że to swietne rozwiązanie. A i jeszcze jedno .każdy powinnien spróbować i sam się przekonać, bo czasem niemożliwe może stać się sposobem na życie
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-06-2014, 11:48
dorotakajak dorotakajak jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ja robię zdalnie zlecenia pisemne, tzn. umowa jest zawierana zdalnie, teksty dostaję i wysyłam mailowo. Bardzo mi to pasuje, bo nie koliduje ze studiami i innymi zajęciami. "Oszczędzam" czas na dojazd, poza tym nikt nie patrzy mi na ręce, robię przerwy, kiedy chcę, mogę w trakcie zadzwonić, zjeść itd.
Minus jest taki, że dużo czasu siedzę przed ekranem, co bywa nużące, że nie mam kolegów i koleżanek z pracy i że jestem zdana na siebie. Pewnie, czasem można się poradzić na jakichś forach dla tłumaczy lub spytać kogoś znajomego, ale w zasadzie w pracy jestem ja i komputer i sama muszę znaleźć rozwiązanie, wymyślić itd.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-06-2014, 12:35
MartaD MartaD jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ja nie wyobrażam sobie pracy tłumacza w hałaśliwym biurze. Jestem zwolenniczką pracy z zacisza własnego domu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-06-2014, 23:12
KMP KMP jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja również jestem zwolenniczką pracy zdalnej. Lubię sama sobie organizować czas i jestem zdyscyplinowana. Niedawno skończyłam studia i taki system pracy był idealny, bo mogłam bez trudu godzić pracę z uczestniczeniem w zajęciach.
Zawsze, kiedy dostawałam do tłumaczenia nową książkę dzieliłam liczbę stron przez liczbę tygodni pozostałych do terminu oddania wykonanego przekładu. Na początku codziennie, a później co kilka dni zapisywałam sobie ile stron przetłumaczyłam i sprawdzałam ile jeszcze zostało do końca. Dzięki temu robiłam swoje "na spokojnie" i jeszcze zostawało mi trochę czasu w zapasie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-12-2014, 19:09
juki juki jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Praca zdalna niewątpliwie ma dużo plusów. Ja wolę raczej pracować sama niż w grupie. Dodatkowo, samemu wybiera się pory o jakich się pracuje. Ale ja musiałam nauczyć się ogromnej systematyczności żeby w ogóle to miało jakąś rację bytu. Chociaż nieuchronnie zbliżający się deadline potrafi zmotywować do wzięcia się w garść
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-12-2014, 20:12
AgataL AgataL jest offline
Podszyszkownik

Wydaje mi się, że ogólnie zawód tłumacza jest takim, który powinien być wykonywany w domowym zaciuszu, ma on taką naturę, chyba, że jest się tłumaczem ustnym. Jest to jeden z tych zawodów, który pozwala samemu sobie regulować czas pracy, nie każe wychodzić z domu, a jednocześnie, pomimo samotnej pracy, rozwija, bo jest to praca z językiem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-12-2014, 23:33
EwaSznurkowska EwaSznurkowska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jak w każdej pracy są plusy i minusy. Ja jednak widzę więcej plusów. Jako, że jestem początkująca na początku miałam problem z oszacowaniem ile zajmie mi realizacja zlecenia i wypadało tak, że faktycznie wolne chwile spędzałam na nadganianiu zaległości, ale myślę, że to jest do wypracowania.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.