Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 02-20-2012, 10:21
kt87 kt87 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Bardzo fajny wątek. Nie wiem czy uchował się jeszcze jakiś skrót którego nie wymieniono powyżej, ale uważam że w używaniu takiego skróconego języka nie ma nic złego. Oczywiście nie należy stosować skrótów wszędzie i pisząc do wszsytkich, ale w smsach do znajomych - dlaczego nie? Myśle że skróty odzwierciedlają rozwój języka i pokazują, że tak naprawdę jesteśmy w stanie dopasować go do swoich potrzeb - chcemy szybko, mało a komunikatywnie. Często używam "języka smsów" pisząc ze znajomymi, i wcale nie twierdzę że ma to jakiś wpływ na to jak używam języka formalnego, pisząc pismo do urzędu czy esej na uczelnie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-13-2012, 02:17
mgrpz mgrpz jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Obszerna lista skrótów na stronie poniżej:

[url]http://www.webopedia.com/quick_ref/textmessageabbreviations.asp/[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-13-2012, 04:23
sparrow sparrow jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Raczej nie korzystam ze skrótowców, bo po prostu zbyt wiele ich nie znam, a nie dbam o "czystość" języka. Prawda jest taka, że nadmierne korzystanie z takiej formy pisowni może powodować spore problemy, zwłaszcza u małych dzieci. Moje znajome nauczycielki w podstawówkach opowiadały jaki problem mają z dzieciakami, które nie potrafią poprawnie napisać zdania, tylko używają uproszczonych form jak brak dużych liter itp. A z drugiej strony sama na zajęciach z gramatyki praktycznej na uczelni miałam zajęcia na których próbowaliśmy rozszyfrować zdania napisane skrótami. Zabawa była niezła.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-09-2012, 11:45
Kalmarta Kalmarta jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Język internetu czy też język SMS to fascynujące zjawisko tak samo w polskim jak i angielskim. Pamiętam, ze jak poznałam kilka lat temu native speaker'a i wysłał do mnie wiadomość SMS to kilka minut zajełi mi rozszyfrowanie jejmiałam nawet trudność z ur-you arePoza tym jak ktoś jest nauczycielem albo lektorem te skróty mozna fajnie wykorzystać na lekcji, ja bardzo często daje moim uczniom-nastolatkom skróty sms/online chat slang do rozszyfrowania jako warm up, coś w stylu I8- i ate albo bhl8-be home late
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-09-2012, 11:57
dirkeana's Avatar
dirkeana dirkeana jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Rzeszów
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Joasia:) Pokaż post
... Jednakże nie wyobrażam sobie w tej chwili, że w zwykłej rozmowie za pomocą komunikatora internetowego mogłabym napisać 'ale śmieszne' zamiast ROTFL Lubię skróty, ale tylko wtedy kiedy używa się ich rozważnie i z umiarem. Wiadomości w których nie ma nawet jednego pełnego słowa po prostu mnie odstraszają.
Dobre spostrzeżenie. Jednak liczy się też kultura języka. Jeśli ktoś używa przy mnie dużo skrótów, to czasem mam wrażenie, że nie chce mi poświęcić dużo czasu i mnie po prostu zbywa.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-03-2012, 17:40
Marta Gruszczyńska Marta Gruszczyńska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

W smsowaniu w języku polskim staram się pisać jak najpoprawniej. W języku angielskim - bywa różnie, ale jeśli używam np. "u" zamiast "you" czy "Btw" zamiast "by the way", to wyłącznie dla oszczędności czasu i nie czuję, żeby mnie to jakoś ogłupiało. Uważam jednak, że skrótowce nie mogą stanowić clue tekstu, bo to sprawia, że tekst staje się nieczytelny.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-03-2012, 20:08
yuki yuki jest offline
Kumotr

Domyślnie

Z jednej strony, fajna sprawa takie skróty. Dzięki używaniu ich w komunikacji drogą elektroniczną, młodzież wytwarza pewnego rodzaju slang, znany i rozpoznawany tylko przez osoby, należące do danej grupy. W wieku nastu lat taka przynależność jest bardzo ważna ze względów rozwojowych i emocjonalnych.

Jednak z drugiej strony, w pewnym stopniu, ogranicza to słownictwo oraz wytwarza negatywne nawyki językowe. Młodzież miewa duże problemy z ortografią i gramatyką. Nastolatki często używają angielskich skrótów, nie wiedząc nawet, jakie są ich rozwinięcia albo co dokładnie znaczą.

Osobiście zdarza mi się używać skrótów, ale tylko podczas rozmów z bliskimi osobami. Fajnie jest znać skróty, ale uważam, że powinno się ich używać z rozsądkiem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-04-2012, 13:24
kyasarin kyasarin jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ostatnio byłam w szoku, jak uczniowie w gimnazjum nie kojarzyli żadnego skrótowca, ale to żadnego.
RUOK - nic. w84me - nic. Gr8 - nic.
W pierwszej grupie było tylko 2 chłopców, więc im podarowałam. W drugiej było po połowie, więc powiedziałam "Chłopaki, ja nie wierzę że nie graliście w WoWa ani żadną inną grę MMO" Dopiero wtedy z ostatnich ławek dobiegło pełne zrozumienia "Ahaaaaaa"...
Chyba im młodszy rocznik, tym gorzej ;/
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-27-2012, 18:33
NataB NataB jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Moim zdaniem używanie skrótów ma i pozytywny i negatywny wpływ na język.
Jeśli stosuje je osoba znająca dobrze język którego skrótów używa ( głównie myślę o angielskim), to nie powinno to wnosić negatywnych zmian. Stosowanie skrótów skraca czas pisania wiadomości, lub umożliwia umieszczenie większej ilości informacji w 1 sms'ie, rozwija też znajomość języka potocznego. Ma ono jednak sens tylko w sytuacji jeśli strony konwersacji znają używane skróty jak również ich wydźwięk (np. ironia czy żart).
U osób o niższym poziomie znajomości języka używanie skrótów może wnieść błędy gramatyczne czy leksykalne w normalnym użytkowaniu języka.
Tak więc trzeba bardzo uważać przy stosowaniu skrótów czy akronimów bo mogą one zaszkodzić prowadzonej konwersacji.
Ja sama często używam skrótów czy akronimów, ale tylko wtedy gdy wiem że są użyte poprawnie i że odbiorca nie będzie miął problemów z ich zrozumieniem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-28-2018, 14:13
Mashira Mashira jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Kiedyś były telegramy, dziś akronimy w wiadomościach SMS, więc nie ma co krytykować tego języka. Ja podziwiam angielski za wymyślenie takiego ekonomicznego systemu przekazu informacji.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.