Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05-20-2012, 22:31
Skik Skik jest offline
Kumotr

Domyślnie Arabski czy perski?

Witam.

Potrzebuję rady kogoś obeznanego w tym temacie.

Ze względów zawodowych chciałbym nauczyć się obu tych języków w stopniu umożliwiającym podstawową komunikację, nie musi być super płynna czy w pełni poprawna gramatycznie, liczy się możliwość porozumiewania.
Rzeczy typu wymiana uprzejmości, pytanie o drogę, baza kilkuset najpotrzebniejszych słów, a gdybym już potrafił operować czasem przeszłym i przyszłym, pytaniami i zaprzeczeniami to będę zupełnie spełniony .

Do tego chciałbym zdobyć, nawet najniższy, certyfikat potwierdzający znajomość języka.

Uczę się sam. Czasu nie mogę poświęcić zbyt wiele, max. 1h dziennie, głównie polega to na tym, ze spisuję sobie kilka słówek i zabieram się do pracy, utrwalając w wolnej chwili.

Zacząłem od j.arabskiego, jako że jest bardziej rozpowszechniony, ale zaczynam natrafiać na pierwsze trudności w postaci braku zapisu samogłosek krótkich i odróżnianiu "h" ze słuchu .

Dochodząc do sedna tego tematu: zastanawiam się czy kontynuować w/w czy może jednak przerzucić się na perski? Należy do tej samej grupy co polski, więc może będzie trochę łatwiej? Czy może znając podstawy któregoś z nich będzie łatwiej z następnym?
Z perskiego będę miał też okazję zrobić użytek w praktyce szybciej niż z arabskiego.

Dziękuję za wszelkie rady!

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 09-09-2018 o 20:20. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-21-2012, 22:12
Solange Solange jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Oczywiście jestem rękami i nogami za arabskim, ale to już takie zboczenie zawodowe. Jednak nauka arabskiego na własną rękę do niczego dobrego nie prowadzi. Sam już zauważasz problemy. Lektor jest potrzebny, choćby do nauczenia Cię poprawnej wymowy i do wyłożenia gramatyki. Poza tym pamiętaj, że język klasyczny to jedno, a porozumiewanie się z ludźmi na ulicy to drugie. Chyba że masz w planach rozmowy z samymi intelektualistami, który klasyczny arabski mają w małym palcu . Ale nawet jeśli, to jakiś dialekt też warto znać. Także radzę przemyśleć, bo jeśli arabski, to tylko z nauczycielem/-ką.
Na perskim się nie znam, ale skoro już znasz alfabet, to przynajmniej to masz z głowy . Na pewno też jest sporo zapożyczeń z arab.
Życzę powodzenia i podjęcia słusznej decyzji .

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 09-09-2018 o 20:21. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-24-2012, 20:12
Skik Skik jest offline
Kumotr

Domyślnie

Dzięki za rady.

Akurat alfabet to była najprzyjemniejsza część, zamiast szlaczków zobaczyć słowa ;].
Kilka lekcji arabskiego pewnie by się przydało, ale jeszcze nie spotkałem się z taką możliwością w moim mieście lub okolicy, o perskim nawet nie wspominając.

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 09-10-2018 o 08:37. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-04-2012, 18:36
perelecia perelecia jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Niestety, język perski jest bardzo trudny, przynajmniej jak dla mnie. Mam przyjaciółkę, która jest z Iranu i jak patrzyłam jak oni piszą to stwierdziłam, że to za trudne dla mnie, chociaż znam kilka słówek w tym języku i nawet umiem jeden wierszyk . I zawsze każdy Irańczyk mnie podziwiał, że to zapamiętałam .

