Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03-03-2012, 22:59
maliny maliny jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Kij w mrowisku - po co się uczyć języków słowiańskich

Ile razy zdarzyło się Wam usłyszeć: Ale po co właściwie ty się tego języka uczysz?

No i właśnie, o ile można zrozumieć, że ludzie uczą się angielskiego, niemieckiego czy hiszpańskiego to po co się uczyć takiego np. bułgarskiego czy co jeszcze mniej rozumniej-ukraińskiego (przecież to jak rosyjski).

Zatem z premedytacją wkładam kij w mrowisko i pytam- No ale właściwie po co się uczycie tych mniej popularnych języków?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-04-2012, 09:05
MarinaJU MarinaJU jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

ja musiałam się nauczyć polskiego, bo teraz tu mieszkam, raczej nie mogłabym na co dzień porozumiewać się w sklepie, urzędach po niemiecku albo po angielsku. A pro po ukraiński. Przedwczoraj wróciłam z Kijowa, szef też myślał, że przecież ukraiński to to samo co rosyjski, ale po tej wizycie stwierdził, że jednak ukraiński jest bliżej polskiemu)))
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-04-2012, 21:09
maliny maliny jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ciekawe jest to, że wielu ludzi mówi o ukraińskim - że albo podobny do polskiego, albo do rosyjskiego. Niektórzy nawet twerdzą, że to dialekt jednego albo drugiego.
A przecież Polak Słowaka zrozumie, a nikt nie twierdzi, że to są jakieś dialekty, bo każdy wie, że istnieje język słowacki i jezyk polski

Dlaczego tak się dzieje?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-05-2012, 13:01
editt's Avatar
editt editt jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Znam wiele przypadków, kiedy ludzie wyjechali na wycieczkę na Słowację i byli bardzo zdziwieni, że nie potrafią się z nikim dogadać. W środowisku moich znajomych, nie rusycystów, panuje przekonanie, że po co się uczyć rosyjskiego, przecież i tak się nikomu do niczego nie przyda. Walczę z tym i już moja przyjaciółka zmieniła już swoje poglądy, ale tylko dlatego, że otrzymała materiały do pracy właśnie w języku rosyjskim... Cóż biedna miała zrobić. Szybko zmieniła zdanie

Ostatnio edytowane przez joa89 : 05-10-2014 o 19:09.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-05-2012, 14:53
caia.balcania's Avatar
caia.balcania caia.balcania jest offline
Szyszkownik

Miejscowość: Sofia, Bułgaria
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez maliny Pokaż post
Ile razy zdarzyło się Wam usłyszeć: Ale po co właściwie ty się tego języka uczysz
Tysiące razy, od początku studiów. Na początku śmieszyło, ale teraz irytuje. Dlaczego? Ponieważ jest tak samo głupie jak: dlaczego studiujesz chemię o specjalności nauczycielskiej? dlaczego studiujesz komunikację kulturową? dlaczego studiujesz marketing i zarządzanie?

Cytat:
Zamieszczony przez maliny Pokaż post
No i właśnie, o ile można zrozumieć, że ludzie uczą się angielskiego, niemieckiego czy hiszpańskiego to po co się uczyć takiego np. bułgarskiego czy co jeszcze mniej rozumniej-ukraińskiego (przecież to jak rosyjski).
Twoje pytanie niesie w sobie treść: a co Ty będziesz robił po studiach? Zero perspektyw na pracę po tym! Dla mnie osoba, która jest mało obrotna, często bez znajomości, bez mobilności(chyba w naszych czasach trudno prowadzić osiadły tryb życia), bez kreatywności może skończyć najbardziej dochodowy kierunek, a i tak nie znajdzie pracy.
Kończę za rok bułgarystykę i uwierz, że mam co robić. I nie czekam, aż ktoś do mnie napisze z ofertą pracy, ale też sama wymyślam różne rzeczy związane z moim kierunkiem, na których mogę zarobić.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-05-2012, 15:02
Adriano Adriano jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Uważam, że języki słowiańskie to bardzo dochodowa inwestycja. Dlatego studiuję fil. słowiańską a nie fil. angielską. Wśród anglistów jest duża konkurencja, dlatego warto pomyśleć o mniej znanych językach. Z moim językiem czeskim nie boję się o to, że będę bezrobotny, bo można masę rzeczy robić, jak założyć np. własną działalność (jak to proponuje ktoś wyżej). Język bułgarski to świetny pomysł! Zawsze można pojechać jako rezydent nad morze
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-05-2012, 15:08
caia.balcania's Avatar
Szyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Adriano Pokaż post
UJęzyk bułgarski to świetny pomysł! Zawsze można pojechać jako rezydent nad morze
Jako studentka to tak :-) Ale nie wyobrażam sobie mając rodzinę jeździć jako rezydentka
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-05-2012, 19:59
Adriano Adriano jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez caia.balcania Pokaż post
Jako studentka to tak :-) Ale nie wyobrażam sobie mając rodzinę jeździć jako rezydentka
To rozumiem, dlatego warto zostać tłumaczem przysięgłym. Proszę tylko spojrzeć na stronę MSZ na wykaz tłumaczy przysięgłych z języka bułgarskiego, a na tłumaczy angielskiego
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-05-2012, 20:18
caia.balcania's Avatar
Szyszkownik

Domyślnie

Cytat:
To rozumiem, dlatego warto zostać tłumaczem przysięgłym. Proszę tylko spojrzeć na stronę MSZ na wykaz tłumaczy przysięgłych z języka bułgarskiego, a na tłumaczy angielskiego
Sprawdziłam, to pocieszające :-)

Tłumacze przysięgli j.słowiańskich(wg MSZ): rosyjski-1318, ukraiński-160, białoruski-26; czeski-118, słowacki 58; słoweński-9, serbski-57, macedoński-6, chorwacki-67, bośniacki-13, bułgarski-64.
1896 tłumaczy języków słowiańskich do 2471 tłumaczy języka angielskiego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-06-2012, 10:13
Andzia Andzia jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Wśród anglistów jest duża konkurencja, dlatego warto pomyśleć o mniej znanych językach. Z moim językiem czeskim nie boję się o to, że będę bezrobotny.
Zgadzam się z Adriano- kiedy umiesz dobrze mniej popularny język, jesteś bardziej atrakcyjny na rynku pracy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.