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 09-10-2018 o 08:38. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-07-2012, 13:11
Solange Solange jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez perelecia Pokaż post
Niestety, język perski jest bardzo trudny, przynajmniej jak dla mnie. Mam przyjaciółkę, która jest z Iranu i jak patrzyłam jak oni piszą to stwierdziłam, że to za trudne dla mnie, chociaż znam kilka słówek w tym języku i nawet umiem jeden wierszyk. I zawsze każdy Irańczyk mnie podziwiał, że to zapamiętałam.
Z pewnością gdybyś zaczęła się uczyć w jakiś usystematyzowany sposób, np. na kursie, stwierdziłabyś, że nie jest taki zły. Wszystko zupełnie inaczej wygląda, gdy patrzy się na to z boku. Pamiętam, jak kiedyś przewodniczka w Egipcie, gdy usłyszała, że idę na arabistykę, straszyła mnie, że arabski taki trudny, a już szczególnie alfabet. Tymczasem okazało się, że wszystko jest dla ludzi a alfabet był akurat najprostszym elementem nauki. Jej obawy wynikały po prostu z tego, że nigdy nie uczyła się arabskiego. Próbowała nieco załapać na ulicy. Dla niej barierą nie do pokonania był alfabet, ponieważ nigdy nie usiadła, żeby się go naprawdę nauczyć. Uważam, że niepotrzebnie mitologizuje się ten nieszczęsny alfabet. Gramatykę też da się pojąć. Skoro ludzie tym się posługują, to znaczy, że się da. Naprawdę języki orientalne nie takie straszne, jak je malują .

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 09-10-2018 o 08:39. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-15-2012, 14:19
Arabistka Arabistka jest offline
Kumotr

Domyślnie

Nie wiem dlaczego, ale rzeczywiście wiele osób uważa naukę alfabetu za jedną z najtrudniejszych rzeczy przy nauce arabskiego. Niejednokrotnie rozmawiałam z osobami z Egiptu i za każdym razem byli pełni podziwu dla kogoś kto potrafi pisać po arabsku. Być może wynika to z tego, że używają oni głównie English Arabic i sami nie posługują się zbyt często alfabetem arabskim...

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 09-10-2018 o 08:40. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-17-2012, 21:33
mustaszrik mustaszrik jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: KR
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Arabistka Pokaż post
Nie wiem dlaczego, ale rzeczywiście wiele osób uważa naukę alfabetu za jedną z najtrudniejszych rzeczy przy nauce arabskiego.
Wielu niewtajemniczonych nie potrafi wyobrazić sobie pisania od prawej do lewej, nie widzi różnicy pomiędzy pisanymi literami nazywając wszystkie "robaczkami" na przykład , myśląc, że to ciąg zupełnie przypadkowych znaków. Taka dawka odmienności budzi strach i wielu adeptów szybko się zniechęca. Tymczasem alfabet arabski wymaga po prostu poświęcenia mu trochę czasu, po upływie którego litery łączy się już bez zastanowienia.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-17-2012, 23:53
davedave21 davedave21 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Uważam, że gdyby już decydować się na którykolwiek z tych języków, to z punktu widzenia zawodu itd. praktyczniejszy będzie arabski, ale tak jak wspomniano wcześniej nauka na własną rękę raczej nie wchodzi w grę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-18-2012, 18:59
Dunya's Avatar
Dunya Dunya jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Poznań/Warszawa
Domyślnie

Perski jest bliższy polskiemu więc - przynajmniej teoretycznie - powinien być łatwiejszy. Arabski za to łatwiej wykorzystać w pracy. A co do h i braku samogłosek to się nie zrażaj, bo nawet nie zauważysz kiedy ten problem po prostu zniknie...

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 09-10-2018 o 08:42. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-18-2012, 19:53
emate emate jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez davedave21 Pokaż post
Uważam, że gdyby już decydować się na którykolwiek z tych języków, to z punktu widzenia zawodu itd. praktyczniejszy będzie arabski, ale tak jak wspomniano wcześniej nauka na własną rękę raczej nie wchodzi w grę.
Moim zdaniem wprost przeciwnie. Nauka arabskiego na własną rękę jak najbardziej wchodzi w grę. Wystarczy trochę samozaparcia i wysokiej motywacji, aby nauczyć się chociażby podstaw. Nikt native speakerem raczej nie zostanie, ale ludzie, którzy uczą się x lat angielskiego, czy niemieckiego również nimi nie są.

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 09-10-2018 o 08:42. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.